Een toekomst voor Hof Kromwege? Monumentale boerenwoning gemeld bij Meldpunt Erfgoed Zeeland In de bebouwde kom van Oost-Souburg ligt aan de Kromwegesingel (nog) het eeuwenoude woonhuis van Hof Kromwege. Eens onderdeel uitmakend van een florerende boerenhoeve, staat het rijksmonumentale pand er tegenwoordig verloren en vervallen bij. Nadat in de Tweede Wereldoorlog de omvangrijke land- bouwschuur verloren was gegaan, werd de boerenwoning in de tweede helft van de twintigste eeuw ingebouwd door een toenmalige nieuwbouwwijk en de toegangsweg tot de snelweg A58. Toch werd er nog lang op en nabij de boerderij geboerd; pas in 2000 stopten de laatste pachters ermee. Vervolgens bleven zij nog enkele jaren op de boerderij wonen, om in 2003 het monumentale pand voor een moderne woning in te ruilen. De afgelopen zes jaren heeft de woning leeg gestaan en heeft het verval hard toegeslagen. De vensters op de begane grond zijn dichtgetimmerd, terwijl op de zolderverdieping ruiten van de openslaande ramen in de kopgevels gebroken zijn. Het lijkt slechts een kwestie van tijd voordat het verval onherroepelijk zal toeslaan en de mokershamer in zicht komt. Gelet op de ouderdom (1664), de cultuurhistorische waarde en de architectonische waarde (met fraaie details, zoals ontlastingsbogen boven enkele vensters, gietijzeren muurankers tegen de gevels en vlechting in de kopgevels) is het onbegrijpelijk dat anno 2009 een rijksmonument dermate slecht onderhouden wordt dat voor het voortbestaan gevreesd moet worden. De zeer slechte staat van het nabijgelegen varkenshok maakt duidelijk waarom deze vrees terecht is. Helaas heeft de gemeente Vlissingen het behoud van de waardevolle erfelementen van Hof Kromwege niet meegenomen in de plannen voor een brede school op de grond rondom de boerderij. Een gemiste kans, aangezien juist dit stukje agrarisch erfgoed van Oost-Souburg zich uitstekend zou lenen voor een gepaste herbestemming als bijvoorbeeld conciërgewoning of kantineruimte. Daarentegen staat het pand nu al circa twee jaar als twee-onder-één kap bij een plaatselijke makelaar te koop aangeboden, met de boodschap dat de nieuwe eigenaar zelf het rijksmonument zal moeten restaureren. De boodschap dat hierbij het verkrijgen van een rijkssubsidie tot de mogelijkheden behoort, is vrij optimistisch gesteld, gezien de beperkt beschikbare subsidiegelden. Momenteel is alle hoop dan ook gevestigd op een vermogend particulier, die Hof Kromwege in de oude glorie wil herstellen. Alleen dan lijkt er een toekomst weggelegd voor een van de oudste boerderijen van Zeeland. Zie ook: www.meldpuntefgoedzeeland.nl. A A De kopgevels van de monumentale woning zijn voorzien van vlechting, een zaagtandvormige metselwijze ter versteviging van het metselverband. Ook de achtergevel van het pand straalt, ondanks de vervallen staat, voornaamheid uit. Het monumentale varkenshok van Hof Kromwege wordt met instortingsgevaar bedreigd. Zeeuws Erfgoed 23 september 2009/03 Cultuurhistorie en Monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 23