Eigenaren van historische boerderijen weten BoerderijEnZeeland te vinden Praktijkvoorbeeld Kapelle Praktijkvoorbeeld Stavenisse Op de informatieve website www.boerderijenzeeland.nl kunnen eigenaren van historische boerderijen in Zeeland informatie vinden die het behoud van hun erfgoed ten goede komt. De aangeboden informatie omvat onder andere de aandachts gebieden bouwhistorie, cultuurhistorie, planologie en financiën. Voor specifieke vragen kan een eigenaar het vragenformulier op de website van BoerderijEnZeeland invullen. Een van de aangesloten organisaties of personen neemt vervolgens met de vragensteller contact op. Sinds de start van BoerderijEnZeeland maakten verscheidene boerderijeigenaren van deze gratis dienstverlening gebruik, waaronder de familie Pot uit Kapelle en de familie Buijs uit Stavenisse. dakgedeelte van de schuur wil vervangen, kwam bij BoerderijEnZeeland het verzoek binnen de boerderij alsnog te inventariseren. Intussen heeft deze (verlate) inventarisatie plaatsgevonden en kan de eigenaar in de toe komst zijn aanvraag voor een provinciale financiële bijdrage in de kosten indienen. Overigens bleek tijdens de inventarisatie met name het bedrijfsgedeelte van de boerderij een nadere studie waard. Bouwsporen doen namelijk vermoeden dat deze aangebouwde, van oorsprong volledig gepotdekselde schuur uit circa 1800 bij een verbouwing in 1889 verlengd en gedeeltelijk versteend is. Opmerkelijk hierbij is de smalle uitbreiding tegen de zuidelijke lange gevel van de schuur, dit met het oog op de veranderde bedrijfsactiviteiten (groei veestapel). De smalle uitbreiding tegen de zuidelijke lange gevel van de schuur in Kapelle is vrij zeldzaam. De deels bakstenen, deels gepotdekselde schuur van de geïnventariseerde boerderij aan de Lurpseweg in Kapelle. De boerderij van de familie Pot bleek bij de provinciale boerderij inventarisatie van 2004-2005 over het hoofd gezien. Inventarisatie is echter een voorwaarde om in aanmerking te komen voor een provinciale subsidie en/of een laagrentende lening bij restauratie van een historisch erfonderdeel. Aangezien de familie Pot binnen afzienbare tijd het rieten en is daarbij benieuwd naar de mogelijk heden van het verkrijgen van een financiële bijdrage in de te maken restauratiekosten. Voor de familie Buijs was de informatie op de nieuwe website www. boerderijenzeeland. nl verhelderend. Om meer in te gaan op haar specifieke vragen nam zij via het aanvraagformulier contact op met BoerderijEnZeeland. In januari heeft een tweetal deskundigen uit het werkveld een bezoek aan de boerderij gebracht en daarbij aanvullende tips gegeven met betrekking tot een eventuele restauratie. Tijdens het bezoek werd duidelijk dat met name het woonhuis een hoge cultuur historische waarde heeft, zowel het interieur als het exterieur. Vooralsnog wordt het uit ijsselsteentjes opgebouwde woonhuis, met de ingang in de lange gevel en een centrale gang daarachter, door de coördinator van BoerderijEnZeeland gedateerd op de eerste helft van de achttiende eeuw. De achtergevel van het woonhuis van Den Roosentuyll is zeer authentiek. Het woonhuis van Den Roosentuyll in Stavenisse heeft kenmerken van de achttiende, negentiende en twintigste eeuw. De familie Buijs wil op korte termijn overgaan tot restauratie van haar historische boerderij Den Roosentuyll. Vijf jaar geleden kocht zij de boerderij van een familie, die in de voorafgaande vijftig jaar nauwelijks iets aan het pand had veranderd. De familie Buijs is zeer enthousiast over haar boerderij en de daarbij behorende geschiedenis. Zij wil dit graag met zoveel mogelijk mensen delen, onder andere door mee te doen aan de jaarlijkse Open Monumentendag. Intussen heeft Den Roosentuyll wel 'een likje verf nodig. De familie Buijs wil de restauratie echter deskundig en (historisch) verantwoord laten uitvoeren Zeeuws Erfgoed 11 maart 2010/01 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 11