Poëziewedstrijd VfdE^ Colofon Special Verdronken dorpen in Zeeland 3 is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Eerdere specials over 'Verdronken dorpen in Zeeland' verschenen in december 2002 en december 2005 en zijn terug te vinden op de website van de SCEZ. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Ter gelegenheid van de oplevering van het Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland organiseerde de SCEZ eerder dit jaar i.s.m. het Zeeuwse literaire tijdschrift Ballustrada een poëziewedstrijd met als thema 'Verdronken Geschiedenis'. Maar liefst 267 gedichten over verdronken landen, verdronken en verzonken steden of dorpen, stormvloeden en watersnoden werden ingestuurd. Een jury bestaande uit Leo Adriaanse (projectleider SCEZ), Emma Crebolder (dichter), Kees Klok (auteur, dichter, historicus), Thom Schrijer (dichter, poëziedocent), André van der Veeke (auteur, dichter, red. Ballustrada) en Jan Kuipers (SCEZ, auteur, dichter, red. Ballustrada) koos uit alle inzendingen een Top 3. 1ste PRIJS De zwemmer Zoekt deze eenzame verzoening? Haakt hij naar genade? Hij laat zich neer vanuit de dakkapel in wat er stroomt rondom zijn huis. In naam der wet gedragen door de zwaarte der verplaatste vloeistof houdt hij zich gehoorzaam aan het voorschrift: spreid en sluiten maar. Tussen hem en de akker drijven vissen met zijn rare slagen ademloos de spot. Een boer is niet zeewaardig, zijn luchtpijp een lelijk lek. Hij maakt al water, maar hij mag - oude herinnering - nog even boven blijven, to* Hem de eindeloze rust in één zucht binnen loopt. Harmen Wind 2de PRIJSJ Verdronken land En altijd weer is er land dat verdrinkt en zinkt in de oneindige droomschoot van de zee - waar geschiedenis zichzelf schrijft en rust in wiegende diepzee-archieven. Geschiedenis met ogen van eeuwigheid, niet als jij en ik met die kleinmazige menselijke blik. Het was toen, het is nu, het is straks - de zee schreeuwt met duizenden monden en zij proeft de tranen van dorpen, van steden, van land - een mens liep daar, een kind - maar ook jij en ik - nog zijn wij eindig en verliezen wij land, ons land, steeds weer. Nat op nat, glinsterend, witschuimend schrijft de zee aan de randen van land in het boek van de over Noach, de zondvloed en over al het land dat de zee zag en nam. Waar het eindigt, niemand die het weet - vraag het de kleurenschietende regenboog, vraag het de zee. Marijke van der Weel Harmen Wind draagt zijn gedicht voor. De winnende gedichten werden tijdens de presentatie van het monument voorgedragen. De jury over het winnende gedicht van Harmen Wind: "Het is een zeer goed gedicht met een onsentimentele benadering van een verdrinkende boer. 'Een boer is niet zeewaardig, zijn luchtpijp een lelijk lek' is een geweldige notitie. De beeldtaal die uit het gedicht oplaait, is van hoge kwaliteit." 3de PRIJS Achter de zeedijk Vanaf de dijk niets dan glinsterend oppervlak Over zachte golven dansen onschuldige driehoekjes wit, fietsers slingeren zich door het nieuwe achterland van lamsoor, zeeaster en sternen, langs de waterlijn de kinderen op zoek naar oude schatten Maar hoor je? De wind steekt op en waait over het water laat zeilen bollen, blaast de laatste veren uit de lucht, het water grijs als lood hoor je? De klokken luiden in de diepte, het andere lied van zee en wolken Wat houdt ze verborgen, onder haar rokken van opspattend water, welke veilige haven ligt verscholen in haar donkere schoot? Wie wiegt ze telkens in haar getijden, in de maalstroom van schelpen, zoute wieren en zilveren vissen, glad tot op het bot? Tussen zon en sterren zijn de tere zielen mettertijd verdronken met de stad Stevine Groenen Samenstelling Leo Adriaanse, Robert van Dierendonck en Jan Kuipers foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zn, Middelburg projectleiding Leo Adriaanse. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49, 4330 AA Middelburg Bezoekadres Groenmarkt 13 T 0118-670870 F 0118-670880 E info@scez.nl I www.scez.nl

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 36