e panden in IJzendijke met sloop bedreigd www.meldpunterfgoedzeeland.nl. In augustus kwam bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland een melding binnen over de dreigende sloop van twee historische panden in de binnenstad van IJzendijke. Door de gemeente Sluis was reeds een sloop vergunning afgegeven voor beide objecten, het zogenoemde schippershuis uit circa 1600 op Nassaustraat 12 en een rijkelijk gedecoreerd pand uit 1898 op Nassaustraat 10. Uit de sloop- en bouwvergunning, in te zien op het gemeentehuis in Oostburg, blijkt dat deze 'parels van baksteen' moeten wijken voor een muur 'in oude stijl met Damse Abdijmoef status (bij het omvangrijke Monumenten Inventarisatie Project van 1986-1995 aangemerkt als behoudens- waardig). Met het oog op het recente terughoudende beleid van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed bij het aanwijzen van panden van voor 1940 tot rijksmonument, is de rol van gemeenten bij het behoud van het eigen erfgoed alleen maar groter geworden. Dit is ook van toepassing op de panden Nassaustraat 10 en 12, die niet meer op de rijkslijst geplaatst kunnen worden, maar momenteel evenmin op een gemeentelijke monumentenlijst (omdat Sluis deze niet heeft). Detailopname van beide panden Nassaustraat 10 en 12 (foto Lau de Smet). Nassaustraat 10 heeft sierlijk vormgegeven elementen. Hoewel het schippershuis door jarenlang achterstallig onderhoud duidelijk tekenen van verval vertoont, is de voornaamheid nog steeds van het pand af te lezen: alleen de stenen trap naar het bordes voor de voordeur maakt dit al duidelijk. Oorspronkelijk was het schippershuis een oud kadehuis, dat waarschijnlijk kort na 1600 aan de toenmalige haven gebouwd is. De haven is inmiddels al lang gedempt en de Nassaustraat heeft niet meer dezelfde allure als de havenkades van weleer. Weinig bezoekers aan IJzendijke zullen dan ook tijdens hun stop tegen het monumentale schippershuis aanlopen, terwijl juist dit pand naar verwachting het oudst bewaarde woonhuis van de stad is. Daarbij is het schippershuis nog zeer authentiek. Dit geldt eveneens voor het belendende pand uit 1898. Ondanks de slechte staat van onderhoud is de voorgevel in één woord monumentaal te noemen. Alleen al de bovenkant van de gevel is een lust voor het oog: de gedecoreerde ontlastingsbogen, de sierlijk vormgegeven muurankers en de rijk bewerkte houten gootklossen zijn echte blikvangers. Natuurlijk alleen voor degenen die naar boven kijken en al dit moois willen zien. De Nassaustraatpanden, zoals ze al bij menigeen bekend staan, maken nog eens het belang van een gemeentelijke monumentenlijst duidelijk. In het verleden blijkt het schippershuis bij eerdere rijksinventarisaties over het hoofd gezien, het pand Nassaustraat 10 heeft een MIP- Zeeuws ErfgOed 16 december 2009/04 Cultuurhistorie en Monumenten De bedreigde historische panden Nassaustraat 10 en 12 (foto Lau de Smet). De voorgevel en kapconstructie van het schippershuis duiden op een hoge ouderdom. Voor beide panden in de Nassaustraat is het voortbestaan onzeker. Begin september hebben de bezwaarmakers tegen sloop, waaronder enkele buurtbewoners en Bond Heemschut, voor de Sluise commissie bezwaar- en beroepsschriften een pleidooi voor behoud van de panden gehouden. Op het moment van schrijven van dit artikel is de uitspraak van de commissie nog niet bekend. Het mag duidelijk zijn dat eventuele sloop van deze panden een zware aderlating zou zijn voor het gebouwd erfgoed. Vooral met het oog op de voorbereidingen die Sluis momenteel treft met het maken van een gemeentelijke monumentenlijst. Zie verder ook: De gemeente Sluis heeft toegelicht zich in de sloop en de nieuwbouwplannen te kunnen vinden. Het valt te betreuren dat de gemeente Sluis haar gebouwd erfgoed dreigt te verkwanselen. En dat in een stadje dat zich wil presenteren als toeristisch centrum van de Staats-Spaanse linies. Bij het persklaarmaken van deze nieuwsbrief werd bekend dat de bezwaren van enkele particulieren en Bond Heemschut tegen sloop niet ontvankelijk zijn verklaard door de gemeentelijke commissie bezwaar- en beroepsschriften. Hoewel overtuigd van de monumentale waarde van beide panden zag ook de Rijksdienst voor het Cultureel erfgoed geen wettelijke mogelijkheden om afbraak te voorkomen. Begin november is de eigenaar tot sloop overgegaan. IJzendijke anno 2009. Beide monumentale panden vallen ten prooi aan de slopershamer.

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 16