9 Us I -11 S I ill Meer dan vierhonderd veteranen en vele belangstellenden woonden de vierde Zeeuwse Veteranendag op zaterdag 13 juni in Middelburg bij. De herdenkingsbijeenkomst begon om 14.00 uur met een kranslegging op het Abdijplein, waarna een parade militaire voertuigen en veteranen vertrok vanaf de Sint-Pieterstraat via het Damplein, Korte Delft en Lange Delft naar de Markt. Daar ter plaatse nam KLTZ (Overste) mevrouw M.S. Trommelen, Commandant van de Marine Kazerne in Vlissingen het defilé af, gevolgd door een fly-over van vier oude oorlogsvliegtuigen. De legervoertuigen zijn van Vrienden van het Bevrijdingsmuseum Zeeland, dat op 30 oktober 2009 in Nieuwdorp de deuren opent. Centraal in het nieuwe museum staat de Slag om de Schelde (september- november 1944), de operatie in de Zeeuwse Delta die de sleutel vormde voor de bevrijding van Nederland en de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog. Deze 'Vergeten Slag' krijgt hiermee de erkenning die er nooit eerder aan is gegeven. Het Bevrijdingsmuseum zal uitgebreid aandacht besteden aan de periode 1939-1948, de periode van oorlog in en bevrijding van Zeeland. Naast de Slag om de Schelde komen in het museum ook gebeurtenissen als het bombardement van Middelburg in mei 1940, het heldhaftige verzet van de Fransen tegen de oprukkende Duitsers in 1940, het verzet in Zeeland, de bombardementen op Breskens, Vlissingen en andere Zeeuwse dorpen aan de orde, evenals de inundatie van o.a. Walcheren, het mijnenvrij maken van de Schelde en het landschap, de executie van de 'Tien van Renesse', de vele nog in het Zeeuwse landschap aanwezige bunkers, de oorlogs vrijwilligers en de vele verhalen van ooggetuigen. (foto Ad Kunst)

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 28