Tijdschriften Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Gereee-Ovrrflakkee 164 (2009) 1-84. Bijdragen van C.J. de Kruijter over Lutheranen en hun gemeenten in Zeeland, het vrome leven van een boekhouder van de WIC door Steef Post, katholieken in negentiende-eeuws Nederland met bijzondere aandacht voor Zeeland door Lodewijk Winkeler, de beleving van joodse religie en geloof in hedendaags Zeeland door Petra de Braal en orgelmuziek en een studiedag door Jos Vogel. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 18/nr.2 (2009) 49-88. In dit nummer aandacht voor 'het Zeeuws preacademisch erfgoed. Een filosofische disputatie uit Middelburg uit de late zestiende eeuw' van Huib Zuidervaart, H.J. Broersma schreef over kindermoord in Middelburg en het dilemma dat volgde rondom een vonnis. L.P. van der Vliet behandelt in 'Een altijddurend denkbeeld', het geallieerde oorlogskerkhof van de Eerste Wereldoorlog in Vlissingen. Tenslotte een aanvulling op het al eerder verschenen artikel van Betty Blikman over de Oegstgeester dakpannen. Zeeuws Tijdschrift 59/ 3-4 (2009) 1-98; ISSN 0166-5154. Dit themanummer handelt over de zorg in Zeeland en telt niet minder dan 37 tekstbijdragen en daarnaast nog vaste rubrieken. De in omvang grootste artikelen zijn 'Het is een drukke dag geweest. The nurses diaries van Zorgsaam en Curamus' en 'Alternatieve en complementaire zorg. Voor ieder wat wils' door Lineke Broos en Margot Verhaagen. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande. Historische bijdragen en mededelingen van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (april 2009), biedt A. Koppejan het tweede deel van zijn verhaal over de beurtvaart aan. Hij geeft een overzicht van de laatste beurtschippers en hun schepen op Schouwen-Duiveland. In de Tweede Wereldoorlog voer Henk van der Doe op een vrachtschip en hij haalt zijn herinneringen op in een interview door J. den Boer. B. Blikman-Ruiterkamp vertelt waar de benaming 'Jan Rap en zijn maat' vandaan komt. De uitdrukking is afkomstig van de naam van Jan Machielse Rap, die regelmatig van Zeeland naar Arnhem voer om zoute vis te verkopen. Bij een vechtpartij vermoordde hij een onderschout, werd verbannen uit Nederland en later ter dood veroordeeld toen hij zich brutaalweg in Amsterdam liet zien. F. Beekman beschrijft de seinpalen op de noordkust van Schouwen, die vroeger een deel van de kustbeveiliging vormden. Verder is dit nummer gevuld met jaarverslagen. Tholen De Nieuwsbrief van de Heemkundekring Stad en lande van Tholen (april 2009) bestaat voor een groot deel uit huishoudelijke mededelingen met daarna een artikeltje 'genealogie' door M. Geluk-Jansen. Walcheren Het eerste artikel in De Wete, kwartaal blad van de Heemkundige Kring Walcheren (2009, 3), is van M. van den Broeke en heet: 'Stucwerk en spits bogen. De consistorie van Koudekerke en neogotiek op Walcheren'. Koning Willem II heeft bij de herintroductie van de gotiek een belangrijke rol gespeeld. Particulieren vonden dat inspirerend en gingen hun buiten huizen verbouwen in neogotische stijl. Ook voor kerkelijke gebouwen leende de Willem II-gotiek zich. Een van de weinige overblijfsels van deze bouw kunst in Zeeland is de consistorie van de kerk in Koudekerke, en daarom moet dat onderdeel van de Zeeuwse architectuurgeschiedenis zeker behouden blijven. J. Simons leverde het tweede deel van zijn stuk over de boerderij Paauwenburg, en gaat in op de familie Aarnoutse die bijna 140 jaar op de boerderij heeft gewoond. 'Het vergeten monument. Een bestemming voor de torenvoet van de Lange Jan?' is geschreven door A. de Klerk en wijst ons op een 'vergeten' monument: een monument in de ruimte onder de Lange Jan. Professor J.F. Berghoef, bekend door zijn grote inzet voor de wederopbouw van Middelburg, hield in 1951 een pleidooi voor de oprichting van zo'n monument ter herinnering aan de wederopbouw van Middelburg. Het bestuur van de Heemkundige Kring Walcheren heeft de suggestie van Berghoef onder de aandacht gebracht van de kerkelijke en de burgerlijke gemeente, maar tot nu toe zonder resultaat. J. Braat staat uitgebreid stil bij het bezoek van koningin-regentes Emma en haar dochter Wilhelmina aan Walcheren in 1994. Kosten noch moeiten zijn gespaard om dit bezoek tot een succes te maken, wat ondanks het tegenvallende weer ook gelukt is. We lezen vol verbazing over het strenge decorum, de vreselijke vormelijkheid en het verschil tussen rangen en standen. F. van den Driest houdt naar aanleiding van de 500ste geboortedag van kerk hervormer Calvijn een praatje over de zondagsrust. Niet Calvijn was daar zo op gebrand, maar wel de piëtisten, met de Middelburgse predikant Willem Teellinck op kop. Die vond: "'n Zondagse steke óudt gin weke", oftewel: Zondags werk is niet sterk. In Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2009, 3), ligt het accent op de jaren rond 1800 en vooral op het bombardement door de Engelsen in 1809. 'Rond 1800' door J. de Ridder beschrijft de ellende teweeggebracht door de onlusten tussen orangisten en patriotten, en in 'De postale situatie op Walcheren ten tijde van de Engelse invasie in 1809' door K. de Baar lezen we hoe het Hollandse postkantoor te Vlissingen in 1808 werd opgeëist door de Franse prefect, en hoe de postale situatie zich verder ontwikkelde. V. Frenks vertelt over de ontdekking van een mooie afbeelding van Vlissingen vanaf de landzijde. G. Zomer geeft ons een beeld van de Vlissingse kunstenaar Han Reijnhout, die veel Zeeuwse en Vlaamse vissers schepen op schaal bouwt. In 2009 is de dichtbundel Vlissingen, grandeur in perspectief verschenen, hij bevat 40 gedichten van Ron de Jonge, met pentekeningen van Hein Naerebout. Arneklanken, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (2009, 1), start met een nieuwe serie: 'Terug in de tijd met...'. C. de Ridder zal in deze rubriek het leven van verschillende oudere Arnemuidenaren belichten en begint met het verhaal van de Arnemuidenaar Casper van Belzen, beter bekend als Cas Kedet. G. de Nooijer beschrijft een foto uit de oorlogsjaren en L. van Belzen geeft de genealogie van de familie Bronker uit Arnemuiden. P. J. Feij vertelt hoe het ging onder de Franse overheersing eind achttiende eeuw, waarna J. Adriaanse een vervolg levert van zijn serie over de afgelopen 150 jaar in Arnemuiden. L. Schouls laat zijn licht schijnen over het wapen van Kleverskerke. Van A.H.G. Verouden worden voor de zeventiende keer jaren uit de kerkenraadsnotulen besproken, dit keer die van 1599 en 1600. In de serie 'Bouwen en wonen door de eeuwen heen' stappen M.P. de Ridder en C.J.A. Feij het oude stadhuis binnen. Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (juni 2009), kondigt festiviteiten aan in weekends in oktober en november omdat 2009 een bijzonder jaar is: 65 jaar geleden werd Westkapelle bevrijd, 10 jaar geleden werd de Stichting Polderhuis opgericht en 5 jaar geleden werd het museum geopend. J. Minderhoud schrijft over de lucht wachtdienst in 1940: mensen konden opgeroepen worden om wacht te houden op de molen; ze moesten vliegtuigen die overkwamen in de gaten houden. M. Oonk van Sauer Oonk notaris sen, zet de Westkappelaars een pluim op de hoed voor hun samenwerking op allerlei gebied. Zonder die goede samenwerking zou volgens hem het Polderhuis niet bestaan hebben. Hij geeft inlichtingen over wat een notaris kan betekenen bij oprichting van verenigingen. Verder veel huishoudelijk nieuws in dit nummer. Zeeuws-Vlaanderen Het jaarboek 2009 van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen heeft als titel: Met een kus van liefde' (auteurs A.R. Bauwens en I.H.J. Poisonnier). Het boek bevat de transcriptie van bewaard gebleven brieven, geschreven door Isaac Benteijn, een landman op Scherpbier. Er wordt aandacht besteed aan het familienetwerk van Buteijn en aan de maatschappelijke ontwikkelingen in zijn tijd. In het Tijdschrift van dezelfde Heemkundige Kring (2009, 2) bespreekt A. Bauwens de straatnaam 'P.C. Boutensstraat'. Van A. Neele is de tekst opgenomen die hij heeft uitgesproken tijdens een symposium in 2009: 'De culturele ontwikkeling van een boerenelite in Zeeland 1750-1850'. J. Hemelsoet biedt een interessant artikel 'Een boek met een band'. De auteur ontdekte dat twee notulen boeken in het Aardenburgs archief, inventarisnummers 6 en 9, een mooie band hadden, waaraan een geschiedenis verbonden was. De banden bleken bladzijden uit een koorboek te zijn, en de schrijver heeft de inhoud zoveel mogelijk weten te ontcijferen. In Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten' (2009, 2) wordt veel aandacht geschonken aan het feit dat 65 jaar geleden Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is bevrijd: G. Buijsrogge vertelt over de bevrijding van Hulst en zijn verblijf in een bier kelder toen, en mevrouw C. van Waes heeft een oorlogsdagboek bijgehouden van 1 september t/m 11 oktober 1944. De redactie heeft hierover een artikel opgenomen. J. de Kort - bestuurslid van de Oudheidkundige Kring - is gepromoveerd op zijn onderzoek naar 'De plaats van het geloof in het leven van Hendrik Albert van Dalsum (1868-1944)'. De laudatio, uitgesproken door professor P. Nissen, is in dit nummer opgenomen. De Nieuwsbrief \an de Heemkundige Vereniging Terneuzen (juni 2009), begint met een stuk van A.L. Kort: 'De veldwachters van Hoek'. F.D.M. Weemaes schrijft 'Enige bouw historische zaken betreffende de molen "Windlust" te Hoek, die gerestaureerd zal worden, waarna J. de Groote met de molen aan de slag kan. Tussen 1839 en 1851 schreef A.J. van der Aa het Aardrijkskundig woorden boek der Nederlanden. In deze Nieuwsbrief is hetgeen Van der Aa over Hoek schreef gepubliceerd, in de originele spelling. J.L. Platteeuw vertelt hoe Hoek ijs en friet leerde waarderen, en behandelt in een ander artikel 'De geschiedenis van de gemeente Hoek tot 1970'. 'Hoek als zelfstandige gemeente' is van de hand van P.W. Stuij. Pieter Alvarez (1713-1790) was een man met grote invloed in Terneuzen. Hij had moeilijkheden met twee dochters, Pieternella en Catharina. De eerste wilde trouwen met een onderwijzer, de tweede met een boer; beide verbintenissen werden door Alvarez ver beneden zijn stand bevonden, en dus verboden. Toch gelukte het de meisjes om met de mannen van hun keuze het huwelijk in te gaan. De moeilijkheden en de getuigenverklaringen in het proces tussen Pieter Alvarez en zijn dochter Catharina Cornelia worden in de Nieuwsbrief uit de doeken gedaan. Zeeuws Erfgoed 25 september 2009/03 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 25