Dialect, van schoot tot school? i Gaat goed met het dialect? STREEKTAAL Varia lialect, VA n secant tol üt hooi? um 2009 is een druk jaar wat streektalen en dialecten betreft. In het vroege voorjaar kwam er een bijeenkomst over vertalen in het dialect en was er ook al de Nederlandse Dialectendag in Hoogeveen. Maar ook het late voorjaar en het najaar staan vol met allerlei activiteiten op het gebied van streektaal. Op 12 juni was er de streektaalconferentie in Brussel, op 17 oktober organiseert Variaties vzw in Gent een bijeenkomst over amateur-dialectlexicografie, op 24 oktober komt de traditionele dialectendag van de Zeeuwse Dialect Vereniging, op 21 november vieren ze hun tachtigste verjaardag met een symposium, op 4 december organiseert Faro een dag over kartering, waar ook dialectlexicografie een plaatsje krijgt en op 11 december is er een Weynendag in Nijmegen. Voor elk wat wils, dus. We gaan hierna wat verder in op enkele van deze bijeenkomsten. Informatie over deze 'dialectdagen' krijgt u bij de adviseur streektalen v.de.tier@scez.nl In 't Zeeuws kan 't ok Op 21 november viert de Zeeuwse Dialect Vereniging in de Zeeuwse Bibliotheek haar tachtigste verjaardag met een symposium. Zoals vijf jaar geleden is gekozen voor de formule om 'bekende Zeeuwen' te vragen om in hun dialect een praatje te houden over hun eigen werk. Verspreid over Zeeland hebben we weer enkele interessante sprekers uitgenodigd. De gasten zijn Nelleke van der Krogt, Frank Leenhouts, Kees Slager, Rinus Platschorre, Rinus de Regt, André Flikweert, Tiny Geelhoed-Mieras en Rinus Sommeijer. Dagvoorzitter is Cees van Liere. 'Soep is ook sause' zorgt voor de muzikale omlijsting. Meer informatie over de inschrijvingen vindt u in de bijgevoegde folder of op de website van de Zeeuwse Dialect Vereniging, www.zeeuwsdialect.be. Als u erbij wil zijn, wacht dan niet te lang, het aantal plaatsen is immers beperkt. Zeeuwse dialectdag De dialectdag van de Zeeuwse Dialect Vereniging vindt plaats op 24 oktober. Het thema is onder andere school. Matthias Lefebvre, redacteur bij het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten, zal er een lezing geven. Voor meer informatie, zie de website van de vereniging: www.zeeuwsdialect.nl. Ook vorig jaar was er een internationale streektaalconferentie, en die werd gehouden in Zeeland, in 't Klooster van Rilland. Het onderwerp was toen dialect in het onderwijs. Ondertussen is de bundel met lezingen klaar. Hierin vindt u onder andere een overzicht van bestaande dialectlespakketten in het Nederlandse taalgebied, maar ook de resultaten van onderzoeken naar het gebruik van dialect, of het nadelig is voor jongeren om dialect te leren of niet, en over de enquête die een paar jaar geleden in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg werd gehouden. De bundel (96 pag.) is te koop voor 12,50 euro bij Erfgoed Brabant, Parade 18, 5211 KL Den Bosch, telefoon 073-6156262, josswanenberg@erfgoedbrabant.nl. Zeeuwse onderwijsinstellingen en leerkrachten kunnen een aanvraag richten tot de Zeeuwse adviseur streektalen v.de.tier@scez.nl voor een gratis exemplaar. De voorraad is echter beperkt. Wacht dus niet te lang. Wie op de conferentie van vorig jaar aanwezig was, kan het boekje krijgen met korting (voor 10 euro) Gelieve ook hiervoor eerst contact op te nemen met de Zeeuwse adviseur streektalen, Veronique De tier. L En weer een boekje in het Zeeuws: 'k Was t'er zélf bie In het voorwoord van 'k Was t'er zélf bie schrijft Gerard Heerebout: "Vroeger, toen in Zeeland het Zeeuws nog algemeen gesproken werd, verschenen er maar weinig boeken in het Zeeuws. pas de laatste jaren is er sprake van een groeiende stroom aan publicaties in het Zeeuws: veel dialectsprekers willen de taal die zij liefhebben vastleggen, omdat ze zien en voelen dat hun taal bedreigd wordt." Het zijn verhalen over dingen van alledag uit Walcheren en uit het oosten van Zuid- Beveland door Jan Zwemer en Albert Goeman. Een plezier om te lezen. Informatie bij uitgeverij Het Paard van Troje in Goes, telefoon 0113-214691, www.paardvantroje.nl. Vrijwilligers Wij zoeken nog altijd vrijwilligers om ingescande tekstbestanden van oudere boeken of tijdschriften na te lezen en te corrigeren. Omdat het dikwijls om dialectteksten of oude teksten gaat, sluipen daar wel eens fouten in. Bent u bereid om dergelijke teksten na te lezen, geef dan een seintje. Ook zijn wij nog altijd op zoek naar mensen die bereid zijn om kleine dialectenquêtes in te vullen. Ook hiervoor graag naam en e-mailadres doorsturen naar de adviseur streektalen. Jaar van de Tradities Kent u nog dialectwoorden samenhangend met traditionele volkssporten zoals gaaischieten, krulbollen, ringrijden, dan kunt u die altijd opsturen naar de adviseur streektalen. Voor enkele van deze volkssporten is een uitgebreide vragenlijst aanwezig (bijvoorbeeld over het krulbollen). Graag even contact opnemen met de adviseur streektalen als u nog goed op de hoogte bent van de traditionele Zeeuwse woorden in verband met volkssporten. Zeeuws Erfgoed 18 september 2009/03 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 18