2009 een vol laar voor Meldpunt Erfgoed Zeeland «- Het interieur van de weegbrug is nog volledig intact (foto's J. de Visser). Voor het Meldpunt Erfgoed Zeeland is het eerste jaar succesvol geweest. Vanaf de start op 13 februari 2009 tot het einde van het jaar kwamen bij het voorportaal 91 meldingen binnen. Deze meldingen hadden betrek king op 89 verschillende objecten en structuren, waar van de meeste op Walcheren zijn gelegen. Ook viel het grote aantal meldingen uit Zeeuws-Vlaanderen op. Het Zeeuwse publiek wist de website van het Meldpunt, www.meldpunterfgoedzeeland.nl, dan ook goed te vinden. Vooral rondom de presentatie van het Meldpunt in februari 2009 en direct na publicaties over het Meldpunt in pers en media waren de bezoekersaantallen van de website hoog. Veel media-aandacht kregen (de verplaat sing van) het weeghuisje aan de Westhavendijk in Goes, de (sloop van de) monumentale panden in de Nassaustraat in IJzendijke en (het voorkomen van de sloop van) het watergebouw in Vlissingen. Weegbrug Zaagmolenpolder Hoewel een aanzienlijk gedeelte van de meldingen betrekking had op erfgoed dat met sloop bedreigd wordt, zijn ook veel meldingen binnengekomen van onbekend en ondergewaardeerd erfgoed. Hiertussen bevonden zich veel kleine cultuurhistorisch waardevolle elementen, waaron der opvallend veel duikers, grenspalen en weegbruggen. Zo ook de weegbrug in de Zaagmolenpolder in Nieuw en Sint-Joosland. Nog steeds is deze weegbrug uit 1894 in gebruik, voornamelijk voor het wegen van hooi en stro. Dit wordt gedaan door de zoon van de huidige eigenaar. Deze zoon heeft echter geen specifieke belangstelling voor de cultuurhistorische waarde van de weegbrug. De eigenaar zelf is al op leeftijd en het plegen van onder houd aan de weegbrug wordt voor hem steeds moeilijker. De melder heeft hierop besloten de weegbrug door mid del van een melding bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland onder de aandacht te brengen. Het voorportaal van het Meldpunt heeft deze melding bij twee deelnemende organisaties uitgezet. De Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland deed onderzoek in het archief en ter plaatse, terwijl Stichting Landschapsbeheer Zeeland is nagegaan of het object kon deelnemen aan het project 'Herstel kleine cultuurhistorische elementen in Zeeland'. Dit laatste bleek het geval te zijn, waardoor het verkrijgen van een subsidie tot restauratie en de daadwerkelijke uitvoering hiervan tot de mogelijkheden behoort. Doordat ook de gemeente Middelburg van de melding op de hoogte is gebracht, is de weegbrug ook op de agenda van de vergadering van de gemeentelijke monumenten commissie gekomen. De uitkomst van de vergadering is met het schrijven van dit artikel nog niet bekend. Meer oog voor monumenten Bovenstaand voorbeeld is een goede illustratie van het belang van een meldpunt voor (gebouwd) erfgoed in de provincie Zeeland. Bij behoudenswaardige objecten waarvan bekend is dat ze in hun voortbestaan bedreigd worden, is het van belang dat nog eens kan worden nagegaan of alle wegen tot behoud bewandeld zijn. Daarnaast blijkt het Meldpunt een ideaal centraal informatiepunt om melding te doen van erfgoed dat (nog) onvoldoende op waarde wordt geschat of dat minder zichtbaar in het landschap gesitueerd is. Juist deze meldingen kunnen ervoor zorgen dat deze objecten en structuren niet ongemerkt uit het landschap verdwijnen, maar daarentegen kunnen worden ingepast in nieuwe ruimtelijke plannen. De weegbrug in de Zaagmolenpolder in Nieuw- en Sint-Joosland is nog steeds in gebruik.

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 6