Webquest 'De Storm' Aan de K anti E3-uitstap Wat is een webquest? Recordaantallen bezoekers zijn er genoteerd in het openingsweekend van speelfilm De Storm. Bij deze film, die gaat over de Watersnoodramp van 1953, is een webquest gemaakt voor leerlingen in het voortgezet onderwijs. Op 16 september, tijdens het festival Film by the Sea, werd de film vertoond aan belangstellende docenten. Ook commissaris van de koningin in Zeeland Karla Peijs was hierbij aanwezig. Na afloop van de film liet educatief bureau Podium zien hoe de webquest bij de film in elkaar zat. De Ramp is een van de vensters van de Nederlandse historische canon. Bij het vak geschiedenis kan de web- quest daarom mooi lesmateriaal zijn. Maar ook bij andere vakken kan gewerkt worden met dit digitale lesmateriaal. Het onderwerp over de opwarming van de aarde en 'hoe wij dan droge voeten kunnen houden', is een zeer actueel item. De commissaris mocht het eerste exemplaar van de webquest in ontvangst nemen. Over de film zei zij: "Dit is de eerste keer dat ik de Watersnoodramp op deze manier terugzie. Ik zat er zelf middenin op die ochtend op 1 februari 1953. Ik zie nog steeds een beeld voor me van een vrouw in een roze nachtjapon, terwijl ze een koe probeert vast gehouden tegen die heftige storm in. Excuses, excuses", verontschuldigde Peijs zich, terwijl ze haar tranen even de vrije loop liet. De commissaris vertelde eveneens over haar ervaring tijdens een waterconferentie in New York. "Daar heb ik ook het verhaal verteld van het 1836ste slachtoffer, de baby die in de rampnacht werd geboren." De zaal toonde zich zeer bewogen. "Menselijke verhalen zeggen immers veel meer dan alle statistieken bij elkaar", constateerde de commissaris. Zij benadrukte het belang van het herinneren van de Ramp, maar vooral ook van het kijken naar de toekomst. "Land teruggeven aan de zee, is voor velen als vloeken in de kerk. Maar we kennen hier ook allemaal de kracht van het water en soms is het goed om een beetje mee te buigen met die kracht en ons niet voortdurend daartegen te verzetten. Die lijn gaan we uitzetten naar de toekomst toe", aldus Karla Peijs. De webquest kan bekeken worden op de website www.watersnoodmuseum.nl (ga naar: educatie webquest 'De Storm'). Via die site kan de webquest met handleiding ook (gratis) besteld worden. Een kijkje in het Zeeuws Museum te Middelburg. Drie provincies organiseerden in 2008 en 2009 drie uitwisselingsmomenten op drie verschillende locaties rond het thema 'Educatieve werking in musea'. Het E3-project is een grensoverschrijdend initiatief om ervaringen op het gebied van museumeducatie in Oost- Vlaanderen, West-Vlaanderen en Zeeland uit te wisselen. Het project wordt mogelijk gemaakt door de drie betrokken provincies. Educatief medewerkers van musea en beleidsmedewerkers cultuur ontmoetten de zuider- of noorderburen en namen een kijkje bij elkaar in de culturele instelling. Op 16 september werden de excursie- gangers door het Watersnoodmuseum en het Zeeuws Museum geleid. In de musea werd uitgebreid stilgestaan bij educatie. De meeste regio's in Zeeland hebben de museumeducatie- projecten voor het primair onderwijs ontwikkeld vanuit een provinciaal format: een voorbereidende les in de klas met een museumvoorwerp en een verhaal, een bezoek aan het museum en een verwerkingsopdracht in de derde les. Het Watersnoodmuseum heeft dat gedaan in de vorm van een webquest. Later die dag schoof ook deze club mensen aan bij de vertoning van de film De Storm en de presentatie van de webquest voor het voortgezet onderwijs. Een webquest is een onderzoeksopdracht op internet. De informatie is voor het grootste deel afkomstig uit voorgeselecteerde digitale bronnen. De bronnen worden op het niveau van de leerlingen aangeboden. De eindopdracht kan een werkstuk of een maquette zijn. Op Schouwen-Duiveland en Tholen is het eindwerkstuk een krant: www.aandekrant.nl. Bg. Uititifi JiLitr y-,rHi4liM-.il- jH h lhinl Zeeuws ErfgOed 7 december 2009/04 ERFGOEDEDUCATIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 7