fiets Inhoudsopgave SCEZpresse 7 op de ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse ARCHEOLOGIE 3 Archeologisch Nieuws 4 Onderzoek en meldingen ERFGOEDEDUCATIE 7 Webquest 'De Storm' E3-uitstap ALGEMEEN 8 Vondst voor het voetlicht: Hof Ramsburg MONUMENTENWACHT 9 Nieuwe depots monumentenwacht en archeologie in 2010 gereed Open Monumentendag 2009 goed op de kaart gezet 10 Veilig en verantwoord werken in en op monumenten 'Zo hard als steen' ERFGOED ALLERLEI 11 Boeken en eenmalige uitgaven 12 Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen LANDSCHAP EN HISTORIE 13 Wat blijft er over van Zeeland als land van overkanten? 14 Werk in uitvoering en voorbereiding Prof. Van Winterprijs voor Friese historicus Han Nijdam 15 De Archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Kapelle CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Het was een boeiend en veelzijdig jaar voor het erfgoed en voor de SCEZ. De activiteiten volgden elkaar in hoog tempo op. Van de presentatie van het Meldpunt Erfgoed Zeeland tot en met de presentatie van het Monument voor de Verdronken Dorpen. Mooi ook, dat Zeeland dit jaar gastvrijheid bood aan twee, voor de erfgoedsector belangrijke congressen: het Museumcongres en de Reuvensdagen. Mijn 'erfgoedmoment' van dit jaar had ik echter bij een andere gelegenheid. Op 30 oktober werd het Bevrijdingsmuseum Zeeland geopend en tegelijkertijd de Slag om de Schelde herdacht. Twee oorlogs veteranen vertelden over hun ervaringen. Toen waren het jonge knapen, nu oude mannen en misschien wel voor de laatste keer terug in de omgeving waar ze in 1944 hebben gevochten. Toen stonden ze er niet bij stil, maar nu zeiden ze het: we hebben ons niet gerealiseerd wat voor effect de gevechten en de verwoestingen op de Zeeuwen hebben gehad. Getuigenissen, voorwerpen en plekken zijn meer dan nodig om het verleden in het heden te duiden. Het Bevrijdingsmuseum laat zien hoe dat kan. Het komende jaar is door de Provincie Zeeland uitgeroepen tot het 'Zeeuws Jaar van de Fiets'. De twee grootste wielerrondes zullen in 2010 onze provincie aandoen. Op 10 mei is Middelburg etappeplaats van de Giro d'Italia en op 24 juli voert de tweede etappe van de Tour de France door Zeeland. Voor de SCEZ aanleiding om de traditionele nieuwjaars kaart in het teken te zetten van de fiets. Gekozen is voor een afbeelding van de Ronde van Midden-Zeeland in 1961. Wat opvalt, is dat fietsen en fietsers toen duidelijk minder gestroomlijnd waren dan tegenwoordig. Maar in vergelijking met de situatie in 1862 (zie de afbeelding hieronder) is toch sprake van een aanzienlijke verbetering. Het kan niet anders of fietsen moet toentertijd een bijzondere combinatie van ontspanning, acrobatiek, sport en pure waaghalzerij geweest zijn! Zeeuws Erfgoed 2 december 2009/04 Geïnspireerd door de collega's in Drenthe heeft de SCEZ het initiatief genomen om een meertalig boekje uit te geven met wieleruitdrukkingen en informatie over Zeeland en het Zeeuws. Een boekje in verschillende talen: het Nederlands, Italiaans, Frans én het Zeeuws. Het moet ook een boekje met een glimlach worden. Ik zou er bijvoorbeeld graag in willen lezen wat het Zeeuwse equivalent van 'stoempen' is. Heeft u een suggestie? Ik roep u op om typisch Zeeuwse woorden en uitdrukkingen die iets met de fiets of fietsen van doen hebben aan ons toe te sturen. De mooiste, opvallendste en creatiefste (nieuw-Zeeuws mag ook!) worden gepubliceerd. En voor de uitdrukking die er echt helemaal uitspringt wordt een prijs beschikbaar gesteld. Het lijkt me al met al een mooie uitdaging voor de komende dagen. Inzenden kan tot 1 februari 2010. Historische panden in IJzendijke met sloop bedreigd Centraalinformatiepunt voor eigenaren historische boerderijen BoerderijEnZeeland van start MONUMENTENZORG Kroon op het (restauratie)werk: van hoeve, zeesluis tot kerken Monumentenstelsel op de schop Tevredenheid over Zeeuws steunpunt monumentenzorg MUSEA 125 meter lange merklap uit Zeeland zigzagt door Huis Ten Bosch Museumcongres in Middelburg Bevrijdingsjaar uitgebreid herdacht in Zeeuwse oorlogsmusea Zeeuwse MuseumNa|8 trekt ruim 2.000 bezoekers STREEKTALEN De Twentse Taalkamer Zeeuwse Dialectdag 2009 Taaluniedebat Streektaal Varia Colofon Bij de omslag MOnuMENTaal J^T-\ LJ11 tl Ik wens u goede dagen toe en een voorspoedig 2010. Wim Scholten, directeur De eerste Zeeuws-Vlaamse wielrijder, circa 1870 (bron: Beeldbank Zeeuwse Bibliotheek).

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 2