Nieuwe depotsmonumentenwacht en archeologie in 2010 gereed Open Monumentendag 2009 goed op de kaart gezet HetSchuitvlot* in wording aan de Looierssingel 2 in Middelburg. Enige tijd geleden informeerden wij u al over de plannen voor de nieuwe huisvesting voor de monumentenwacht en het Zeeuws Archeologisch Depot, beide onderdeel van de SCEZ. De opdracht gever voor de nieuwe huisvesting is de Provincie Zeeland. Inmiddels is er al heel wat gebeurd met deze plannen maar ook met het gebouw in kwestie, de voormalige brandweerkazerne aan het Armeniaans Schuitvlot in Middelburg. Nadat de definitieve plannen van de architect - Architecten Alliantie uit Goes - gereed waren, was er een aanbesteding waarbij Bouwgroep Peters als de bouwaannemer van de nieuwbouw is geselecteerd. De plannen waren zodanig van aard dat een belangrijk deel van het bestaande gebouw gespaard is gebleven. Zo zijn het casco, de hoofdconstructie en een groot deel van de bestaande (buiten)wanden en de daken gehandhaafd. Wel is het volledige interieur gestript en aangepast aan de huidige gebruikseisen voor kantoor- en werkruimte. Ook is er inpandige stallingsruimte voor de bussen van de monumentenwacht gerealiseerd op de plaats waar ooit de voertuigen van de brandweer hebben gestaan. Daarnaast is er een geheel nieuwe (bovengrondse) vleugel rechts van de stallingsruimte gecreëerd, waar het Zeeuws Archeologisch Depot gehuisvest zal worden. De architect heeft het hele gebouw rondom voorzien van nieuwe gevelaanzichten met een frisse maar tevens duurzame uitstraling. Op dit ogenblik, eind oktober 2009, verlopen de bouw activiteiten zeer voorspoedig en loopt de uitvoering geheel op schema. Als dit zo blijft voortgaan, dan zal het gebouw medio januari 2010 bouwkundig worden opgeleverd. Ondertussen is de SCEZ als toekomstig huurder van dit pand, weliswaar nog op papier, druk bezig met de inrichting en meubilering van dit toch wel heel bijzondere gebouw op een zeer markante plek in Middelburg. We gaan ervan uit dat de beide diensten eind maart 2010 de nieuwe huisvesting, het Schuitvlot geheten, kunnen betrekken. Al vroeg in het jaar startten bij de SCEZ de eerste voorbereidingen voor de OMD in het tweede weekend van september. Er werden bijeenkomsten georganiseerd met de landelijke Stichting Open Monumentendag, met de Zeeuwse gemeentelijke comités en met de gemeente Terneuzen, waar op 9 september ter gelegenheid van de provinciale opening het symposium 'Op de kaart' plaatsvond. De weersomstandigheden waren op 12 en 13 september prima en de bonte programma's van gemeenten en monumenteneigenaren trokken heel wat publiek. Naar schatting waren er landelijk circa 850.000 bezoekers op de been. De smaak van... 2010 Het enthousiasme en de nieuwsgierigheid waarmee groot en klein tijdens de OMD een bezoek brengt aan monumenten in de eigen of andere omgeving, is voor de landelijke en provinciale organisatie altijd een grote stimulans voor de organisatie van het volgende jaar. Het thema voor 2010 ligt er dan ook al: 'De smaak van de negentiende eeuw'. In overleg met andere erfgoedorganisaties stelt de landelij ke stichting een nieuw thema vast. Met 'De smaak van de negentiende eeuw' zullen de Zeeuwse gemeenten op 11 en 12 september 2010 goed uit de voeten kunnen, want de negentiende eeuw heeft in Zeeland een bonte verzameling gebouwen opgeleverd. Door de bloeiende industrie en de nieuwe mogelijkheden op technisch gebied ontstonden er allerlei nieuwe typen gebouwen, vaak in een verrassende vorm. Er werd daarbij terug gegrepen naar verschillende historische bouwstijlen die door elkaar werden gebruikt, of in een nieuw jasje werden gestoken, met als gevolg stijlen als neoclassicisme, neogotiek, neorenaissance of eclecticisme. Voor deze provincie met haar rijke bouwgeschiedenis geen enkel probleem, denken wij zo maar! We verwachten dat de bezoekers ook dan weer massaal zullen genieten van onze Open Monumentendag. Muziek op zaterdag 12 september op de Markt van Zierikzee. Zeeuws ErfgOed 9 december 2009/04 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 9