Colofon Bij de omslag ORTelings uit dienst Zeeuws Erfgoed is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over archeologie, cultuurhistorie, erfgoededucatie, monumenten, musea en streektalen in Zeeland. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. redactie Marinus van Dintel, Aad de Klerk, David Koren, Jan Kuipers, Veronique De Tier, Tony Veenstra en Janneke de Wit eindredactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Aad de Klerk, en Jan Kuipers foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld. De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbenden. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor beeldmateriaal, door derden aangeleverd, waarop auteursrecht berust. jaargang 9 nr. 1 maart 2010 Meegezonden - Zeeuws Archief Nieuws nr. 45 Aan dit nummer droegen bij: ARCHEOLOGIE Robert van Dierendonck, Henk Hendrikse, Nathalie van Jole, Hans Jongepier, Jan Kuipers en Ilona van der Weide-Haas CULTUURHISTORIE Marinus van Dintel, Aad de Klerk en Iris Laboyrie MONUMENTEN Marinus van Dintel, Wim Jakobsen, David Koren, Tony Veenstra en Jan van Zon MUSEA Leo Adriaanse en Janneke de Wit STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Tony Veenstra ALGEMEEN Allie Barth en Henk Hendrikse ALLERLEI Johan Francke, Piet Hannewijk, Wim van der Heijden, Wim Scholten, Truus Trimpe Burger-Mekking en Arco Willeboordse opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Gebouw De Burg, Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Internet www.scez.nl Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 12 april 2010, zeeuwserfgoed@scez. nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. De Arendshoeve is een typisch Zeeuwse boerderij gelegen aan de rand van 's-Heer Arendskerke. Het complex bestaat uit drie delen: een woonhuis, een schuur en een bakkeet. Het zijn drie rijks monumenten op één erf. De oude bakkeet dateert van vóór 1600. Waarschijnlijk maakte het deel uit van een vroegere hoeve uit de vijftiende-zestiende eeuw. Omstreeks 1610 werd op het terrein een nieuwe boerderij gebouwd, een huis met daaraan vast in L-vorm een boerenschuur. Toen deze laatste circa 1870 geheel afbrandde, kwam er verderop op het terrein een grote, geheel gepotdekselde schuur te staan met drie mendeuren. Opmerkelijk is het raampje rechtsboven op de foto, een zogenaamde trompe l'oeil (gezichts bedrog). Het dak is afgedekt met riet en de wolfseinden aan de kopse kant zijn versierd met decoratieve houten windveren met wit kantmotief. Nog tot 2005 functioneerde deze bijzonder mooie boerderij als agrarisch bedrijf. Een uitvoering op schaal is sinds 26 november 2009 in Madurodam te bekijken. Bram Dees is begin 2010 teruggetreden als coördinator van de door de SCEZ ondersteunde Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland (WIEZ). Meer dan tien jaar heeft Bram zich met hart en ziel ingezet voor het industrieel erfgoed in Zeeland. Als boegbeeld van de werkgroep heeft hij vele dingen opgepakt, waarbij de stoommachine in Sluiskil wel het grootste project is geweest. Met zijn grote inzet voor het behoud van dit unieke stuk erfgoed heeft Bram mede de geesten rijp gemaakt voor de vestiging van een volwaardig industrieel museum in Sas van Gent. Een mooi moment was de jubileumbijeenkomst die Bram in 2007 organiseerde naar aanleiding van het 25-jarige bestaan van de WIEZ. De bijeenkomst werd gehouden in de voormalige goederenloods uit 1872, afkomstig van het spoorwegemplacement van Middelburg en nu deel uitmakend van het complex van de Stoomtrein Goes-Borsele. Diverse sprekers benadrukten het belang van de werkgroep en de noodzaak van verdere documentatie van het industrieel erfgoed in Zeeland. Hoewel teruggetreden als coördinator blijft Bram actief binnen de werkgroep, zij het als 'gewoon' lid. Zeeuws Erfgoed 23 maart 2010/01

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 23