Werk in uitvoering en voorbereiding Prof. Van Winterprijs voor Friese historicus Han Nijdam Actueel overzicht heemkundige organisaties Op www.scez. nl treft u de adressen van de heem kundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk> landschap en historie zeeuwse heemkundige organisaties). waar in de bedreigde zone cultuurhistorisch waardevolle zaken zoals Muraltmuurtjes, paalrijen, coupures, tijhaven tjes en dergelijke voorkomen. Het resultaat valt te lezen in het rapport Cultuurhistorie aan de Oosterscheldedijken uit 2008. Maar, is alles van waarde ook daadwerkelijk te behouden of delft het uiteindelijk toch het onderspit? Dat zou een groot verlies betekenen voor Zeeland als land van overkanten. Men beschouwt de Oosterschelde graag als een snoer met parels. Het lijkt er nu op dat de meeste parels het wel zullen redden. Die ene hollestelle bij Anna Jacobapolder mag blijven, en dat is mooi meegenomen. Ook de haventjes bij de Herenkeet op Schouwen en bij Viane op Duiveland lijken de dans te ontspringen. Bij de Zuid-Bevelandse Rattekaai is het werk inmiddels voltooid, en het moet gezegd: het resultaat oogt goed. Met de parels lijkt het dus wel goed te komen, maar over het snoer zelf moeten we ons ernstig zorgen maken, want de bekleding van de dijken zal vrijwel overal veranderen. De veiligheid schijnt dat te vereisen, en veiligheidseisen moet je serieus De meeste Oosterscheldedijken zullen hun karakteristieke uiterlijk verliezen. En natuurlijk is dat deel van een altijddurend proces. Natuurlijke materialen als basalt en graniet, Doornikse, Lessinese en Vilvoordse steen zijn in onbruik geraakt. Ze werden vervangen door beton, volgens de systemen De Muralt, Haringman, Leendertse. Daarna kwam er asfalt en kwamen er - sinds 1997- vooral zogenaamde hydroblocks. In combinatie met allerlei palen en paalrijen leverde dat een bont palet aan materialen, vormen en kleuren op. Een 'plaatje' dat weliswaar dus niet oorspronkelijk is, maar wel authenticiteit suggereert. Je kunt het vergelijken met een herhaaldelijk verbouwde gevel die anno 2009 getuigt van opeenvolgende technieken, materialen, modetrends. Een echte 'fundgrube'. En dat dreigt nu ingrijpend te veranderen in een eenheidsworst, ook al tracht men het visuele effect te beperken door het onderste deel van de glooiing donker te maken, en het bovenste licht. Deze aanpak betekent wél een breuk met vroeger, toen het oude wel werd afgedankt maar nooit compleet vervangen. En ook hier weer het bekende liedje. De kreeften, de overige fauna en de flora hebben al weer stem gekregen in de vorm van pleitbezorgers. De ecologische waarden van de Oosterschelde staan per definitie niet ter discussie, de cultuurhistorische kennelijk wél. Speelt misschien ook verkokering de cultuurhistorie parten, doordat we niet goed raad weten met de zeeweringen: het zijn geen gebouwen, het is geen archeologie, eigenlijk ook niet echt landschap. Zijn we technisch en financieel echt niet in staat de cultuurhistorie voluit te dienen én de veiligheid te garanderen? Kunnen we niet voorkomen dat Zeeland als land van overkanten veel van zijn zeggingskracht zal verliezen? Het zou toch jammer zijn als we voor een 'authentieke' zeewering voortaan alleen nog terecht kunnen in Ouwerkerk waar een museumglooiing in de maak is of in Breskens bij de schilderstukken van Johnny Beerens - hoe mooi en 'natuurgetrouw' ook! Aad de Klerk, adviseur cultuurhistorie en landschap Om te beginnen is er verheugend nieuws uit Sint- Philipsland, over de Heemkundekring Philippuslandt aldaar. Deze betrekkelijk jonge loot aan de stam van Zeeuwse heemkundige organisaties (opgericht in 2001) is, na enkele zorgelijke jaren, nieuw leven ingeblazen. Op 14 juli kon het vijfhonderdste lid worden genoteerd! Vooral oprichter Jan Kempeneers heeft zich beijverd om het zover te krijgen. En er is een nieuw en compleet bestuur aangetreden dat garant staat voor continuïteit en nieuwe activiteiten. Zie: www.sint-philipsland.nl. De door de SCEZ en de Boerderijenstichting Zeeland ontwikkelde reizende tentoonstelling over de Zeeuwse boerderij ('Van woonstalhuis tot damwandloods') was dit jaar eerst te zien in het gemeentehuis van Tholen, daarna in het Zeeuws Archief in Middelburg. Vooral in Tholen was de belangstelling voor dit nog altijd actuele, want hier en daar sterk bedreigde, erfgoed groot. Wie in 2010 deze expositie binnen de muren van bibliotheek of gemeentehuis of museum wil halen, kan contact opnemen met de SCEZ. Inmiddels is de laatste hand gelegd aan het programma van de nieuwe cursus 'Borsels gebouwd erfgoed', waarbij de SCEZ, de gemeente Borsele en de Zeeuwse Volksuniversiteit samenwerken. De cursus, speciaal bedoeld voor bestuursleden, vrijwilligers en gidsen op dit terrein, gaat van start op 12 januari in het gemeentehuis in Heinkenszand. De prof. Van Winterprijs, voor het beste boek op het terrein van de lokale en regionale geschiedenis in Nederland dat in de afgelopen twee jaar is verschenen, is toegekend aan Han Nijdam voor zijn proefschrift Lichaam, eer en recht in middeleeuws Friesland. Een studie naar de Oudfriese boeteregisters. De prijsuitreiking vond plaats op 21 oktober bij de Fryske Akademy in Leeuwarden. De prijs (van 3.500) wordt elke twee jaar uitgereikt. In aanmerking komen boeken met een bovenlokaal en wetenschappelijk belang. De onafhankelijke jury bestond dit keer uit: prof. Koen Goudriaan, prof. Maarten Duijvendak, dr. Aad de Klerk, dr. Thera Wijsenbeek en dr. Marlou Schrover. Zeeuws Erfgoed 14 december 2009/04 LANDSCHAP EN HISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 14