pE Archiefronde van Zeeland Gemeentearchief Borsele Op 1 januari 1970 verenigden zich de gemeenten Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, Heinkenszand, 's-Heer Abtskerke, 's-Heerenhoek, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande en Ovezande in de Zak van Zuid-Beveland tot de nieuwe gemeente Borsele. Dat was zo geregeld in de herindelingwet, die alle vroegere gemeenten op Zuid-Beveland onderbracht in vier nieuwe gemeenten. Van twaalf tot één teruggebracht Twaalf archieven van twaalf doorgaans kleine Bevelandse gemeenten kwamen in het gemeentehuis van de nieuwe gemeente terecht. Dat betekende toentertijd zo'n grote aanwas, dat het nieuwe gemeentebestuur met de handen in het haar zat. Hoe moest men die berg papier gaan beheersen? Het bestuur koos voor de oplossing om twee in het vak vergrijsde gemeentesecretaris sen, die van een welverdiend pensioen zouden gaan genieten, de opdracht te geven het aantal meters archief drastisch terug te brengen. Zij slaagden erin die opdracht naar behoren uit te voeren, zij het dat niet alles conform de toen geldende voorschriften geschiedde. Er is ook materiaal verloren gegaan in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw, toen enkele gemeenten zonder na te denken en met voorbijgaan aan de wettelijke regeltjes stukken vernietigden, die we nu nog graag hadden willen hebben. En dat is jammer. Vandaag de dag worden de wettelijke regelingen nauwkeurig nageleefd. Samenwerking met archief Goes Tien jaar later, in 1980, had de gemeente een in het archivarissen- vak opgeleide ambtenaar. Deze zorgde voor de zo noodzakelijke aanwas van andere, voor de lokale geschiedenis van belang zijnde archieven, zoals die van Hervormde en Gereformeerde Kerken. De afdeling Interne Zaken maakte bovendien werk van een fotoverzameling, die er nu zijn mag. Een handbibliotheek ontbreekt evenmin. In 1999 koos de gemeente ervoor om een samenwerkingsverband aan te gaan met het gemeentearchief van Goes. Sinds dat jaar voert het personeel van het Goese archief de wettelijke taken uit. Het kon daarbij het door de Borselse ambtenaar, die inmiddels met pensioen was, geschapen raamwerk goed gebruiken. Nu, anno 2009, beschikt het gemeentearchief van Borsele over een uitgebreide verzameling archieven, die alle op hun manier een bijdrage leveren aan onze kennis van de geschiedenis van dat mooie stuk Zuid-Beveland. Voor een klein gedeelte van de geschiedenis moet u naar het gemeentearchief van Goes. De gegevens over Lewedorp en Nieuwdorp liggen verankerd in het archief van de vroegere gemeente 's-Heer Arendskerke en dat bevindt zich in de archiefbewaarplaats van de Ganzestad. Studiezaal en dorpsarchieven De studiezaal bevindt zich in het gemeentehuis te Heinkenszand. Het beste kunt u even bellen voor een afspraak op telefoonnummer 0113-238337. De gemeentearchivaris is niet de gehele week aanwezig. Bij zijn afwezigheid wordt u geholpen door de collega's van de afdeling Interne Zaken. Sinds enige tijd kan vooral de genealogische onderzoeker gebruik maken van de internetsite van de gemeente, waarop een deel van de fotoverzameling te bekijken is en een deel van de indexen op de burgerlijke stand. De meeste dorpsarchieven beginnen zo rond de tijd van de Bataafse Republiek. Die van 's-Gravenpolder en Nisse bevatten belangrijke oudere papieren. Het archief van Baarland daarentegen is al eind negentiende eeuw grotendeels verloren gegaan door brand. De meeste archieven van de Hervormde Gemeenten beginnen doorgaans in de zeventiende eeuw. Topstukken uit zeventiende eeuw Tot de topstukken van het gemeentearchief behoren de zeventiende-eeuwse toneelrollen van rederijkers kamer De Fiolieren uit 's-Gravenpolder. Ze zijn er zowel in rolvorm, als in boekvorm. De rollen zijn in tere staat, maar worden onder zware garanties wel uitgeleend voor tentoonstellingen, zoals enige jaren geleden in Brussel en in Amsterdam. Zij zijn een voorbeeld van overgeleverde archivalia, die het lokale, regionale en provinciale belang verre overstijgen. Ze zijn nu al weer enige jaren onderwerp van een belangrijke studie door de Universiteit van Tilburg. In een vroegere fase was het de Universiteit van Nijmegen, die zich met de rollen heeft b eziggehoude n Het gemeentearchief van Borsele is volop doende met het plaatsen van gegevens uit de akten van de burgerlijke stand en de bevolkingsregisters op de internetsite van de gemeente. Aan de digitalisering van de fotoverzameling wordt hard gewerkt en ook deze is al voor een deel op de site geplaatst. Gemeentearchief Borsele Stenevate 10, 4451 KB Heinkenszand T 0113-238337 E info@borsele www.borsele.nl Openingstij den Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur Zeventiende-eeuwse toneelrollen van rederijkerskamer De Fiolieren uit 's-Gravenpolder. Zeeuws Erfgoed 17 maart 2010/01 ALGEMEEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 17