Taaluniedebat STREEKTAAL Varia www.elkvogeltje.org. Het publiek is het grotendeels eens met de stelling "Het is goed dat er dialecten zijn" (foto Sandy Truijens, Nederlandse Taalunie). die gaat dit keer uiteraard over taalvariatie. Over dialecten kunnen we lezen dat ze moeten blijven: "Er wordt weliswaar steeds minder dialect gesproken. Toch zijn dialecten niet uit de tijd. 85 procent van de Vlamingen en Nederlanders vindt dat ze moeten blijven bestaan. Maar 6 procent vindt dat we ze moeten afschaffen. De klacht dat je nergens meer 'echt dialect' hoort, klinkt in Vlaanderen veel sterker dan in Nederland. Vlamingen spreken ook vaker dialect dan Nederlanders." U kunt de krant downloaden via de website van de Nederlandse Taalunie: http://taalunieversum.org/taalpeil. Het Taaluniedebat was ingebed in de taaldag die de VRT (de Vlaamse tv-omroep) nu voor de tweede keer hield in samenwerking met de Nederlandse Taalunie. Meer informatie over taalvariatie op: Op 27 oktober zat de adviseur als 'debater' in het jaarlijkse Taaluniedebat in Brussel dat dit jaar het thema 'Taalvariatie' meekreeg. Het publiek had van de Nederlandse Taalunie vooraf de gelegenheid gekregen stellingen in te sturen. Enkele hiervan kwamen aan bod. Het debat ging vooral over de standaardtaal en over de verschillende variëteiten van het Nederlands zoals dialecten, straattaal en jongerentaal. Anderhalf uur was veel te kort voor de vele stellingen die waren aangedragen. Het publiek kon met groene en rode kaartjes aangeven of het akkoord ging met de geponeerde stelling. Gelukkig waren er vooral groene kaartjes voor de stelling "Het is goed dat er dialecten bestaan." Taalkrant Het Taaluniedebat is ook de gelegenheid om een nieuwe taalkrant van de Nederlandse Taalunie uit te geven, en Soundbites Het Meertens Instituut heeft zijn rijke collectie bandopnames (waarvan ook de Zeeuwse Klapbank gebruik heeft gemaakt) gedeeltelijk toegankelijk gemaakt via het internet. Op de website soundbites (www.meertens.knaw.nl/soundbites) kunt u terecht voor meer dan honderd uren dialect- luisterplezier. Voor heel Nederland zijn heel korte fragmenten van de dialectopnames te beluisteren. Zoals u kunt zien op de kaart op de website is ook Zeeland goed vertegen woordigd met 86 plaatsen. Het loont zeker de moeite deze website eens te bezoeken en wat tijd te nemen om hier en daar een fragment te selecteren, en uiteraard geldt dat niet alleen voor de Zeeuwse fragmenten. Ook de SCEZ wil binnenkort de Zeeuwse Klapbank digitaal aanbieden. Het verschil met de website sound bites is dat wij minder fragmenten zullen laten horen maar wel iets langere stukken, met een vertaling en wat achtergrondinformatie. U hoort hier meer over in 2010. Familienamenwoordenboek Frans Debrabandere wordt stilaan een bekende schrijver in Zeeland. Na zijn Etymologisch Woordenboek heeft hij nu ook een familie- namenwoordenboek geschreven. Omdat er op korte termijn geen uitgever gevonden werd, is de tekst (meer dan 400 pagina's) integraal te doorzoeken op de website van Naamkunde van het Meertens Instituut (http://www.naam- kunde.net). Wilt u weten wat de oorsprong is van uw naam, zoek het dan gerust eens op via deze website. En als u nog niet genoeg hebt van het internet, dan kunnen we nog altijd de volgende sites aanbevelen als het over het Zeeuws gaat: www.zeeuwsdialect.nl (van de Zeeuwse Dialectvereniging), www.scez.nl bij het werkveld streektalen en www.geschiedeniszeeland.nl, waar een thema over de Zeeuwse dialecten te lezen is. Fietsen in 't Zêêuws Het jaar 2010 wordt met de Giro en de Tour in Zeeland een echt fietsjaar. Ook met taal willen we daar wat aandacht aan besteden. We zijn dus op zoek naar leuke verhalen over fietsen in Zeeland, en de daarbij behorende Zeeuwse woordenschat. Kent u leuke uitdrukkingen in het Zeeuws waarbij fietsen of wielrennen een rol spelen, dan vragen wij u ons die te bezorgen via e-mail of brief. Kent u verder nog wat van de onderdelen van de fiets, dan kunt u bovendien een vragenlijst invullen over de fiets. Deze vragenlijst kunt u downloaden vanaf onze site www.scez.nl (zie: streektalen) of aanvragen bij de adviseur: v.de.tier@scez.nl (0118-670870). Zeeuws Erfgoed 26 december 2009/04 Streektalen

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 26