Gymnasiumscholieren twee dagen terug naar Romeinse tijd Onderwijs krijgt boek Zeeuwse Canon cadeau Leerlingen aan het werk met archeologieopdrachten. Proberen om de landelijke canonvensters op de Zeeuwse tijdbalk te plakken. Nog tot en met 13 september is in het Zeeuws Museum de tentoonstelling 'Rome in Zeeland' te zien. De tentoonstelling toont aan de hand van meer dan 180 objecten de geschiedenis van de Romeinen in Zeeland. Rond deze tentoonstelling organiseerde het Gymnasium van Christelijke Scholengemeenschap Walcheren, Van de Perre in Middelburg, in juni speciale projectdagen. Op 23 en 24 juni werden de zogenaamde 'Gymnasium- dagen' georganiseerd. Deze projectdagen, met als thema archeologie, zijn samen met de adviseurs archeologie en erfgoededucatie van de SCEZ opgezet. Zowel voor de huidige als ook voor aankomende gymnasiumleerlingen, werd een scala aan archeologieactiviteiten aangeboden. Op school werd door Robert van Dierendonck (SCEZ) een inleidende presentatie gegeven over Zeeland in de Romeinse tijd. Het Zeeuws Museum werd bezocht, waar de leerlingen een rondleiding kregen bij de tentoonstelling 'Rome in Zeeland'. In diverse lokalen op school gingen de leerlingen aan de slag met archeologisch materiaal: Romeinse munten en aardewerk, maar ook met voorwerpen uit latere periodes. Vele leskisten, de Histotheek en de Erfgoedmobiel werden hierbij ingezet. Naomi en Paulien bij de poster van de Zeeuwse Canon. Pabo-studenten Naomi Tramper en Paulien Westerhout hielden deze morgen ook een presentatie over hun onderzoek voor de minor cultuureducatie. Hun onderzoek behandelt de toepasbaarheid van de Zeeuwse Canon in het Zeeuwse geschiedenisonderwijs op de basisscholen. De studenten beoordeelden de vensters onder andere op 'passend bij de leeftijd van de leerlingen en hun belevings wereld'. De Zeeuwse Canon biedt mogelijkheden voor omgevingsonderwijs. Per regio is aangegeven of het venster volgens hen geschikt is om te behandelen. Waar dat niet direct geschikt leek, deden zij voorstellen van hoe er wellicht een lokale vertaling te maken is. Bij basisschool de Zuidwesthoek heeft de Erfgoedmobiel, ingericht met zes vensters uit de Zeeuwse Canon, twee weken lang de leerlingen geboeid met het Zeeuwse verleden. Maandagmorgen 6 juli werd het boek Geschiedenis van Zeeland. De Canon van het Zeeuws Verleden, geschreven door Jan J.B. Kuipers en Johan Francke, aan het onderwijs aangeboden. Gedeputeerde Harry van Waveren overhandigde Frans Reijerse, directeur van basisschool De Zuidwesthoek, het eerste exem plaar. De Canon van het Zeeuws Verleden geeft een beeld van de geschiedenis van Zeeland en gaat terug tot de prehistorie. Het boek bevat vijftig hoofdstukken, de zogenaamde vijftig vensters. Het is een heel mooi naslagwerk en zeer geschikt voor docenten die geschiedenisles geven en willen aansluiten bij de geschiedenis van de eigen omgeving. Om die reden maakte de Provincie Zeeland het mogelijk dat alle scholen voor primair en voortgezet onderwijs een gratis exemplaar kregen. De dag na de presentatie viel het boek bij alle scholen door de brievenbus. Frans Reijerse ontvangt het eerste exemplaar van het Zeeuwse Canonboek. Zeeuws Erfgoed 26 september 2009/03 ERFGOEDEDUCATIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 26