Tholen Oude weg langs de Westkapelse watergang. Vondsten herstructurering Markt, Sint Maartensdijk Voorjaar 2009 vond een herstructurering plaats van de Markt in Sint-Maartensdijk. De werkzaamheden bestonden uit het vervangen van riolering, herbestrating en plaatsing van plantenbakken. SOB Research voerde de archeologische begeleiding uit. Enkele opmerkelijke vindplaatsen corresponderen met oude kaartgegevens. Zo zijn de fundamenten van de Noordpoort terug gevonden op de kruising van de Markt met de gelijknamige straat Noordpoort. De stevige muurresten werden in situ behouden. Daarnaast is de oude waterput teruggevonden, gemetseld met gele en bruingele ijsselsteentjes en daarmee te dateren vanaf de late zeventiende tot begin negentiende eeuw. Een kaart uit de zeventiende eeuw (C. de Bije en C. Heron) toont de waterput ter hoogte van het huidige stadhuis. Op dezelfde kaart is ten zuiden van de waterput een constructie te zien, waarschijnlijk een visbank wegens de grote hoeveelheid visafval en mosselschelpen in de bovenste cultuurlaag. Van de constructie is niets terug gevonden, waarschijnlijk omdat de visbank van hout was. Nieuwbouw Lidl Sint Maartensdijk Ter hoogte van Markt 23-27 is van 26 januari tot en met 22 mei 2007 archeologisch onderzoek uitgevoerd door ArcheoMedia BV wegens nieuwbouw van een vestiging van Lidl Nederland; kort geleden verscheen de rapportage. De bestaande bebouwing werd gesloopt, maar de monumentale voorzijden van de panden aan de Markt zijn behouden en gerestaureerd. De vroegst aangetroffen sporen betreffen landgebruik in de veertiende en vijftiende eeuw, waaruit kan worden opgemaakt dat dit stadsdeel toen nog niet bebouwd was. Vanaf de vijftiende eeuw ontstond hier definitieve bewoning. Het hoogtepunt van de bebouwing ligt in de zeventiende/achttiende eeuw. De teruggang aan sporen vanaf de achttiende eeuw kan betekenen dat de bebouwing met een binnentuin meer permanent werd, waarbij nog slechts enkele verbouwingen plaatsvonden. Oude kaarten kunnen dit beeld bevestigen. De warboel aan muurresten leverde enkele structuren op. De gevels van de woningen 25 en 27 blijken gefundeerd op een ouder fundament uit de zestiende/zeventiende eeuw. In het zuidoostelijk deel van het plangebied zijn diverse bebouwingssporen herkend. Oude kaarten tonen hier bebouwing vanaf 1560. De westelijke helft van de onderzoekslocatie is waar schijnlijk pas vanaf de late zeventiende eeuw bebouwd. Hier stond een woning, waar het grootste deel van het betere aardewerk is aangetroffen. Dit kan duiden op een zekere welgesteldheid van de bewoners, hetgeen wordt bevestigd door geschreven bronnen die dit perceel vanaf midden zeventiende eeuw tot de eerste helft van de negentiende eeuw toeschrijven aan notabelen. Uit de zeventiende/achttiende eeuw dateert een achthoekige structuur (diameter 2,5 meter), opgetrokken uit bakstenen met een plavuizen vloer; een zeventiende-eeuwse kaart geeft een ronde structuur weer. Een interpretatie als duiventil lijkt waarschijnlijk. De 1.154 aangetroffen aardewerkfragmenten (steengoed, majolica, wit- en roodbakkend aardewerk en faience) hebben voornamelijk een datering veertiende-twintigste eeuw. Het oudste fragment is de bodem van een Pingsdorfkan (circa twaalfde/dertiende eeuw). Het glaswerk dateerde grotendeels uit de zeventiende en achttiende eeuw en omvat fragmenten van parfumflesjes, noppenbekers, drinkbekers en schalen. Zoals gewoonlijk in een stedelijke context zijn veel restanten van kleipijpen aangetroffen. Vooral de versiering met Franse lelies was hier kennelijk populair, gezien het aantal stelen met deze versiering. De vondst van een benen of hoornen mes met ijzeren heft (veertiende achttiende eeuw) is vrij bijzonder; twee loden netverzwaarders duiden op visserijactiviteiten. Voorts is veel dierlijk botmateriaal aangetroffen, voornamelijk slachtafval. Door planaanpassing van de heipalen bij de nieuwbouw en de beperkte verstoring voor de aanleg van parkeerplaatsen konden de resten behouden blijven. De archeologische vondsten zijn geconserveerd. Zeeuws Erfgoed 6 december 2009/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 6