Kroon op het (restauratie)w< van hoeve, zeesluis tot kerke ROP M on Zaterdag 26 september leek het wel of half Zeeland op de publieksdag van Hoeve Van der Meulen was in 's-Heer Abtskerke. De Stichting Het Zeeuwse Landschap, die de hoeve in eigendom heeft, noteerde welgeteld vijfduizend bezoekers. Uit de vele positieve reacties spreekt duidelijk het gevoel dat er in Zeeland volop draagvlak bestaat voor het opleiden van restauratiekrachten om ook op de lange termijn het behoud van het culturele erfgoed veilig te stellen. Een ander project dat dit najaar op vrijdag 23 oktober werd onthuld, is de Zwartenhoekse Zeesluis in Westdorpe. Deze zeesluis lag jaren onzichtbaar onder de Sasdijk, maar is dankzij een uitvoerige restauratie weer in volle glorie hersteld. Het project illustreert prachtig hoe het initiatief van één particulier - Maurice Kindt uit Westdorpe - een sneeuwbaleffect kan krijgen. Er ontstond een coördineren de projectgroep - waarin ook de SCEZ een rol speelde - en uiteindelijk is er breed draagvlak gevonden bij de verantwoordelijke overheden (gemeente, provincie, Rijkswaterstaat en waterschap) om dit bijzondere bouw werk te restaureren. Gelet op het bijzondere karakter van dit rijksmonument op de grens van land en water met veel natuursteen, was het ook een bijzonder project voor de leerlingen die hier aan gewerkt hebben. De restauratie vormt als zodanig de kroon op het werk van een lang, maar vruchtbaar proces om dit herstel mogelijk te maken. gelegen tegenover het historische stadhuis en in bezit van Vereniging Hendrick de Keyser. De werkzaamheden omvatten de restauratie van de dakconstructie, vloeren en kozijnen. Om het pand geschikt te maken voor gebruik wordt er een badkamer en een keuken ingebouwd. De nutsleidingen als riolering, gas en elektra zijn vernieuwd, maar deze werkzaamheden mochten geen afbreuk doen aan het historische karakter van het pand. Begin september is Bouwbedrijf Meliskerke gestart met de restauratie en het cascoherstel van de landbouwschuur Land- en Zeezicht in Kamperland. Om deze bijzondere Zeeuwse schuur te behouden voor de toekomst was een ingrijpende restauratie van dakconstructies, kozijnen, deuren, vloeren en funderingen noodzakelijk. Na de restauratie zal de schuur bestemd worden voor bedrijfs activiteiten en weer een vitaal onderdeel van dit fraaie boerderijcomplex vormen. De restauratie van de NH Kerk in Groede is ook in volle gang. Op dit moment is de stukadoor druk bezig om het bijzondere stukwerk weer aan te brengen. Voor de metselaar en leerlingen bestaan de werkzaamheden uit het herstel van het metselwerk en het aanbrengen van de snijvoegen. De uurwerken zijn verwijderd en worden op dit moment gerestaureerd. De timmerleerlingen houden zich nu bezig met restauratie/herstel van de kerkbanken. Op dit moment is Aannemersbedrijf Huurman uit Delft bezig met de restauratie van het voormalige stadhuis in Zierikzee. Door de gemeente Schouwen-Duiveland is al in de besteksvoorwaarden opgenomen dat dit project uitgevoerd moet worden als restauratie-opleidingsproject. Zoals bij veel restauratieprojecten moet eerst het gevelwerk worden hersteld inclusief herstel van de kozijnen en ramen. Een bijzonder aspect in dit project is de restauratie van de dakconstructie die voor een deel uit rondhout bestaat. Voor restauratieleerlingen is dat natuurlijk een niet-alledaagse uitdaging. Het voormalige stadhuis krijgt na restauratie de functie van museum. Bouwgroep Peters uit Middelburg is dit najaar gestart met de restauratie van een pand aan de Markt in Veere, Van de toren van de NH Kerk in Oud-Vossemeer is het gevelwerk ernstig aangetast. Bouwgroep Peters heeft de voegen uitgehakt en kapotte stenen vervangen. De goot aan de kant van het dakluik is door lekkage ernstig aangetast, evenals de muurplaat en het ondereind van de sporen. Als de restauratie van de goot en de dak constructie is afgerond, zal het metselwerk weer opnieuw gevoegd worden. Voegwerk in oude gevels vraagt om ervaren specialisten. Niet alleen de vorm van het voegwerk en de diepte, maar vooral de samenstelling van de voegmortels is bepalend voor de kwaliteit van het gevelwerk. Het opleiden van jonge restauratiekrachten is dus ook voor dit soort werkzaamheden van groot belang! Leerling-restauratie- timmerkracht Niels van Scheppingen aan het werk aan de goot van de NH Kerk te Oud-Vossemeer. RESTAURATIE tatfi metji .rariiv- Zeeuws Erfgoed 18 december 2009/04 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 18