Een sterk staaltje? Minisymposium en Zeeuwse opening OMD Kennismaken met de monumentenwacht vaklieden. Zij beschikken over gerichte kennis en ervaring en zijn materieel goed uitgerust om ook de moeilijk bereikbare delen van een gebouw te bereiken. Komen zij vervolgens kleine gebreken tegen, dan verhelpen zij die direct. Ook adviseren zij over de grotere herstel- en onderhoudswerkzaamheden en maken zij van elke inspectie een gedetailleerd rapport op. Wilt u een keer 'live meemaken' hoe de monumenten- wacht te werk gaat? Op zaterdag 12 september geven zij een demonstratie. Kijk voor de precieze locatie op www.scez. ',.nl. Zoutzieden op Karolingische Burg Oost-Souburg Op die zaterdag is er ook in Oost-Souburg iets bijzonders te beleven. Tussen 10.00 en 16.00 uur zet de Stichting Karolingische Burg haar tenten neer op de ringwalburg. Het middeleeuws productieproces om uit verzilt veen zout te winnen, wordt dan op bescheiden schaal uitgevoerd door leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland. De hele dag kunt u hen aan het werk zien en tussen de bedrijven door geven zij deskundig uitleg. U ziet stap voor stap de werkwijze en u kunt de sfeer van het verleden ruiken en proeven, figuurlijk, maar wellicht ook letterlijk. Bovendien is het ook spannend, want gaat het lukken om uit het zilte veen zout te halen? Over het proces van de middeleeuwse zoutwinning is niet zoveel bekend. Toch heeft dit in Zeeland eeuwenlang op grote schaal plaatsgevonden. De burg is gratis te bezoeken. U vindt de Karolingische Burg Oost-Souburg bij de historische kerk en het Oranjeplein, de ingang is aan de Kanaalstraat. In het Stadhuis van Terneuzen vindt op 9 september de provinciale opening van de OMD plaats (foto gemeente Terneuzen). De opening van de OMD 2009 gebeurt op verschillende locaties en tijdstippen. De landelijke opening vindt plaats op donderdag 10 september in de historische stad Amersfoort, die dit jaar herdenkt dat zij 750 jaar geleden de stadsrechten van de bisschop van Utrecht, Hendrik van Vianden, ontving. Enkele plaatselijke OMD-comités openen hun programma's op vrijdag 11 september. De provinciale opening van de OMD in Zeeland is op woensdag 9 september in het stadhuis van Terneuzen. De organisatie hiervan is in handen van de SCEZ in samenwerking met de gemeente. Met als rode draad het thema 'Op de kaart' vindt er die middag voor genodigden een minisymposium plaats. De Provincie Zeeland ondersteunt de bijeenkomst. Er worden een aantal lezingen gehouden over onder andere oude en nieuwere kaarten van Zeeland, monumenten als inspiratiebron voor kunstenaars en over monumentale iconen van Zeeland. Verder zal de gemeente Terneuzen bij monde van haar wethouder de heer Bos, het hebben over haar onlangs ontwikkelde Monumentenbeleid. Tot slot opent gedeputeerde Harry van Waveren de Zeeuwse OMD en gaat hij kort op het landelijke thema in. Momenteel maken de eigenaren van ongeveer 922 monumenten in Zeeland gebruik van de diensten van de monumentenwacht. De monumentenwacht levert een belangrijke bijdrage aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumenten door deze met regelmaat aan een grondige inspectie te onderwerpen. De monumenten wachters van de SCEZ zijn bouwkundig geschoolde IJzerwerk komt vrijwel op en in elk monument voor. Als constructieonderdelen, versieringen of als bevestigingmateriaal in de vorm van nagels. Een veelzijdig product, dat de nodige problemen kan opleveren. Werd in het verre verleden ijzer gewonnen met behulp van veldovens, in een later stadium werden hoogovens gebruikt om ijzer te produceren uit ijzererts. Door deze verandering in productiemethode kwam ijzer in ruime mate beschikbaar als bouwmateriaal. Er zijn grofweg vier soorten ijzer te onderscheiden: gietijzer, smeedijzer, staal en roestvrij staal. De eerste drie soorten werden in het verleden het meest in bouwconstructies verwerkt. Afhankelijk van de hoeveelheid koolstof in het materiaal bepaalt dit een aantal eigenschappen, waaronder de hardheid. Een eigenschap van gietijzer is dat het beter bestand is tegen roest dan smeedijzer en staal, wel kent het een brossere samenstelling. De grootste boosdoener die schade aan ijzerwerk in objecten aanricht, is corrosie: aantasting van het materiaal door invloeden van buitenaf. Van ijzer dat onbeschermd wordt aangebracht, wordt het oppervlak aangevreten; er vormt zich een poreuze laag. Dit proces gaat steeds verder door, het materiaal verbrokkelt en lost tenslotte op. Een roestend ijzeren onderdeel kan daarbij tot zeven maal in zijn volume toenemen, waarbij een uitzettende kracht ontstaat die de meest aanzienlijke schade veroorzaakt. Roestend ijzer in baksteen, natuursteen of hout zal dit moeiteloos laten scheuren en ontzetten. Het opgesloten ijzeren onderdeel kan niet in zijn geheel worden behandeld met een roestwerende laag. Het zal dus moeten worden gedemonteerd, schoongemaakt en behandeld. Als het ijzeren onderdeel daarna nog voldoende sterkte heeft, kan het worden teruggeplaatst. Vooral versieringen in monumentale bouwwerken kunnen door roest zo worden aangetast, dat de monumentale waarde verloren gaat. Wacht dus niet te lang om in te grijpen bij roestvorming aan ijzerwerk. Zo voorkomt u vervolgschade en uw fraaie eigendom behoudt zijn authentieke uitstraling en monumentale waarde. Meer weten? Download op www.cultureelerfgoed.nl brochure nr, 32, Instandhouding van smeedijzer in het exterieur. Roest in ijzerconstructies van oude bouwwerken kan onherstelbare schade aanrichten. Zeeuws Erfgoed 21 september 2009/03 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 21