Samen met zijn buurmeisje Yvonne gaat hij op zoek. Art de Vos en Rinus Antonisse, 200 jaar Wilhelminapolder (Schiedam: Scriptum, 2009) 239 pag.; ill., krt., tek., foto's; ISBN 978-90-55-946600. Jubileumboek dat werd uitgegeven door de Koninklijke Maatschap tussen Eigenaren van Gronden in de Wilhelminapolder en de Oost- Bevelandpolder. Fraai en rijk geïllus treerd boek waarin in vijftien hoofd stukken en een epiloog de geschiedenis van de landbouw maatschap uit de doeken wordt gedaan. Tijdschriften Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 165 (2009) 1-48. Bijdragen van Ronald Rijkse 'Er staat een huis aan Schelde' over de inventari satie en voltooiing van de literaire nala tenschap van Hans Warren; 'Den Hoogen Camer. Boeren voor de armen' over een boerderij te Sommelsdijk door J.C. Both; een artikel van Ruud Paesie over de plannen voor de oprichting van een Vlissingse kapercompagnie in 1623; een artikel van Jan J.B. Kuipers over het menu van de monniken in Vrouwenpolder; en mededelingen van de Zêêuwse Dialectverênigieng. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 18/nr.3 (2009) 89-120. Dit themanummer richt zich vooral op de collecties van het KZGW, met bijdragen van Louwe Kooijmans over de archeologische collectie, G.P.A. Besuijen over de collectie Gerhardt en F. Beekman over de collectie Hubregtse. Hans Krabbendam schreef een artikel over de 'Sheboygan Nieuwsbode', een krant voor Zeeuwse emigranten in de Verenigde Staten. A.R. Bauwens I.H.J. Poissonnier, met een bijdr. van L.F. van Driel, 'Met een kus van liefde. Brieven van Isaac Benteijn, landbouwer op Scherpbier, aan zijn zuster Willemina, 1778-1794', in: Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen nr. 36 (Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen, 2009) 400 pag.; ill., grav., tek., krt., foto's; iSsN 1381-9542. 'Met een kus van liefde' besloot Isaac Benteijn zijn brieven aan zijn zus Willemina. Dankzij deze briefwisseling is het leven van een achttiende-eeuwse landbouwer op Scherpbier in de tijd voor de Franse revolutie tot leven gebracht. Het boek bevat vijftien inleidende en toelichtende hoofdstuk ken en een tweede deel met daarin de transcripties van alle brieven. Met achterin genealogieën, een woorden lijst, lijsten met archivalia en literatuur en een register. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland Stad en Lande. Historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (augustus 2009) is een speciale editie van de zeventig jaar oude vereniging. In dit nummer wordt teruggekeken en passeren oude bijdragen opnieuw de revue. A. de Vin tekende in 1983 een verhaal op over een 'Aemsteese reize' door twee mensen uit Dreischor eind negentiende eeuw. In 1984 haakte S.F. Kuipers daarop in met het verhaal over de oude boerderij 'd'Oute Poppe' bij Kerkwerve. S. Mol-Kleinepier schreef in het verle den een serie bijdragen over de streek- dracht, en hier wordt een stukje uit 2001 herhaald over de burgerdracht op Schouwen. Een aantal gedichtjes van J.L. Braber over de spotnamen van de bewoners van het eiland, verscheen onder de verzamelnaam 'Versvoeten' in 1987, geïnspireerd op de dierenversjes van Kees Stip. In dit nummer worden ook die herhaald. Sint-Philipsland Het hoofdartikel in de Cronicke van den Lande van Philippuslandt (septem ber 2009) gaat over een schipper in oorlogstijd, geschreven door J. Kempeneers, die de gegevens ontving van M. Zuidweg-Kosten; zij schreef het levensboek van schipper Pieter Johannes Wagemaker, haar opa. Eveneens van J. Kempeneers is het 'Overzicht van het kerkelijk leven te Sint Philipsland in de 20e eeuw, deel 2'. Het stuk begint met de gerefor meerde kerk in Anna Jacobapolder, die pas goed tot leven kwam toen Willem Frederik del Campo na 1872 zijn boer derijen over ging dragen aan pachtboe ren. De pachtboeren behoorden tot de Afgescheidenen en de Christelijk gere formeerde kerk. D. Haak levert een verslag over de res tauratie van de korenmolen De Hoop. Tholen De Nieuwsbrief \an de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (september 2009) geeft een ver slag over de foto-expositie van boerde rijen in het gemeentehuis, waarbij de kring nauw betrokken was. Naast ande re activiteiten wordt aandacht geschon ken aan de cursus 'Wonen in een histo risch pand', die in november en decem ber in het gemeentehuis in Tholen gegeven wordt. Walcheren De Wete, kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren (okto ber 2009), begint met een artikel van J. Midavaine over de Engelse inval op Walcheren in 1809, speciaal in Veere. De aankoop van een tekening van een vertrek in het vooroorlogse stadhuis van Middelburg voor de atlas Zelandia Illustrata van het KZGW, was de aan leiding voor P. Smallegange tot zijn artikel 'De verbeelding van burgerdeug den', waarin hij het interieur van het stadhuis beschrijft. Het karakter van de verschillende ruimtes in het stadhuis wilde men tot uitdrukking brengen door symbolische voorstellingen. De auteur geeft hier de beschrijving van de beelden in de hoge vierschaar en de ordinaire vierschaar, de wapenborden in de benedengang, schilderingen in de schepenkamer en de schilderijen in de raadzaal. Van L. van der Vliet is de bijdrage 'De gasloze woensdag'. Aan het einde van de Eerste Wereldoorlog was er grote schaarste aan brandstof en levensmid delen, wat tot gevolg had dat er enkele maanden nauwelijks gas was op woens dag. De buitenplaats 'Rust na Onrust' aan de Oude Vlissingseweg wordt beschre ven door J. Kaljouw. Het 'Vadertje' van F. van den Driest gaat over het Bombaziensewegelienk, een wegeling die nooit heeft bestaan. Als iemand echter nieuwsgierig vroeg naar waar je geweest was, kon hij het antwoord ver wachten 'In 't Bombaziensewegelienk', wat betekende: 't gaat je niets aan. Een deel van de onderwerpen in Den Spiegel, tijdschrift van de vereniging Vrienden van het muZEE um en het Gemeentearchief Vlissingen (oktober 2009), gaat over vierhonderd jaar Nederlandse sporen in de Verenigde Staten. Vlissingers denken misschien dat het Amerikaanse plaatsje Flushing gesticht is door Vlissingse emigranten, maar A. Joustra weerlegt dat in het arti kel 'Ontstaan en roem van het Amerikaanse Vlissingen'. J. Lagendijk geeft naar aanleiding van het stuk van H. Krabbendam in de vorige Wete over de consulaire agent te Vlissingen, een reactie in zijn artikel '1833 Thomas Dixon, een Vlissingse Vrijmetselaar van Schotse afkomst, consul-generaal in Boston U.S.A.'. De auteur beschrijft de Franse bezetting, de oorlog met Engeland en de rol van Thomas Dixon, een Vlissingse vrijmet selaar van Schotse afkomst. V. Frenks levert een vervolg op haar artikel 'Panorama Vlissingen' met 'Nieuwe informatie over het panorama Vlissingen'. 'F.M. Wibaut: van Koudekerke naar Amsterdam' is van de hand van J. Zwemer. Wibaut - waarschijnlijk de bekendste socialist afkomstig uit Zeeland - was een gematigd socialist, die vond dat christendom sociale bewo genheid niet in de weg hoefde te staan. Van de harde, antikerkelijke lijn van onder andere de Vlissingse socialisten moest Wibaut weinig hebben. Vooral na de spoorwegstaking in 1903, die de vrije socialisten isoleerde, wilde Wibaut zijn krachten inzetten om de in diskre diet geraakte beweging te ondersteu nen. Hij vertrok naar Amsterdam, werd in 1907 lid van de gemeenteraad en in 1914 wethouder van Volkshuisvesting. Zo kon hij de levensomstandigheden van de arbeiders verbeteren. Arneklanken, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (juni 2009), begint met een impressie uit de jaren 1930-1940 aan de hand van een foto uit de oorlogsjaren. L. van Belzen laat ons kennis maken met de familie Baak in Arnemuiden en L.C. Schouls vertelt over de strijd in de laatste oorlogsdagen en de tentoonstel ling met het thema 'Zij hadden ook een moeder', waarbij dat 'zij' slaat op de vele Duitse gewonden en doden. P. Feij behandelt de eerste jaren van de Franse Tijd (1795-1798). C. de Ridder interviewt Leintje van Waarde-Kwekkeboom, de eigenares van een schoenenzaak die sinds 25 jaar niet meer bestaat, en P.A. Baaijens vertelt het verhaal over Geertje de visvrouw van Goes. R. de Ridder en C.J.A. Feij beschrijven het huis 'De Groene Draeck' in hun reeks bewonings- en bouwgeschiedenis. J. Adriaanse levert weer een stuk samengesteld uit zijn aantekeningen voor de Kroniek van Arnemuiden, dit maal over de jaren 1876, 1877 en 1878. Arneklanken (september 2009) begint zoals gewoonlijk met een mooie foto, dit keer van de melkleurster Maria Koster-Koets, en ook weer zoals altijd beschreven door G. de Nooijer. P. Feij bericht ons over een stukje 'Franse Tijd', nu de jaren 1798-1800, die voor Arnemuiden niet gemakkelijk waren. C. de Ridder interviewt Rob Schroevers, die uitgebreid over zijn leven en familie vertelt. M.P. de Ridder en C.J.A. Feij geven weer een stukje bouwgeschiedenis in dit nummer met de beschrijving van 'De Goude Cop'. De kerkenraadsnotulen, waaruit A.H.G. Verouden de lezers al lange tijd wetenswaardigheden voorlegt, zijn die van 1601-1602. L. Schouts benadrukt de mooie collec tie penningen in het voormalige stad huis aan de hand van twee penningen uitgegeven door de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Van 17 oktober 2009 tot 7 maart 2010 wordt in het muZEEum in Vlissingen een expositie georganiseerd van Han Reijnhout, een Zeeuws kunstenaar. Tijdens de opening werd een luxe uit gevoerd fotoboek over het werk van Reijnhout aangeboden. De kunstenaar bouwt op schaal houten Zeeuwse en Vlaamse vissersschepen na, waarbij per fectie zijn norm is. Het Polderhuis Blad (september 2009) meldt met trots de 77.777ste bezoeker, terwijl het museum nog maar amper vijf jaar open is. Inwoners van Westkapelle hebben meegewerkt aan de serie 'Zeeland 1940-1945', die voor het voetlicht gebracht wordt in het televi sieprogramma 'Trugkieke'. Het schema van de uitzendingen wordt in dit num mer gegeven. P. Roelse pluist uit of er nu wel of niet een haven was in Westkapelle. De Bevelanden De Spuije, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (zomer 2009), besteedt veel aandacht aan de afloop van de Tweede Wereldoorlog, met name op Noord- Beveland. F.A. Dees vertelt van de plannen van de bezetter om Noord- Beveland te inunderen in september 1944, en over het verzet daartegen. Het verhaal van een paar Noord- Bevelandse jongens die een koud avon tuur beleefden toen ze met de veerpont naar het bevrijde Zuid-Beveland 'mee liftten', biedt F. de Klerk ons aan. 'Het zal nu wel zijn alles of staken'. Na de Eerste Wereldoorlog kwam al snel een daling van de arbeiderslonen op gang. Er ontstonden spanningen tussen werkgevers en werknemers, ook in Wissenkerke, en daarvan schetst auteur J. de Jonge ons een duidelijk beeld. D.J. Greeves was eerste Luitenant bij de Royal Marines Commando's en nam deel aan de landing bij Westkapelle in 1944, wat hij als zijn zwaarste operatie heeft ervaren. Kort voor zijn overlijden legde hij zijn herinneringen vast op de band; de Nederlandse vertaling daarvan lezen we in deze Spuije. Zeeuws-Vlaanderen De Nieuwsbrief \an de Heemkundige Vereniging Terneuzen (september 2009) is helemaal gewijd aan het dag boek van Jan Hendrik Bannier. Bannier beschrijft de gebeurtenissen in de periode vanaf 5 september 1944, bekend als 'Dolle Dinsdag'. Toen begonnen de geallieerden bijna dage lijks bombardementen uit te voeren op havens en schepen, waarbij ook de schade in Terneuzen groot was. De aan tekeningen van Bannier gaan tot eind november 1944. Hij vertelt over het dagelijks leven onder de moeilijke omstandigheden in Terneuzen en omgeving. Nadat op 20 september Terneuzen was bevrijd, geeft de auteur een beeld van alle verschrikkingen die West-Zeeuws-Vlaanderen nog door moest maken. Zeeuws Erfgoed 12 december 2009/04 Efgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 12