Onderzoek en meldingen Zeeuws-Vlaanderen Walcheren Zuid-Beveland Het kasteel van Sluis De heer H. Hendrikse (SCEZ) meldde de vondst van een ruim drie meter brede bakstenen fundering van het laatmiddeleeuwse kasteel van Sluis. Deze was door de droogte zichtbaar geworden in wand en bodem van een sloot langs het kasteelterrein. De SCEZ heeft de plaats van de fundering vastgelegd. Resten van de 'kleine tempel', Zaamslag Op 7 oktober verrichtte de SCEZ archeologische waar nemingen in de hoek van de Groeneweg en de Provinciale weg ten westen van Zaamslag, na een vondstmelding door de heer J. van Houdt uit Zaamslag. In een slootkant was daar een fundering tevoorschijn gekomen. De muurrest is minimaal 60 centimeter breed en nog minimaal 85 centimeter hoog. De bovenste helft is verstoord; de onderste helft van de fundering is nog in verband gemetseld. De top van de fundering ligt op 1 meter beneden maaiveld. Het baksteenformaat bedraagt x 14 x 6 centimeter, wat op een laatmiddeleeuwse datering wijst. De westzuidwest-oostnoordoost georiënteerde fundering bevindt zich in het zuidtalud van de sloot in klei en is scheef weggezakt. Gezien puinresten in het noordtalud van de sloot is het goed mogelijk dat daar ook nog muurwerk aanwezig is. Op luchtfoto's van de gemeente Terneuzen uit 2003 is duidelijk te zien dat de aangetroffen fundering tot een groot gebouw heeft behoord. Dit moet de zogenaamde 'kleine tempel' (deel van de commanderij) van eerst de Tempeliers en daarna de Johannieters zijn geweest. Samen met de meer westelijk gelegen resten van de 'grote tempel' was dit een groot complex, in elk geval een stuk groter dan het gebied dat nu op de Archeologische Monumentenkaart (AMK) van Zeeland staat weergegeven als een terrein van hoge archeologische waarde. De verkregen gegevens worden doorgegeven aan de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, zodat de begrenzingen van het AMK-terrein kunnen worden aangepast. Het kasteel behoorde aan het uit Vlaanderen afkomstige geslacht Poucques. Het is in de veertiende eeuw gebouwd en in 1622 afgebroken. Bij het rooien van de boomgaard in 1918 zijn fundamenten aangetroffen. Bij nader onderzoek in 1969 is de gracht aangetroffen, die nu nog als verlaging in het landschap hier en daar zichtbaar is. Met geofysisch onderzoek (weerstandsmeting en grondradar) bracht RAAP Archeologisch Adviesbureau in april 2009 de resten van stenen gebouwen en een dubbele gracht aan het licht. Vermoedelijk gaat het om een kasteel of hofstede met omgrachte voorhof. Naar aanleiding van het onderzoek wordt het AMK-terrein herbegrensd en uitgebreid. De nieuwbouwplannen worden zoveel mogelijk aangepast. Meliskerkse watergang In september verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen langs de Meliskerkse watergang tussen Koudekerke en Biggekerke, na melding van een bakstenen constructie door de heer F. Wessel van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Zij kwam aan het licht tijdens graafwerkzaamheden voor waterberging en natuur vriendelijke oevers. De constructie was waarschijnlijk een klein huis of boerderijtje uit de vijftiende eeuw, gezien het baksteenformaat en aangetroffen aardewerk. Er waren drie funderingen van maximaal twee steenlagen zichtbaar, van ongeveer 40 centimeter breed. Een deel van het huis ligt in de watergang. De lengte van het gebouw bedroeg ongeveer 13 meter; de breedte kon niet worden bepaald. Direct naast het huis was een kalfje begraven. De resten zijn in samenwerking met de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) gedocumenteerd, voordat ze werden weggegraven. In de omgeving trof men ook een stookplaats aan uit mogelijk de Romeinse tijd. In de nabije toekomst onderzoekt de WAD ook dit spoor, eventueel samen met de SCEZ. Voormalig kasteel Poucques, Kapelle Aan de Vroonlandseweg worden percelen herontwikkeld waarbinnen de resten van kasteel Poucqes liggen. De gemeente wil een school en nieuwbouwwoningen realiseren en liet onderzoek uitvoeren naar dit AMK- terrein om de exacte begrenzing ervan in kaart te brengen Funderingsresten van een vijftiende-eeuwse boerderij langs de Meliskerkse watergang. Muurrestant van het kasteel van Sluis in een sloot (foto H. Hendrikse). Laatmiddeleeuwse ng in een slootkant Zeeuws Erfgoed 4 december 2009/04 Archeologie

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 4