Informatiepunt en museumpresentaties Aan de finale van het muziekstuk leverde ook commissaris van de koningin Karla Peijs nog een bijdrage met een gongslag. Eerder op de middag gaf zij in haar toespraak aan dat Zeeland de zee als bond genoot moet zien: "Zeeuwen moeten meebewegen met het water om zo te voorkomen dat stormvloeden er nog langer voor zorgen dat dorpen worden opgeslokt door de zee." Karla Peijs: "Zeeuwen moeten meebewegen met het water. In dezelfde bijeenkomst gaf Ad Zuiderent in zijn introductie aan dat "Elk monument een uiting van verzet tegen de tijdelijkheid, tegen het vergeten, is. Dit monument zegt: wij Zeeuwen, willen eraan blijven herinneren dat het water een fatale bondgenoot is. Het doet een appèl op ons besef van tijdelijkheid. Het besef dat ons leven een performance is, waarvan wij de hoogte- en dieptepunten proberen vast te leggen, waarna ook wij in de golven van de tijd verdwijnen." In de nabijheid van het monument, net achter de visafslag van Colijnsplaat, is ook een Informatiepunt voor de Verdronken Dorpen van Zeeland ingericht. Het bestaat uit een halfrond muurtje, met in de binnenkom zitjes. Op panelen wordt in tekst en beeld een historisch overzicht gegeven van de Zeeuwse strijd tegen het water. In een nagebouwde put is de kaart met de locaties van de 117 verdronken dorpen te zien. Vanuit het informatiepunt wordt verwezen naar zichtbare overblijfselen van de verdronken dorpen, zoals de monumentale Plompe Toren, het enige overblijfsel van het verdronken Koudekerke op Schouwen, verlaten vóór 1700. Het is nu een bezoekerscentrum van Natuurmonumenten. Ad Zuiderent: "Het monument doet een appèl op ons besef van tijdelijkheid. Ook verschillende Zeeuwse musea hebben een permanente tentoonstelling over de 'verdronken geschiedenis' van de provincie. - 'Blinken en verzinken' heet de levensechte uitbeelding van de site van de verdronken buurtschap Gobbenoord in Historisch Museum De Bevelanden in Goes, met bijbehorend vondstmateriaal. Gobbenoord lag bij Rilland en verdronk in 1530; - Terra Maris, het museum voor natuur en landschap in de voormalige oranjerie van kasteel Westhove (tussen Oostkapelle en Domburg), heeft een hele zaal ingericht over de verdronken geschiedenis van Zeeland; - Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk is in de eerste plaats gewijd aan alle gebeurtenissen rond de Februariramp 1953. Na de grootscheepse verbouwing en uitbreiding in 2008/2009 zijn alle vier betonnen caissons in het dijklichaam (in 1953 aangebracht tot sluiting van het dijkgat) met gangen verbonden en ingericht als tentoonstellingsruimte. De tentoonstelling legt op verschillende plaatsen een verbinding tussen de Ramp en nieuwe inzichten op gebieden van waterbeleid en waterbeheer; - Elders in de provincie besteden diverse (streek)musea en bezoekers centra permanent of met wisselende tentoonstellingen en activiteiten aandacht aan het verdronken land in de eigen omgeving.

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 31