Kousen drogen op de kousentuun Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland zoekt nieuwe voorzitter Oorspronkelijke betekenis 'tuun' Bij historische boerderijen op de Bevelanden en ook wel op Walcheren stond vroeger vaak een kousentuun op het erf. Dit is een rek waarop de boerin haar gebreide lange kousen droogde. De kousentuin had de vorm van een half wagenwiel met spaken - een opgaande zon met stralen - op een staander. Hier overheen werden de kousen met de opening naar beneden geschoven, zodat ze niet uitrekten bij het drogen. Met het verdwijnen van de streekdracht zijn deze rekken praktisch uit het landschap verdwenen. Om dit Zeeuws cultureel erfgoed te behouden wordt op 11 maart door Sophia van 't Westeinde aan de eigenaren van vier boerderijen een sierlijke kousentuin aangeboden. Het is de bedoeling dat deze eigenaren deze kousentuin op hun eigen erf plaatsen. Het gaat om de volgende boerderijen: Arendshoeve in 's-Heer Arendskerke Tien Gemeten in Oudelande Nieuwlands Rust in Nieuw- en Sint-Joosland Hoeve Van der Meulen in 's-Heer Abtskerke Het vervaardigen en aanbieden van de vier nieuwe kousentuinen is een initiatief van de Soroptimistclub De Bevelanden. De wereldwijde serviceorganisatie waartoe deze club behoort bestaat uit vakvrouwen en kent een netwerk van 95.000 leden, verspreid over 125 landen. De Bevelandse club werkte voor dit project samen met de Boerderijenstichting Zeeland en Emergis. Cliënten van Emergis maakten de nieuwe kousentuinen. De gelden voor het vervaardigen ervan werden verkregen door de verkoop van wafels en wenskaarten. De wenskaarten zijn nog steeds verkrijgbaar. Door uw aankoop draagt u een steentje bij. Er zijn twee sets verkrijgbaar: dahlia's en broeksknopen. Set A: vier dubbele kaarten (formaat 10,5 x 15 centimeter) met kleurenfoto's van Zeeuwse dahlia's en bijbehorende enveloppen Set B: vier dubbele kaarten (formaat 10,5 x 15 centimeter) met kleurenfoto's van Zeeuwse zilveren broeksknopen en bijbehorende enveloppen. De kosten bedragen 5 per set verzendkosten a 1. Bij vijf sets bedragen de verzendkosten slechts 2. U kunt de wenskaarten via mail bestellen: middelmeet@zeelandnet. nl. Geef daarbij aan welke set(s) u wenst en het adres waarnaar de bestelling kan worden verzonden. Gelieve het verschuldigde bedrag over te maken op rekeningnummer 320505030 t.n.v. Edy Poot. Na ontvangst van uw betaling worden de kaarten toegezonden. Het woord tuun is hetzelfde woord als tuin in het hedendaagse ABN. Overigens was de oorspronke lijke betekenis van tuin niet wat wij tegenwoordig onder een tuin verstaan, maar een omheining rond de tuin. Dit kon ook een heg of een hekwerk zijn. In kousentuun, dat gebruikt wordt in Midden-Zeeland waar de ui als uu werd uitgesproken, heeft tuun nog een betekenis verenging ondergaan. Het betekent niet meer een omheining of het volledige hekwerk, maar het stukje omheining waar oorspronkelijk kousen op werden gedroogd. Van daaruit is het maar een kleine stap naar het kousenrek. De eerste nieuwe kousentuunpronkend als een pauw. Ontwerptekeningen voor de nieuwe kousentuinen. Hoewel de industrialisatie in Zeeland laat op gang kwam, zijn in het Zeeuwse landschap nog veel sporen van dit industriële verleden terug te vinden. Om in de toekomst voor dit industriële erfgoed zorg te dragen, werd in 1982 door de Zeeuwse Culturele Raad de Werkgroep Industriële Archeologie opgericht. In 1996 werd de naam van deze werkgroep veranderd in Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland (WIEZ). De WIEZ stelt zich ten doel het industrieel erfgoed voor Zeeland zoveel mogelijk te behouden. Dit kan zowel in de vorm van fysiek behoud, als door middel van documentatie. De WIEZ maakt onderdeel uit van de SCEZ. Door vertrek van de huidige voorzitter is de werkgroep op zoek naar een nieuwe voorzitter. Belangstellenden voor deze functie kunnen informatie inwinnen bij Marinus van Dintel, adviseur cultuurhistorie en monumenten bij de SCEZ: 0118-670616 (ma, di, do), mp.van.dintel@scez.nl. Aanmeldingen graag vóór 1 april bij de WIEZ, Postbus 49, 4330 AA Middelburg. Zeeuws Erfgoed 12 maart 2010/01 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 12