Hof Ramsburg r. i voor het voetlicht 2 ■- 8 i L jfS 'Vs a r V,-^ 3 1 7J" iV d* Van 22 juni tot 14 juli onderzocht de Walcherse Archeologische Dienst de resten van het voormalige hof Ramsburg, een van de ongeveer tweehonderd buitenplaatsen op Walcheren in de zeventien de en achttiende eeuw. Dergelijke hoven werden nieuw gebouwd of vonden hun oorsprong in een oudere boerderij of kasteel. Omdat ze karakteristiek zijn voor Walcheren en relatief weinig bekend is over bewoners, vormen ze een belangrijk onderzoeksthema voor de WAD. De ligging van Ramsburg (ten noordoosten van het huidige industrie terrein Ramsburg in Middelburg) is vastgesteld op basis van de Hattingakaart uit 1750. Een verkennend booronderzoek door SOB Research en een begeleiding van milieusonderingen door de WAD preciseerden de locatie. Veelbelovend was de mogelijke aanwezigheid van een (middeleeuwse?) voorganger. Op kaarten uit 1550 en 1650 staat namelijk op deze locatie óók bebouwing aangeduid. Op de kadastrale kaart uit 1830 is het hof nog afgebeeld. Kort nadien is het gesloopt, aangezien het op latere kaarten niet meer voorkomt. Grondig gesloopt Het hof bleek grondig gesloopt. Al het muurwerk is tot en met de onderste steen afgebroken. Elke hele baksteen was meegenomen voor hergebruik. Een grote hoeveelheid puin van kalkmortel, gebroken bak stenen en stukken kalkpleister resteerde. Het openleggen van grote vlakken bracht een duidelijke structuur in het puin aan het licht. Uitbraaksleuven van de muren, gevuld met overwegend resten witte kalkmortel, maakten reconstructie van de plattegrond mogelijk. Het hof bezat een mooie facade compleet met zuilen. De fundering van een tuin muur en enkele sloten wierpen licht op de inrichting van het omliggende terrein. Volgens de Hattingakaart uit 1750 was Ramsburg in bezit van de heer Balgrie. Een voorlopige speurtocht in het Zeeuws Archief leverde geen informatie op. Wel over de wijnkoopman Balguerie uit deze periode. Van de achttiende-eeuwse bewoners is veel afgedankte gebruikswaar gevonden: in een opgevulde sloot ofgracht, in afgedankte, ingegraven regentonnen en in afvalkuilen. Dit j^^rde veel informatie op over de levensstandaard. Opvallend was telkens de vondst van veel wijnflessen. Bedoelden de Hattinga's misschien toch Balguerie? i Voorganger Op zoek naar de voorganger van het waarschijnlijk in de tweede helfi/ van de zeventiende of begin achttiende eeuw gebouwde hof, vonden de opgravers 'achter' het hoofdgebouw aan de zuidzijde de funderingen van een klein gebouwtje (7 x 3 meter), bestaand uit hergebruikte, gebroken Zeeuwse moppen. Ertussen lagen delen van vloeren in verschillende patronen bestraat met eveneens gebroken moppen, maar ook deels met latere ijsselsteentjes. Aan de zuidoostelijke, kopse kant lagen funderingen in de vorm van een apsis. De forse funderingen en apsisvormige aanbouw suggereerden de resten van een kapel. De waarneming dat de halfronde fundering 'koud' tegen die van het gebouwtje lag, en niet één geheel ermee vormde, ontkrachtte deze interpretatie. In de achttiende eeuw is de halfronde fundering doorgebroken ten behoeve van een regenton. Onder de funderingen lag een puinpakket van Zeeuwse moppen, die met de hergebruikte stenen in funderingen en vloeren duidelijk wijzen op een voorganger uit de middeleeuwen of de zestiende eeuw. Hiervan is alleen de drempel gevonden naast een stukje van één van de wanden. Opvallend is dat de bewoners van dit gebouw een grote kookpot (grape) naast de deur hadden ingegraven. Een soort bouwoffer of, nuchter gedacht, een bloempot? Mogelijk ook bij deze fase hoort een waterput van drie regentonnen, op elkaar geplaatst tot een diepte van ongeveer 3,50 meter. Helaas bevatte de put weinig vondsten; wel droeg een van de tonnen een merkteken dat misschien meer kan vertellen. Niettemin kan over de levensstandaard van de eerste bewoners van Ramsburg weinig worden gezegd. Misschien verandert de uitwerking van het vondstmateriaal dit. Tenslotte is de vondst van een ouder irrigatie- of drainagesysteem vermeldenswaard. Over de gehele lengte van de opgraving lag een ingegraven goot, opgebouwd uit houten planken. Een andere goot eindigde bij een ingegraven regenton. De goot liep onder het latere hof door en hoort dus bij een eerdere fase. Bernard Meijlink, beleidsarcheoloog Walcherse Archeologische Dienst Uitbraaksleuven van de muren van Ramsburg maken een reconstructie van de plattegrond mogelijk. Zeeuws Bijgebouwtje met apsisvormige aanbouw (foto's WAD). Algemeen

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 8