Zuid-Beveland Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Presentatie karrenwiel in Goes Wethouder Joost Adriaanse overhandigde op 30 novem ber 2009 een gerestaureerd karrenwiel aan directeur Hans Oomen van Historisch Museum De Bevelanden en archeoloog Jan Wattenberghe van SOB Research. De vondst is gedaan in de Elvis Presleylaan bij het graven van een watergang voor bedrijventerrein Poel II. Het volledig intacte zestiende-eeuwse houten karrenwiel lag op de bodem van een tonput. Het is geconserveerd en gerestaureerd met financiële steun van de Provincie Zeeland, onder begeleiding van de SCEZ. Het karrenwiel is de komende maanden te zien in het Goese museum. Wallen Aardenburg: Noordstraat en Smedekensbrugge Stichting Het Zeeuwse Landschap wil op twee locaties bij de wallen van Aardenburg poelen aanleggen om leefgebied te creëren voor de boomkikker. Dit idee kon gepaard gaan met cultuurhistorische doeleinden, namelijk reconstructie van vestinggrachten uit de nieuwe tijd die nog deels in het landschap herkenbaar zijn. Een terrein aan de Noordstraat in het noorden van Aardenburg en één ten oosten van de Rijksweg bij Smedekensbrugge zijn eerst onderzocht door de Universiteit van Leiden (bureauonderzoek en boringen). Op basis van de resultaten voerde SOB Research najaar 2009 op beide locaties een proefsleuven- onderzoek uit. De vestinggrachten, met een breedte van 19 meter, bleken de onderliggende lagen nauwelijks te hebben verstoord. In het noordelijk deel is ook de middeleeuwse wal aangetroffen, enkele vondsten uit de Romeinse tijd, maar ook resten van bommen (en bom- kraters) en handgeschut uit de Tweede Wereldoorlog. Blijkbaar is dit deel van Aardenburg gebombardeerd en hebben de Duitsers zich hier in de wallen verschanst. Sommige bewoners konden hier meer over vertellen tijdens de succesvolle open dag op 14 november. In het oostelijke terrein kwam een groot aantal sporen aan het licht: in een Romeinse watergang pennen van tenten, Romeinse leren schoenzolen, houten planken, slak materiaal (resten van ambachten), aardewerk en dak pannen. De onderzoekers leidden daaruit af dat de Romeinse ambachtelijke zone die net ten noorden van dit terrein is aangetroffen, zich ook naar het zuiden uitstrekte. In het zuiden van het terrein zijn mogelijk resten van een middeleeuwse hutkom aangetroffen. Aangezien deze 'in situ' zijn bewaard en niet verstoord worden door de beoogde natuurontwikkeling worden ze niet verder onderzocht. Conclusie is dat de ondergrond van Aardenburg niet veel verstoord is door de vestingwerken uit de late middeleeuwen of nieuwe tijd, zoals wel is aangenomen. Een bijzondere 'vondst' door depotbeheerder Henk Hendrikse in het Zeeuws Archeologisch Archief (SCEZ) is een aantal foto's van sleuven door de wallen van Aardenburg. Eind jaren zeventig van de vorige eeuw wilde de toenmalige burgemeester van Aardenburg de wallen reconstrueren. Daartoe trok de Grontmij deze sleuven. Bijbehorende informatie ligt in het archief van de Grontmij te Middelburg en was een complete ontdekking voor velen! De resultaten worden opgenomen in het onderzoeksrapport van SOB Research, dat voorjaar 2010 gereed is. 4^- De herkomst van het materiaal wijst er in ieder geval op dat deze baggerlocatie in de Romeinse tijd tot het Zeeuwse vasteland behoorde. Het is voor het eerst in dit gebied dat dergelijke strandvondsten gekoppeld kunnen worden aan een oorspronkelijke vondstlocatie. Profielopname doorsnede ravelijnsgracht in het noorden van Aardenburg. Te zien is de onderliggende veenlaag met Romeinse sporen en het onderliggend dekzand. Zeeuws ErfgOed 4 maart 2010/01 ARCHEOLOGIE Houten wiel, vermoedelijk onderdeel van een katrol, uit De Hompels bij Vrouwenpolder. Vondsten van De Hompels, Vro uwenpo lder Najaar 2008 voerde Rijkswaterstaat een zandsuppletie uit op de stranden bij de Veersedam. Amateurarcheoloog Jan Meulmeester uit Middelburg verzamel de toen veel archeolo gisch materiaal op de stranden van de aanpalende Banjaard en Oranjezon. Navraag leerde dat het zand afkomstig was van een bagger- locatie in de Hompels, circa 2 kilometer ten noorden van de Veersedam. De variatie in de vondsten is groot: stukken bewerkt hout, waaronder een aangepunt paaltje en waarschijnlijk een wiel van een katrol (zie foto); dierlijk bot 'in situ' in een brok veen; bewerkt dierlijk bot, onder andere een schedelfragment van een hert met afgezaagde geweistang; visresten; dennenappels en perzikpitten. Goed dateerbaar zijn twee fragmenten van Romeins aardewerk.

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 4