fiets Q STREEKTAAL Varia Inaugurele rede Jos Swanenberg Colloquium Taal en Tongval in Gent Honderd jaar Weijnen Cursus over het Zeeuws Zing Zeeuws 2010 Fietsen in het Zêêuws Zeeland op de Op 20 november 2009 hield Jos Swanenberg, de adviseur streektaal van Noord-Brabant, zijn inaugurele rede als bijzonder hoogleraar Diversiteit in taal en cultuur in Brabant, een leerstoel opgericht door de Toon Weijnen Stichting. In zijn rede behandelde Jos taal zoals die vandaag in Brabant wordt gesproken, het Brabants tussen dialect en standaardtaal. De titel van zijn rede was dan ook 'Van alterande sorte. Brabants tussen dialect en standaardtaal'. Jos vertelde onder andere dat het dialect achteruitboert, en dat daardoor de belangstelling toeneemt. Er ontstaat een regiolect dat ook door jongeren wordt gesproken, waardoor nieuwe variëteiten ontstaan in het Brabants, een nieuw Brabants, dus. Jos lichtte dit toe met allerlei voorbeelden uit het Brabants. Voor de inaugurele rede was er ook een minisymposium over Brabantse dialecten. Bijzonder hoogleraar Diversiteit in taal en cultuur in Brabant Jos Swanenberg, tevens Op dezelfde dag (20 november 2009) werd in de Koninklijke Academie voor Taal- en Letterkunde in Gent het jaarlijkse Taal en Tongval-colloquium gehouden. Op het programma stonden lezingen over regiolecten in het Nederlandse taalgebied en in aanpalende landen. De dag bestond uit een goedgevuld programma met verschillende boeiende lezingen. Ook Wilbert Heeringa was er te gast. Hij onderzoekt op dit ogenblik de regiolecten in Nederland en Vlaanderen. In Zeeland bezocht hij drie plaatsen (Axel, Zierikzee en Westkapelle) waar hij twee oudere mannen tussen de zestig en tachtig jaar interviewde en twee jongere vrouwen tussen twintig en veertig. Resultaten van dit onderzoek zijn er nog niet. Op 28 december 2009 zou prof. dr. Toon Weijnen honderd jaar zijn geworden. Naar aanleiding van die gebeurtenis heeft de Letterenfaculteit van de Radboud Universiteit Nijmegen een symposium georganiseerd om de taalkundige en dialectoloog Weijnen te gedenken. Het symposium vond plaats op 11 december 2009 in het studiecentrum Soeterbeeck van de Radboud Universiteit in Ravenstein. Vooraanstaande professoren en dialectologen (ex-studenten en oud-collega's van Weijnen) brachten met diverse lezingen die een bepaald aspect van Weijnen belichtten, hulde aan de overleden professor: Weijnen als lexicograaf, de betekenis van Weijnen in interlinguaal perspectief, Weijnen en zijn nalatenschap enzovoort waren onder andere de thema's die aan bod kwamen. Weijnen was jarenlang erelid van de Zeeuwse Dialectvereniging. Weijnen schreef ook nu en dan interessante stukjes over het Zeeuws. Zo schreef hij bijvoorbeeld over het woord strao/strange/strand. De Provincie Zeeland en de SCEZ overwegen om in het najaar of begin volgend jaar een cursus over het Zeeuws aan te bieden. In andere provincies is er al langer een traditie van cursussen. In eerste instantie denken we aan een cursus waarin vooral de geschiedenis van het Zeeuws en de kenmerken van de verschillende dialecten in Zeeland aan bod komen. Zou u overwegen om zo'n cursus te volgen? En welke thema's mogen er volgens u niet ontbreken in het aanbod? Uw reacties zijn welkom bij de adviseur streektalen van de SCEZ, Veronique De Tier: v.de.tier@scez.nl, postbus 49, 4330 AA Middelburg. Het is weer zover. Voor de derde keer organiseert Stichting De Zeeuwse Taele in samen werking met de SCEZ de liedjeswedstrijd 'Zing Zeeuws'. Vanaf 1 maart nodigen wij iedereen die kan zingen of schrijven of muziek maken in het Zeeuws uit om zich in te schrijven voor 'Zing Zeeuws 2010'. Liedjes moeten op cd of usb-stick aangeleverd worden vóór 1 september. De finale vindt plaats op 6 november 2010 in De Klomp in Ovezande. Meer nieuws volgt na 1 maart op www.zingzeeuws.nl en op www.scez.nl. Zoals u ook in het vorige nummer hebt kunnen lezen, wordt 2010 in Zeeland een fietsjaar. Ook met taal willen we daar wat aandacht aan besteden. We zijn dus nog altijd op zoek naar leuke verhalen over fietsen in Zeeland, en de daar bij behorende Zeeuwse woordenschat. Spreekt u nog Zeeuws en kent u wat onderdelen van de fiets, dan vragen wij u om een vragenlijst over de fiets in te vullen die u kunt vinden op de website van de SCEZ. U kunt een Wordversie via mail aanvra gen (v.de.tier@scez.nl) of de pdf downloaden en uitprinten (www.scez.nl) en terugsturen. Zeeuws Erfgoed 15 maart 2010/01 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 15