Archeologisch Nieuws Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Bedrijvendag Archeologie Zeeland 2009 Op 15 september is voor de eerste maal de Bedrijvendag Archeologie Zeeland georganiseerd door de SCEZ, met medewerking van de Provincie Zeeland en bijna alle Zeeuwse gemeenten. Ambtenaren van provincie, gemeenten en waterschappen ontmoetten elkaar in de Middelburgse Abdij en maakten kennis met (veld)archeologen van commerciële bureaus en medewerkers archeologie van Zeeuwse instellingen. Het was de eerste keer dat een dergelijke combinatie plaatsvond in Nederland. Recente ontwikkelingen, zoals de nieuwe wet op de archeologische monumentenzorg, de formulering van gemeentelijk archeologiebeleid en de vertaling ervan in bestemmingsplannen, brengen meer structuur en duidelijkheid in het onderzoekproces. Doel van de dag: informatie-uitwisseling en verbetering van de samen werking tussen overheden en archeologische onderzoeks bureaus, om tot betere onderzoeksresultaten te komen. Dagvoorzitter was Jan Vellekoop, een bekend gezicht in cultuurhistorisch Nederland. In het eerste dagdeel werden nieuwe aanvullende richt lijnen voor bureauonderzoek en onderzoek op veen en pleistoceen dekzand voorgesteld. Aansluitend volgden presentaties over de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ) en de eisen voor het deponeren van archief- en vondstmateriaal, aansluitend bij de landelijke discussie over het niet aansluiten van invoersystemen van overheden en bedrijven. Het middagdeel stond in het teken van gemeentelijke archeologie: de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) gaf een toelichting op de evaluatie van het archeologisch beleid in de gemeenten Vlissingen, Veere en Middelburg. Daarna volgde de stand van zaken van het project voor een eigen archeologiebeleid dat negen Zeeuwse gemeenten zijn aangegaan. Na de pauze sprak de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Archeologische Opgravingsbedrijven over de ervaringen met het werk in Zeeland. Deze ervaringen blijken ten opzichte van andere regio's positief! Als afsluiter gaf de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) een toelichting op activiteiten en toekomstplannen, met name het in kaart brengen van alle Zeeuwse binnendijken. Resultaten van de Bedrijvendag zijn er al. Het depot programma Zeeland Solutions van de SCEZ wordt door één commercieel bedrijf en de AWN getest. De positie van een onafhankelijke adviseur archeologie wordt gewaardeerd; dit krijgt de komende jaren op gemeentelijk niveau voorzetting. In 2012 vindt de tweede Bedrijvendag Archeologie Zeeland plaats. Alle informatie kunt u terugvinden op: www.scez.nl. Nieuwe richtlijnen onderzoek Op 12 mei 2009 stelden Gedeputeerde Staten van Zeeland aanvullende richtlijnen vast voor archeologisch onderzoek in de provincie Zeeland. Ze zijn gepubliceerd in het Provinciaal Blad van Zeeland en in te zien via http://kreeft.zeeland.nl/zeesterdoc/ZBI-O/ ZEE/ZEE0/9009/900964_l.pdf. Het betreft aanvullende richtlijnen op de Kwaliteitsnorm Nederlandse Archeologie (KNA) voor Bureauonderzoek, Archeologie Inventariserend veldonderzoek in veen en Inventariserend veldonderzoek in dagzomend en dun afgedekt Pleistoceen dekzandgebied. De provincie stelt niet meer eisen dan de KNA, maar geeft er een meer regiospecifieke vorm aan. Ze geeft bijvoorbeeld aan welke archieven en kaarten geraadpleegd moeten worden. Ook worden de eisen voor archeologische rapporten duidelijk meegegeven. De provincie is benieuwd naar alle bevindingen over het werken met deze aanvullende richtlijnen en staat open voor reacties en aanpassingen. Hiervoor kunt u terecht bij Niels van Diepen: nh.v.diepen@zeeland.nl. Cry stel Brandenburgh, stadsarcheoloog van Leiden, onderzoekt in het (tijdelijk) Provinciaal Archeologisch Depot van de SCEZ textiel uit de opgraving onder de Commissariswoning aan de Groenmarkt in Middelburg uit 1961. Haar promotieonderzoek betreft het voorkomen in archeologische collecties van vroegmid deleeuws en Karolingisch textiel in Nederland. Op de foto doet zij microscopisch onderzoek naar de vezel structuur (8 oktober 2009). Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefonisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jongepier@scez.nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdagmiddag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg, Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldwaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 5 januari, 2 februari en 2 maart van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuws ErfgOed 3 december 2009/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 3