Pelgrimsinsigne Sint-Job van Wezemaal (B) uit Scherpenisse Vondst voor het voetlicht In het voorjaar van 2007 voerde SOB Research een archeologisch onderzoek door middel van proefsleuven uit wegens uitbreiding van de kerk van de gereformeerde gemeente in de dorpskern van Scherpenisse op Tholen. Het onderzoek bracht tal van archeologische sporen aan het licht. Opvallend onder de vondsten was een grote hoeveelheid leerafval. Het gaat om leerafsnijdsels die voornamelijk van schoenen afkomstig zijn. Daarnaast is er het gebruikelijke aardewerk dat eveneens voornamelijk in de late middeleeuwen (vijftiende eeuw) te dateren is. Onder de inmiddels aan het Provinciaal Archeologisch Depot (PAD) aangeleverde vondsten is ook een kleine hoeveelheid metalen voorwerpen. De verreweg interessantste en fraaiste vondst is een pelgrimsinsigne van de Heilige Job, te dateren in de tweede helft van de vijftiende eeuw. Het insigne, we kunnen het een reissouvenir noemen, is vervaardigd uit een tin/loodlegering. Job wordt in het naar hem vernoemde bijbelboek voorgesteld als een rechtvaardig man. Door beproevingen en uiteindelijk de overwinning op zijn lijden wordt hij gezien als een voorafbeelding van Christus. De afbeelding toont in een gotische omkadering de heilige man Job zittend op een mestvaalt. Zijn lichaam is overdekt met puisten en zweren. Aan weerszijden van hem zijn twee muzikanten te zien. Dit is de verbeelding van een apocriefe legende over Job. Hij overhandigde de met een potscherf afgekrabde korsten van zijn zweren aan de muzikanten waarop deze relicten spontaan veranderden in goudstukken. Op andere insignes zien we nog een bel boven het hoofd van Job (op ons insigne verdwenen), wat aangeeft dat hij als een melaatse is voorgesteld. Pestlijders moesten hun aanwezigheid bekend maken door met een bel of ratel te zwaaien. Job werd daarom vooral aangeroepen als beschermheilige tegen de pest of besmettelijke ziekten. De spreuk op de tekstband luidt: S.Job van Wesemale. De plaats Wezemaal ligt in de provincie Brabant (België) en was een bekend bedevaartsoord ter ere van Sint-Job. Op de tekstband die rond het hoofd van Job gedrapeerd ligt lezen we: God gaf God nam. Dit is een directe verwijzing naar het Bijbelverhaal waarin God steeds weer terugnam wat hij eerder gaf. Deze vondst past goed in de reeks tot nu toe gevonden pelgrimsinsignes van Job uit Wezemaal in Zeeland. Vrijwel alle bekende vondsten komen van dorpen van het verdronken land van Zuid-Beveland, met name Nieuwlande. Maar ook van het aan de Westerschelde gelegen Valkenisse kennen we een exemplaar. Het afgebeelde exemplaar is in de depot collectie opgenomen onder het inventarisnr. 0041-71. Henk Hendrikse, depotbeheerder Literatuur - H.J.E. van Beuningen, A.M. Koldeweij, Heilig en profaan. 1000 laatmiddel eeuwse insignes uit de collectie H.J.E. van Beuningen. Rotterdam Papers vol. 8, 1993. - H.J.E. van Beuningen, A.M. Koldeweij, D. Kicken, Heilig en profaan 2. 1200 laatmiddeleeuwse insignes uit openbare en particuliere collecties. Rotterdam Papers vol. 12, 2001. - J.E.M. Wattenberghe, Inventariserend Veldonderzoek door middel van proefsleuven Uitbreiding kerk Gereformeerde Gemeente, Schoolstraat 4, Scherpenisse, Gemeente Tholen. SOB Research, Heinenoord 2007. Zeeuws Erfgoed 18 maart 2010/0 ALGEMEEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 18