Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland zoekt bestuursleden Stichting De Zeeuwse Streekdrachten: nieuwe voorzitter en afscheid adviseur Stichting tot Behoud van de Cadzandse dracht opgericht Afsluiting Jaar van de Tradities 'De smaak van de 19e eeuw' Speld voor Buitengewone Diensten, opgespeld bij Aad de Klerk tijdens zijn laatste vergadering als adviseur van de stichting. In een vergadering op 25 november 2009 droeg Adrie Quaak de voorzittershamer over aan Siebe Kramer. Sinds het overlijden van voorzitter Riet Daamen in 2006 was Adrie Quaak waarnemend voorzitter. Hij karakteriseerde de functie van de nieuwe voorzitter als die van: oppertimmerman aan de weg. De stichting - een samenwerkings verband van zes streekdrachtorganisaties: De Arke, Het Walcherse Costuum, Cultuur-behoud Westkapelle, Ons Boeregoed, Mooi Zeeland en de Axelse Klederdracht-groep - wil nadrukkelijk aanwe zig zijn bij allerlei provinciale gebeurtenissen, en Kramer wil daar zijn steentje aan bijdragen. Als burgemeester (van Kapelle) en als voorzitter van de Zeeuwse burgemeesterskring lijkt hij de geëigende persoon hiervoor. Hoogtepunt in de promotionele sfeer waaraan de stichting haar medewerking verleende waren de Senior Games 2009. Komend jaar zijn er onder meer mogelijkheden bij de viering van Koninginnedag, bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards, en bij de grote wielermanifestaties als de Tour de France en de Giro d'Italia. In de loop van 2010 wordt het thema streekdrachten operationeel op de website www.geschiedeniszeeland. nl. Hierop komt een uitvoerig uittreksel van het in 2005 verschenen standaardwerk van de stichting: De Zeeuwse Streekdrachten 2000. Daarnaast komt er informatie op te staan over de stichting en de zes aangesloten organisaties. Op dezelfde vergadering werd afscheid genomen van Aad de Klerk. Hij was vanaf het begin van de stichting, ruim elf jaar geleden, bij de bestuursvergaderingen aanwezig als adviseur vanuit de SCEZ. Kernwoorden uit de speech van Adrie Quaak die hem karakteriseren: bescheiden, integer, organisatorisch netwerker om trots op te zijn. Uit handen van de nieuwe voorzitter ontving hij als dank namens de stichting als eerste de Speld voor Buitengewone Diensten, een originele facetspeld die ook het logo van de stichting siert. In zijn dankwoord verklaarde Aad niets met kleren te hebben, maar - als geograaf - alles met streekdracht. Hij adviseer de nog veel meer naar buiten te treden met deze vorm van erfgoed. SCEZ-directeur Wim Scholten prees Aad om het kunnen leggen van waardevolle verbindingen. Tot het einde van de negentiende eeuw liepen de meeste mensen in Zeeland, zeker op het platteland, in streekdracht. Dat gold ook voor West-Zeeuws-Vlaanderen, het Eiland van Cadzand. Na 1900 is het aantal dragers van Cadzandse dracht echter snel verminderd. De meeste rokken, schorten, karkasjes, mantelines, mutsen en dergelijke zijn weggegooid of verdwenen. In samenhang daarmee is ook de kennis van de dracht achteruitgegaan. Toch is er nog heel wat van de Cadzandse dracht bewaard gebleven, zowel bij particu lieren als in bewaarinstellingen, zoals musea. Bovendien is er nog een aantal mensen die zeer veel over de kostuums en accessoires weten. Op 8 januari werd te IJzendijke de Stichting tot Behoud van de Cadzandse Dracht opgericht. De stichting heeft tot doel: - bij te dragen aan de instandhouding van een representatieve collectie Cadzandse dracht; - het vergroten en overdragen van de kennis over de Cadzandse dracht; - het meer bekendheid geven aan de oorsprong en ontwikkeling van de Cadzandse dracht. De stichting wordt geleid door een bestuur, bijgestaan door een aantal adviseurs. De stichtingsvoorzitter is mw. Jenny Rosendaal-Dees, t 0117-452850 06-20424554, e adri_jenny@kpnplanet.nl. Het correspondentieadres van de stichting is: Lange Strinkweg 1, 4506 JG Cadzand, telefoon 0117-391234 en 06-12821445, e-mail adkeuninck@kpnplanet.nl. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland zet zich in voor de instandhouding van het werkende trekpaard als natuurlijke krachtbron in de landbouw en voor het behoud van oude werk tuigen en vaardigheden. De stichting organiseert jaarlijks allerlei publieksactiviteiten. Om dit te kunnen blijven doen, zijn er broodnodig twee nieuwe bestuursleden nodig. Eén voor het bij houden van de financiën en één voor het werven van nieuwe sponsors. De werkzaamheden van de penningmeester zullen bestaan uit het afhandelen van de betalingen en het opstellen van de jaar rekening. De 'sponsormarketeer' gaat zich bezighouden met het werven van sponsorgelden ten behoeve van de uit te voeren activiteiten, zoals het onderhouden van de werktuigen en machines van de stichting. Aan de stichting zijn een tiental trekpaardenhouders en 450 donateurs verbonden. Samen met de trekpaardenhouders en een aantal vrijwilligers organiseert zij activiteiten op diverse locaties in Zeeland. Vaste items zijn de open dagen bij trekpaarden houders en bij de boerderij van de stichting. Andere activiteiten zijn routes met authentieke wagens, rijtuigen en gerijen, oogst-demonstraties en ploegkampioenschappen, landbouwgrond bewerken bij Natuurmonumenten, donateuravonden organiseren en oude landbouwwerktuigen onderhouden. Wilt u ook tijd vrijmaken voor de stichting, meldt u dan aan bij het secretariaat van de stichting: Piet Hannewijk, Burg. Hackstraat 12, Wolphaartsdijk, 0113-581561, hannewijk24@zonnet.nl. Uw inzet loont de moeite, want bezig zijn met en voor dit levende culturele erfgoed is zeer leuk! 2009 was in heel Nederland het Jaar van de Tradities. Ook vanuit Zeeland werd veel bijgedragen aan het succes van dit jaar. De activiteiten werden (en worden nog steeds) bekend gemaakt via de website traditieszeeland.nl. Het Zeeuwse Jaar van de Tradities wordt op zaterdag 12 juni in Goes afgeslo ten met het symposium 'Echt Zeeuws?!' Het programma biedt een terugblik op het afgelopen jaar, dat liet zien hoe bijzonder vele tradities in Zeeland zijn en hoezeer velen in Zeeland hier nog waarde aan hechten. Enkele tradities worden 'ten tonele gevoerd'. Tijdens deze dag wordt ook nader ingegaan op de resultaten van het onderzoeksrapport Volkscultuur in Zeeland: voor jong en oud! dat recentelijk verscheen. Voor meer informatie over programma en aanmelding: www.traditieszeeland.nl. Open Monumentendag 2010 vindt dit jaar plaats in het weekend van 11 en 12 september en heeft als landelijke thema 'De smaak van de 19e eeuw'. De negentiende eeuw heeft qua bouwstijlen een rijke verzame ling gebouwen opgeleverd. Door de groeiende industrie en de toe-nemende macht van lokale overheden, maar ook door de toenemende kennis van de bouwtechniek en de technische toe passingsmogelijkheden van 'nieuwe bouwmaterialen', ontston den er allerlei nieuwe typen gebouwen, vaak in verrassende vor men. Er werd daarbij teruggegrepen op verschillende histori sche bouwstijlen die door elkaar werden gebruikt, of in een nieuw jasje werden gestoken. Er wordt dan ook gesproken van stijlen als neogotiek, neorenaissance, neoclassicisme of eclecti cisme. Zeeland heeft over de hele provincie verspreid vele bouwwerken die volgens deze neostijlen gebouwd zijn. Welke daarvan tijdens de OMD te bezichtigen zijn, wordt in de zomer van 2010 bekendgemaakt via onder meer de landelijke website www. openmonumentendag. nl. Zeeuws Erfgoed 22 maart 2010/01 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 22