aien De Twentse Taalkamer Zeeuwse Dialectdag 2009 (Groningen, Stellingwerven, Achterhoek en dergelijke) en vertaald in het Engels en Duits. Het is de bedoeling dat de bezoeker hierdoor te horen krijgt hoe rijk de variatie in dialecten wel is in de regio, maar ook hoeveel gelijkenissen er zijn als je taal over een grotere regio bekijkt en beluistert. Als u in de buurt bent, moet u echt eens gaan kijken en luisteren! Wij hopen binnenkort onze Zeeuwse Klapbank ook zo'n vaste stek te kunnen geven, maar daarvoor hebt u nog wat geduld nodig. Onze adviseur op reis naar het Oostblok om het Zeeuws te bestuderen? (zie foto hiernaast). Nee hoor, dat zou een beetje ver weg zijn. Ze beperkte de reis tot Twente. Op 8 oktober bezocht Veronique De Tier haar streektaalcollega Harry Nijhuis in de Twentse Welle, waar op dat ogenblik ook een tentoonstelling liep over de DDR! In het museum Twentse Welle hebben ze dit jaar een taalkamer ingericht. Na de taalkamer in het Huis van Alijn in Gent en na de Zeeuwse Klapbank dus weer een museaal initiatief waarin dialect centraal staat. De Twentse taalkamer oogt heel modern, en is in vele opzichten anders dan de twee genoemde projecten in Gent en Zeeland. Er is een wand waarin allerlei voorwerpen staan die met taal in Twente te maken hebben. Belangrijke personen op foto of schilderij, boeken, enzovoort. Op een scherm kan je via een touchscreen opzoeken wat je wil weten over een bepaald persoon, over een bepaald boek, of over bijvoorbeeld benamingen voor vogels of andere voorwerpen. Aan de wand daartegenover is een rode bank geplaatst met een luister- en kijkplek. Op een klein scherm bij de stoel of op een groter scherm in de taalwand kan je naar afleveringen van een streektaalsoap kijken of naar een interview in het Twents (de kijkplek). Op de luisterbank hoor je Twents, stukken uit de bijbel bijvoorbeeld et cetera. Dit zijn vooral hedendaagse fragmenten. Er is geen gebruik gemaakt van de oudere dialectopnames van het Meertens Instituut (zie hierover ook het stukje over Soundbites verderop). Het meest spectaculaire in deze taalkamer is een spreken de tafel. De inrichters hebben tien zinnetjes geselecteerd, die ze hebben laten inlezen door enkele Twentenaars uit verschillende plaatsen. Diezelfde zinnetjes zijn ook ingesproken door iemand uit de naburige dialectregio's Op 24 oktober vond de jaarlijkse Zeeuwse dialectdag plaats in Landlust in Nieuwdorp. Ongeveer 150 bezoekers genoten van een gevarieerd programma rond het thema 'School en dialect'. Matthias Lefebvre (Universiteit Gent) vertelde over de schoolwoorden- schat in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. Hij vertelde over het spijbelen vroeger en belichtte ook de straffen die vroeger vaker dan nu werden uitgedeeld. Dat kwam later op de dag nog dikwijls terug in de liedjes en sketches die door een breed gamma van Zeeuwse artiesten (Theo Raats, Engel Reinhoudt, Pau Heerschap en anderen) werden gebracht. Zoals elk jaar begint de dialectdag met een Algemene Vergadering. Die duurde dit jaar iets langer dan anders omdat de voorzitter Kees Martens zich niet meer verkiesbaar stelde en als voorzitter stopt na vele jaren hard werken voor de Zêêuwse Dialect Verênigieng. Voor zijn vele werk als voorzitter kreeg hij een oorkonde als erelid en werd hij uiteraard bedankt met een leuk geschenk. Twee nieuwe bestuursleden werden verkozen, Adri Scheele voor Zeeuws-Vlaanderen en Bert van Leerdam voor Walcheren. Zij zijn de aanspreekpunten voor de diverse regio's. De wetenschappelijke commissie van de Zeeuwse vereniging had ook nieuws: zij had op vraag van een slechtziend lid van de vereniging ervoor gezorgd dat een eerste luisterboek is gemaakt en zij wil de volgende jaren nog meer luisterboeken op de markt brengen. Op de dialectdag werd een eerste dvd overhandigd aan de mevrouw die vorig jaar de vraag stelde. Meer inlichtingen over dit project en over de vereniging zelf krijgt u bij de penningmeester van de vereniging, Rinus Willemsen. Voor de adres gegevens verwijzen we naar de website van de vereniging: www.zeeuwsdialect.nl. Kees Martens, voor de laatste keer op dit podium als voorzitter, met zijn oorkonde als erelid van de Zeeuwse Dialectvereniging (foto Bert van Leerdam). Zeeuws Erfgoed 25 december 2009/04 Streektalen

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 25