de) en F.G.C. Rothuizen houdt een inleiding op zijn driedelige artikel over trappen. Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 166 (2009) 1-48. Don Duco schrijft over de Zeeuwse tabakspijpen in 'de geboorte van het Zeeuwse pijpmodel', Doeke Roos verhaalt over Cornelis Evertsen de Jongste en diens verovering van New York op de Engelsen in 1673 en Aad de Klerk levert een bijdrage over het oudland van Schouwen en Walcheren in 'het platte en het lage.' Voor de rest staan er talloze kleinere bijdragen en de vaste rubrieken in dit nummer. Tradities. Tijdschrift over alledaagse dingen, tradities en rituelen van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur besteedde de afgelopen jaargangen aandacht aan diverse Zeeuwse onderwerpen. Nr. 4 van 2008 bevatte 'Het Vrouweputje van Baarsdorp. Zoetwaterput als 'bron van eenheid''. In jaargang 2009 nr. 2 is opgenomen 'Tradities in IJzendijke. Vestingstadje viert streekgebonden erf goed', in het laatste nummer van dezelfde jaargang 'Het drijvende wieg je. De literaire traditie van verdronken geschiedenis'. Alle drie de bijdragen zijn geschreven door Jan J.B. Kuipers. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 18/nr.4 (2009) 121 160. Een nummer dat grotendeels aan Schouwen-Duveland is gewijd. Martin van den Broeke schreef 'Zeer bevallige wandelingen' over de aanleg van de Wandeling en het Slingerbos in Zierikzee (1828-1839), A. van Boven en M. Hollestelle bundelden hun krachten in een reeks gedichten voorzien van fraaie foto's onder de kop 'poëzie en fotografie'. F.F.X Smulders schreef een in memoriam over Leen de Broekert: 'een leven ter vertolking van de taal der engelen', over deze musicus en pedagoog. Zeeuws Tijdschrift 59/ 5/6 (2009) 1-98. Dit themanummer van Zeeuws Tijdschrift is bijna in zijn geheel gewijd aan de viering van het 150-jarige bestaan van de Provinciale Bibliotheek - nu Zeeuwse Bibliotheek. Willem van de Broeke schreef een artikel over de bibliothecarissen en vele andere auteurs belichten een verzameling of aspect van de collectie zoals de handschriften, bladmuziek, collecties, boekbanden, pamfletten, rederijkerskamers, kaarten, etc. Andere bijdagen gaan over Film by the Sea, de Zeeuwse Boekenprijs 2009 en Samuel Coronel en natuurlijk de Zeeuwse Boeken Top 10. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande. Historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (oktober 2009) schrijft B. Blikman- Ruiterkamp het artikel 'Belgische vluchtelingen in Zierikzee: een bijzonder schilderij'. Het schilderij stamt uit het eerste kwart van de twintigste eeuw en is geschilderd door de Vlaming Alfons Blomme. Hij maakte het schilderij ter herinnering aan de vele Belgische vluchtelingen die tijdens de Eerste Wereldoorlog hun heil op Schouwen-Duiveland zochten. 'Leven in het Burgerweeshuis van Zierikzee' is geschreven door J.B. Kerpestein, en hij brengt vooral de sociale zorg voor de wezen onder de aandacht. In 'Praet' wordt het scheidende bestuurslid Joop van Loo geïnterviewd, die nog lang niet van plan is op zijn lauweren te gaan rusten. De streekdrachtvereniging De Arke leverde een verslag van haar activitei ten. Verder de vraag wie er op een foto uit 1949 staat, de vermelding van een cursus oud schrift en een verslag van de voorjaarsvergadering voor leden op 17 april 2009. Walcheren De Wete, kwartaalblad van de Heem kundige Kring Walcheren (2010, 1), opent met een artikel van R. de Groot: 'Heerlijke rechten. De ambachtsheer lijkheid Melis- en Mariekerke'. Hij beschrijft het ontstaan van de ambachten op Walcheren en de rech ten die verbonden waren aan het bezit van een heerlijkheid. De afdeling Vlissingen-Middelburg (Walcheren), plaatselijke afdeling van de Protestants-Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel (opge richt 1903), wordt behandeld door J. Braat. Hij laat zien dat de afdeling de belangen van de werknemers behartig de, waarbij de bijbel een belangrijk houvast vormde. Toch kwam er in de loop van de tijd ruimte voor ontspan nende activiteiten. F. van den Driest schrijft over het verbouwen van peulvruchten en het lezen van witte bonen. Peulvruchten speelden tot in de twintigste eeuw een belangrijke rol in de landbouw op Walcheren, maar in die tijd verdween wel de witte boon uit het zaaiplan. In zijn 'Vadertje' vertelt Van den Driest over het harde werken in het rasphuis, de oude gevangenis van Middelburg. Behalve hard werken werd er ook flink gedronken J. Simons beschrijft weer een boerderij in Koudekerke: Wester- wijk aan de Dishoekseweg. De boer derij was oorspronkelijk een lusthof voor rijke en aanzienlijke families. Den Spiegel, kwartaalblad van de Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2010, 1), gaat voor een groot deel over de weer stations te Vlissingen van het KNMI. Op de omslag een prachtige aquarel van J.F. Schütz uit 1876, aangekocht met geld van de Stichting Hervormde Jeugdgebouwen. Het eerste weerstation van Vlissingen is op de aquarel afge beeld. In 'Een kathedraal voor de mete orologie in Vlissingen' bespreekt W. Weber dit werk. J. Braat laat ons kennismaken met het KNMI-observatorium te Vlissingen. Het begin van de officiële waarnemin gen op het weerstation kan gesteld worden op eind 1854. Bij velen was dit weerstation een belangrijk begrip. Het bestaan ervan zal zeker te danken zijn geweest aan alle bedrijvigheid door de havens, de spoorlijn en de Zeeuwse luchtlijn. Ook P. van Drunen haalt herinnerin- gen op aan een weerstation, en wel dat in West-Souburg, dat van 1947 tot 1963 gevestigd was in een zogenaamde nissenhut. De auteur knoopt daar zijn herinneringen aan het oude Ambonezenkamp aan vast, een belang rijk stukje lokale geschiedenis. Daarna beschrijft Van Drunen de vergeten geschiedenis van een zeevaartschool klasje tijdens de Tweede Wereldoorlog, een verhaal dat in de jubileumuitgave van de zeevaartschool niet opgenomen was. Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (januari 2010), schenkt aandacht aan The Royal Marines en aan de poging een herdenkingsbrug te bouwen in Westkapelle. Als schakel tussen zee en land geeft deze brug essentie aan het motto van de Royal Marines: 'Ter Zee en ter Land'. Er wordt uitgebreid stilgestaan bij de wisselexposities in het Polderhuis, die gezien de grote bezoekersaantallen een groot succes geworden zijn. E. Grim uit Westkapelle is de winnaar van de 'Jury Schildersvakprijs 2009' geworden; hij versloeg concurrerende schilderprojecten in heel Nederland. De Bevelanden De Spuije, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (winter 2009), opent met drie artikelen van A. Kort over Wilhelminadorp. Hij beschrijft een van de markante directeuren die de Wilhelminapolder heeft bestuurd, Henri Adriaan Hanken, die 42 jaar als directeur in functie was. Vervolgens de perikelen rond de verplaatsing van het gemeentehuis van Kattendijke naar Wilhelminadorp, een verplaatsing die de gemoederen danig verhitte. Het derde artikel gaat over de eerste school uit 1823 tot de huidige school uit 1968, de Stamperiusschool, genoemd naar de jeugdboekenschrijver Jacob Stamperius. Over de laatst genoemde is er een bijdrage van T. de Jong, naar aanleiding van het feit dat de bakkerszoon Stamperius 150 jaar geleden geboren werd. H. van Dam beschrijft zijn zoektocht naar de plaats van de seinpost 'Blikken Jan', die eind 1807 in de Zuid-Kraaijert stond. Hij vertelt over Claude Chappe, de vader van de moderne communicatie, de werking van de optische telegraaf en diverse andere typen telegrafen. 'Geuzenterreur op Zuid-Beveland' is van de hand van F. de Klerk. In de jaren 1572-1576 zijn er nogal eens ongeregelde benden Geuzen op het Bevelandse platteland rondgetrokken die een ware terreur uitoefenden. De auteur volgt een groepje dat in 1572 op West-Zuid-Beveland onrust veroorzaakte. Verder nieuws over de tentoonstelling 'De Zeeuwse Kraal Centraal', een rechtszaak uit 1809 en verschillende boekbesprekingen. Zeeuws-Vlaanderen In Tijdschrift, bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (2009, 4), vinden we het artikel 'Een grimmig grensgeval. Overwegingen over een overval in Oostburg in1845', door P. Ippel. Naar aanleiding van een veroordeling van achttien personen tot de doodstraf wegens een overval op een boer in Oostburg - een straf die door de koning werd omgezet in langdurige tuchthuisstraf - behandelt de auteur drie vragen: de plaats van dit geval in het stramien van de negentiende- eeuwse strafrechtsgeschiedenis, het functioneren van het strafrecht in deze periode en de oorzaken van deze collectieve criminaliteit. I. van Damme schrijft over de kerken en kloosters in de Delta van de Schelde in de dertiende-veertiende eeuw, W. Dierick over het voormalige stadhuis van Aardenburg, dat als monument uit de wederopbouw periode het bewaren meer dan waard is. Onder de titel 'Het Sluis van weleer' worden herinneringen geplaatst die door G.E. Albregts genoteerd werden. Nout fietst in dit nummer over Boerenhol naar het Zwarte Gat, over de duinen naar de Zwarte Polder, Cadzand en Retranchement, Aardenburg en Sint-Kruis; onderweg ziet en bedenkt hij heel veel waar de heemkundigen baat bij kunnen hebben. De Nieuwsbrief, uitgave van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (winter 2009), begint met de geschiedenis van het Zeeuwsch- Vlaamsche rolluik- en -timmerbedrijf, geschreven door J.A. Oosterdijk. Het bedrijf bestond van 1911 tot 1962. E. Hamelink belicht het tegeltableau dat op de buitenmuur van de RK lagere jongensschool was aangebracht, en dat 27 november 2009 op een nieuwe bestemming onthuld werd, op de gevel van de Willibrordustoren in de Korte Kerkstraat. Hamelink verstrekt ook de gegevens van de in november aangebrachte plaquette in de bestrating bij het nieuwe woon- en winkelcentrum Schuttershof, en in een volgend stukje gaat hij in op de commanderij van de tempeliers, gevolgd door de plannen en de verwezenlijking van een gedenkteken voor de ramp met de s.s Cornelis. Van J.L. Platteeuw zijn de artikelen 'Registratie van kentekenbewijzen in Zeeland van het begin tot 1956', en 'Ziekenhuizen in Terneuzen en Sluiskil'. In dat laatste begint de auteur met een overzicht van de - vaak kwalijke - praktijken van vroegere genezers, en vertelt dat pas sinds de negentiende eeuw meer vooruitgang in de geneeskunde werd bereikt. In 1868 werd een oude school ingericht als ziekenhuis, in 1903 werd een nieuw ziekenhuis gebouwd. Na veel voorbereidend werk kwam er in 1951 een moderner voor in de plaats, dat geopend werd door koningin Juliana. Het huidige ziekenhuis werd in 1989 geopend, weer door Juliana, nu echter als prinses. Ook in Sluiskil was men druk doende geweest een ziekenhuis- bouw te realiseren, dat in gebruik genomen werd in 1915, het Sint- Elisabeth Ziekenhuis. P.W. Stuij tenslotte maakt de lezer warm voor een bezoek aan de Zwartenhoekse Zeesluis. Een belangrijk man was bij de bouw van de fortifica ties directeur De Freytag. De benarde positie van De Freytag - die wegens onenigheid met prins Frederik van Nassau was gearresteerd - wordt verklaard, evenals het onvermogen van de prins om weloverwogen besluiten Zeeuws Erfgoed 20 maart 2010/01 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 20