mÏ, Op de kaart pen Opet 12 en 13 september Open Monumentendag NUMENTENOAG KAARTE VAN EN E.Y UANDfc VAN AXEL E'N KEUS KW ht De Open Monumentendagen komen er weer aan. Het landelijke thema voor de OMD 2009 is 'Op de kaart'. 'Op de kaart' betekent aandacht voor monumenten die in enigerlei vorm ooit op de kaart zijn gezet. Het zijn vaak markante gebouwen die een (stedenbouwkundige) ankerfunctie hebben of op een andere manier op een bijzondere of beeldbepalende plek gelegen zijn. Deze gebouwen worden vaak als iconen van een stad of dorp beschouwd. Van oudsher worden deze monumentale objecten al aangegeven op oude landkaarten of plattegronden, stads gezichten, topografische kaarten, uitbreidingsplannen, gravures en ontwerptekeningen. Ze worden beschreven in reisgidsen en zijn ook op een ansichtkaart verkrijgbaar. Meestal zijn dit dezelfde gebouwen die ook de verbeelding van kunstenaars prikkelden en hen inspiratie gaven om te tekenen, te schilderen of te dichten. Op de kaart Het thema 'Op de kaart' heeft betrekking op structuren in stad en dorp, op de samenhang tussen monument en omgeving, op de locatie van een monument en de groei van een stad of dorp. Het plaatst monumenten in een historisch perspectief en verbindt daarbij landschaps elementen en stratenpatronen met elkaar. Oude, maar Activiteiten voor jong en oud Op 12 en 13 september stellen monumenteigenaren niet alleen hun deuren voor publiek open, ook in en rondom de monumenten zijn er allerlei feestelijke activiteiten aan de gang. Rommel- en boekenmarkten, spelletjes en wedstrijden, optredens van muzikanten en andere artiesten gaan ook dit jaar de OMD weer tot een gezellig familie-evenement voor jong en oud maken. Ook worden er weer puzzel-, wandel-, fiets- en autoroutes op touw gezet, die langs historische plaatsen, gebouwen en andere bezienswaardigheden voeren. Programmaoverzicht 12 en 13 september Wilt u meer informatie over de opengestelde monumenten en de plaatselijke activiteiten? Kijk dan op de website van de landelijke Stichting Open Monumentendag te Amsterdam: www.openmonumentendag.nl. Daar kunt u het dagprogramma raadplegen van iedere gemeente in Zeeland, voorzover dit bij de stichting bekend is. De meeste Zeeuwse gemeenten geven zelf een OMD- brochure uit, die af te halen is bij de plaatselijke "Kaarte van den Eylande van Axel en Neusen" door D.W.C. Hattinga, circa 1770 (bron: Gemeentearchief Terneuzen). gemeentehuizen, scholen, het plaatselijke VVV-kantoor of bij het postkantoor. Op de dag zelf zijn de brochures vaak nog verkrijgbaar bij de grotere deelnemende monumenten. Daarnaast besteden de huis-aan-huisbladen vóór de OMD zelf veel aandacht aan de regionale programma's. Voor vervoer is al gezorgd: de Provincie Zeeland stelt iedereen in de gelegenheid om aan de OMD deel te nemen met gratis openbaar busvervoer op zaterdag 12 september. De Kloostergangen en de Kruidentuin van het Abdijcomplex in Middelburg, waar het Provinciehuis in is gevestigd, zijn die dag ook te bezichtigen. ook recentere kaarten zoals prentbriefkaarten vertellen ons meer over de ontwikkelingsgeschiedenis van een stad en zijn bewoners. 'Op de kaart' heeft bovendien een link met de actualiteit. Het laat zien waarom gebieden beschermd dorps- of stadsgezicht zijn en waarom bepaalde monumenten gemeentelijke of rijksbescherming genieten. Ook het belang van Cultuurhistorische Waardenkaarten en Cultuurhistorische Effectrapportages (CHERS) kan hiermee onder de aandacht worden gebracht en gekoppeld worden aan monumenten die daar onderdeel van uitmaken. L H .-j'l - V Ip- 'Jift'Ji, Zeeuws Erfgoed 20 september 2009/03 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 20