Bevrijdingsjaar uitgebreid herdacht in Zeeuwse oorlogsmusea De Bevrijdingsoptocht trekt door Nieuwdorp (foto Harmen Duijvis). uitgebreide collectie van Kees Traas. Bevrijdingsmuseum Zeeland wil mensen aan het denken zetten. Daarom zijn er, verspreid door het museum, verbindingen naar het heden, steeds met de mens centraal. De openingsdag van het Bevrijdingsmuseum leverde een evenement voor heel Zeeland. Vanaf vroeg in de ochtend trok een Bevrijdingsoptocht van oude legervoertuigen, colonnes militairen en veteranen door de Bevelanden op weg naar het museum. Langs de route hadden zich duizenden mensen verzameld. Zij betuigden hun eer aan de veteranen en vermaakten zich met het historische schouwspel en de muziek van de Liberation Band, de Pipe and Drum Band en de Starlight Sisters. Na een bivak van een nacht in Nieuwdorp trok de Bevrijdingsoptocht op 31 oktober over Walcheren. Prinses Margriet opent Bevrijdingsmuseum Zeeland. Museumvoorzitter Kees Traas, commissaris van de koningin Karla Peijs en burgemeester Jaap Gelok kijken toe (foto LokoProducties.nl). Dit najaar stond Zeeland uitgebreid stil bij de herdenking van de Slag om de Schelde. Vanaf de herdenking van het bombardement op Breskens (11 september) vond een reeks van herdenkings evenementen en bevrijdingsfeesten plaats, met name in Zeeuws-Vlaanderen, op de Bevelanden en op Walcheren (zie ook www.bevrijdingzeeland.nl). Ook Oorlogsmuseum Gdynia (Axel), Oorlogsmuseum Switchback (Oostburg), Bevrijdingsmuseum Zeeland (Nieuwdorp), Luchtoorlogsmuseum Wings to Victory (Vliegveld Midden-Zeeland), Bunkermuseum (Zoutelande) en Dijk- en Oorlogsmuseum Polderhuis (Westkapelle) droegen hier in grote mate aan bij. Enkele hoogtepunten hierbij waren het nieuwe project 'Memories to Share' in Westkapelle en de opening van het Bevrijdingsmuseum Zeeland op 30 oktober door prinses Margriet. Memories tot Share In Polderhuis Westkapelle, Dijk- en Oorlogsmuseum, is sinds 3 oktober een nieuw 'eiland' in de vaste expositie opgenomen. 'Memories to Share' is een interactieve internationale uitwisseling van herinneringen van burgers, bezetters en bevrijders in de maanden september, oktober en november 1944. Een tijdlijn koppelt de herinneringen aan elkaar. De herinneringen geven een gezicht aan de geschiedenis. In de geschiedenisles op school bijvoorbeeld leer je over de bezetting door de Duitse Weermacht, een onzijdige en anonieme macht. In de herinneringen van Hans Bachhofer en Diether Huelstrumm, twee jonge Duitse soldaten, lees je wat de oorlog met hen persoonlijk deed. Nog een voorbeeld. We kennen de cijfers van het grote aantal slachtoffers van de gevechten voor, aan en op de Walcherse kust. De verhalen van John Forfar en Dennis Johnston vertellen over de individuele moed van deze strijders en de verschrikkingen van hun verwondingen. Af en toe komt er zelfs humor bij... Grapjes en dodelijke ernst in één zin. 'Memories to Share' is klaar, dat wil zeggen, voor nu. Er zijn al weer nieuwe verhalen en die zullen er de komende jaren zeker nog meer bij komen. Bevrijdingsmuseum Zeeland Onder grote publieke belangstelling werd op 30 oktober in Nieuwdorp Bevrijdingsmuseum Zeeland geopend. Het museum biedt een rondgang langs belangrijke gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog in Zeeland. De tentoonstelling start in de ondergrondse verdieping (een soort bunkerruimte) met een indrukwekkende film. Vervolgens loopt de museumroute over twee verdiepingen via allerlei diorama's met oorlogstaferelen, touchscreens met achtergrondinformatie en vele voorwerpen uit de Zeeuws Erfgoed 23 december 2009/04 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 23