Zeeland bezet en bevrijd 1940-1944/45 Slag om de Schelde Lydia Schouten thuis. Een niet-Zeeuws voorbeeld van de preoccupatie met water is Schoutens installatie aan 'Het Stenen Hoofd' (Amsterdam) in het kader van de kunstroute 'Van IJ tot zee' (125 jaar Noordzeekanaal, 2001). "Maar al in mijn video's uit de jaren tachtig speelde zich veel op het water af", zegt ze. "Voor mij ging het toen over het verlangen om weg te gaan. Door de Zeeuwse opdrachten zoals het Monument voor de Verdronken Dorpen raakte ik meer geïnteresseerd in geschiedenis en probeer ik heden en verleden te verbinden in tekeningen en video's." Zie ook: www.lydiaschouten.com Bezoekersinformatie Monument Het Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland is vanaf 13 oktober ite bezichtigen. Het bevindt zich op de Oosterscheldedijk tussen Colijnsplaat en de Zeelandbrug. Het oogt als een toren half boven het water (zoals vaak op oude gravures van verdronken dorpen te zien). Bezoekers aan het monument kunnen enkele malen per dag uit het monument het geluid van opkomende storm (water en wind), afgewisseld met meerstemmige zang uit de vijftiende eeuw en in de verte middeleeuwse kerkklokken horen. Na enkele minuten sterft het geluid weg en is er de stilte om over de verdronken dorpen na te denken. De tijdstippen waarop de geluids compositie klinkt, verwijzen naar jaren waarin zich enkele van de vele fatale stormvloeden voordeden, welke het Deltalandschap voorgoed veranderden en dorpen deden verdwijnen: 11.34 uur (na de vloed uit 1134 startten de bedijkingactiviteiten), 14.04 uur (Sint-Elisabethsvloed uit 1404) en 15.30 uur (Sint-Felixvloed uit 1530). Op de traptreden van het monument naar het water zijn de namen van de 117 verdronken dorpen van Zeeland te lezen en de spreuk naar aanleiding van de Sint-Elisabethsvloed: "Het geldt voor nu, het geldt voor later. Wantrouw de macht van wind en water". Zeeland maakte tijdens de Tweede Wereldoorlog tweemaal onderdeel uit van het internationale strijdtoneel. Zowel tijdens de Duitse inval in mei 1940 als vier jaar later, in oktober en november 1944, werd er zwaar gevochten. Veel van de oorlogsschade is dan ook nog terug te zien in bebouwing en landschap. Ook zijn er in Zeeland zes musea die de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog levend houden. Daarnaast zijn er tal van oorlogs monumenten, waar jaarlijks de vele slachtoffers worden herdacht. Maar bovenal zijn er nog mensen die van vele gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog persoonlijk kunnen getuigen. Van september 2009 tot medio juni 2010 zullen in Zeeland herdenkingen plaatsvinden van respectievelijk het uitbreken van de oorlog (2010: 70 jaar geleden) als de bevrijding (2009/2010: 65 jaar geleden). Najaar 2009 wordt in Zeeland de Slag om de Schelde herdacht, de operatie in 1944 die de sleutel vormde voor de bevrijding van Nederland en beëindiging van de Tweede Wereldoorlog. Bij deze slag wilden de geallieerden de Scheldemonding vrijmaken van Duitse strijdkrachten, zodat Antwerpen de belangrijke geallieerde bevoorradingshaven zou worden. Deze operatie was cruciaal omdat de geallieerde bevoorradings- lijnen nog steeds terugliepen tot aan de landingsstranden in Normandië. Door het niet kunnen innemen van de brug bij Arnhem ging de oorlog nog langer duren dan verwacht. De stad Antwerpen was al op 4 september 1944 bevrijd, maar het gebied van de Scheldemonding tot aan de stad nog niet. Daarom moesten de Westerschelde en beide oevers, als toegangsweg tot Antwerpen, in geallieerde (Canadese, Poolse en Britse) handen komen. Het plan bestond uit offensieven aan meerdere fronten: Operatie Aintree, met als doel de zuivering van het gebied ten noorden Juichende mensen op de Dam te Middelburg tijdens de bevrijding, 6 november 1944 (bron: Zeeuws Archief, van Antwerpen en ter afsluiting van de Kreekrakdam bij Bergen op Zoom, om zo de toegang tot Zuid-Beveland veilig te stellen; Operatie Switchback, met als doel de zuivering van het gebied ten zuiden van de Westerschelde, Zeeuws-Vlaanderen; Vitality I en II en Infatuate I en II, met als doel de verovering van Zuid-Beveland en Walcheren. Hierbij werden op vier plaatsen de dijken op Walcheren vernietigd door de geallieerden met bombardementen bij Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Veere. De bombardementen hadden de inundatie van Walcheren tot gevolg. Zeeuws Erfg°ed 4 september 2009/03 Algemeen Jaarthema

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 4