Archeologisch Nieuws Onderzoek en meldingen Schouwfn-Dutvfland 1 Gemeentelijk archeologiebeleid (VZG-traject) Archeologisch en cultuurhistorisch bureau Vestigia presenteerde de conceptversies van haar archeologische verwachtingskaarten en beleidsplan op 27 januari aan de wethouders van Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Noord- Beveland, Reimerswaal, Sluis, Terneuzen en Tholen in het Provinciehuis. Komend voorjaar buigen de regionale klankbordgroepen van amateurarcheologen, belang hebbenden, gemeenteambtenaren en overige deskundigen zich over de conceptversie onder begeleiding van de adviseurs archeologie van de SCEZ in samenwerking met Vestigia. Landelijk verwierf het project al veel bekendheid. Geanimeerde Reuvensdagen 2009 in Middelburg Op 12 en 13 november 2009 vond in de Middelburgse schouwburg het 39ste Nederlandse congres voor archeologen 'De Reuvensdagen' plaats. Tijdens het congres met ongeveer zevenhonderd archeologen uit Nederland en Vlaanderen kwam de Zeeuwse archeologie uitstekend onder de (inter)nationale aandacht in zeven (van zeven tien) lezingen. Hierbij ook twee bijdragen van SCEZ- archeologen Hans Jongepier en Robert van Dierendonck, respectievelijk over het rituele ijzertijddepot van Grijpskerke en de regionale productie van zout, vissaus en aardewerk als pijlers voor de handel in de Romeinse Schelderegio. Ook in de Reuvenslezing van dr. H. Jöns (Nedersaksisch Instituut voor Historisch Kustonderzoek, Wilhelmshaven (D.)) werd Zeeland vermeld. De uitsmijter van de Topvondsten was gewijd aan het Archeo\pgie schedelfragment van 'Krijn, de jonge Neanderthaler'. Veel congresgangers brachten een bezoek aan de tentoonstellingen 'De rituele kuil van Grijpskerke' in het Zeeuws Museum en '50 jaar Zeeuwse bodemvondsten' in de SCEZ-tentoonstellingsruimte aan de Groenmarkt (te bezichtigen tot 28 oktober 2010). De SCEZ gaf met een nieuw ontworpen spandoek en een boekentafel ook acte de présence op de bedrijfs- en informatiemarkt. Bij de uitreiking van de tweejaarlijkse Ym van der Werffprijs voor een bijzondere prestatie op het gebied van archeologische monumentenzorg kreeg Staatsbosbeheer een eervolle vermelding met oorkonde voor de herinrichting van de Karolingische ringwalburg te Burgh. Oudste werktuig uit Zeeland Vuistbijl uit de Schelphoek Ongeveer twintig jaar geleden vond de heer S. Regeer een vuurstenen vuistbijl op de slikken bij de Schelphoek onder Serooskerke. De SCEZ kreeg de bijl enige tijd in bruikleen voor onderzoek en documentatie. Hij is 17,5 centimeter lang met een grootste breedte van 9 centimeter en een grootste doorsnede van 4,8 centimeter. De bijl heeft een lichtbruin patina; de oorspronkelijke kleur was lichtgrijs, afgaande op een kleine recentere beschadiging. Het voorwerp was, gezien het type, als multifunctioneel werktuig in gebruik bij mogelijk een Neanderthaler, die in deze streken zo'n 100.000 a 150.000 jaar geleden rondzwierf. Daarmee is de bijl het oudste door een mensachtige gemaakte werktuig dat ooit in Zeeland is teruggevonden! Voor de kust van Walcheren zijn twee kleinere vuistbijlen opgevist; ook op het strand van Cadzand is een exemplaar gevonden. De twee uit de Noordzee zijn vermoedelijk jonger; die van Cadzand kan uit dezelfde periode dateren. Hoe de bijl op de slikken terechtkwam is onbekend. Een plausibele verklaring is dat een korvisser de bijl uit een geul voor de kust bij Serooskerke (De Hammen) opviste en de inhoud van zijn netten op een mosselperceel bij de Schelphoek deponeerde. i Hans Jongepier (SCEZ) tijdens zijn i de Reuvensdagen in (foto Erfgoed Nederland). Vuistbijl van de Schelphoek. Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregi streerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarne mingen) kan ook schriftelijk of telefonisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jongep ier @scez nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdagmiddag van de maand een archeolo gisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geld waarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeolo gische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmidda gen 6 april, 4 mei en 1 juni van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuws ErfgOed 3 maart 2010/01 Archeologie

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 3