Hoge waardering voor cursus Buitenkansen! Bijna alle overheden in Zeeland doen mee; meer dan veertig deelnemers decennia geen Zeeuwse voordrachten te komen, want alvorens er weer een herziening te verwachten valt, zal het al gauw vijftien jaar later zijn. Maar er gloort nog een klein sprankje hoop: de gemeente Borsele heeft separaat een brief geschreven om de bijzondere waarden van het Borselse cultuurlandschap onder de aandacht te brengen. Daarnaast heeft de gemeente Sluis zich uitgesproken om het Belfort toe te voegen aan de reeds bestaande site 'de Belforten van België en Frankrijk'. Wij houden u op de hoogte van de voortgang van dit dossier! De Stormvloedkering geen kanshebber als toekomstig Werelderfgoed (foto Mechteld Jansen). wenst Rijkswaterstaat de handen vrij te houden. De impact van de klimaatsverandering op de bestaande kust verdediging is immers fors. Zelfs de Stormvloedkering Oosterschelde zal binnen het bestek van een eeuw geheel komen te vervallen. Rijkswaterstaat wil niet gebonden zijn aan overwegingen van cultuurhistorie bij het voortdurend transformeren en aanpassen van de kust verdediging aan de nieuwe eisen die worden gesteld. De Provincie Zeeland heeft hieruit haar conclusies getrokken en besloten de Deltawerken niet bij de minister aan te melden. Hiermee lijken er de komende De samen met Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) ontwikkelde cursus 'Buitenkansen!' (zie ook Zeeuws Erfgoed juni 2009) is eind vorig jaar afgerond. Buitenkansen was bedoeld om de Belvederegedachte en een goede omgang met het buitengebied op basis van de cultuurhistorie breed onder de aandacht te brengen. Projectbureau Belvedere en de Provincie Zeeland hebben de cursus mogelijk gemaakt, evenals de bereidwillige medewerking van de gemeenten die locaties en faciliteiten beschikbaar hebben gesteld. Meer dan veertig mensen hebben de cursus gevolgd, afkomstig uit een brede waaier van alle Zeeuwse overheden: gemeenten, waterschappen, provincie, Dienst Landelijk Gebied, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en enkele particuliere bureaus. SCEZ-adviseur cultuurhistorie en monumenten David Koren: "Het is erg leuk dat er zoveel belangstelling is voor de cursus, zeker van de kant van de ruimtelijke ordenaars waar we als cultuurhistorici traditioneel minder connecties mee hebben. Juist in het kader van de modernisering van de monumentenzorg is het van belang dat beide groepen goed met elkaar samenwerken." Cultuurhistorie zal immers na de wetswijziging integraal moeten worden afgewogen zoals dat nu ook al met de archeologie gebeurt. Anderzijds kan de cultuurhistorie voor de ruimtelijke ordening ook een belangrijke inspiratiebron vormen die de kwaliteit van ruimtelijke plannen positief kan beïnvloeden. Een tweetal excursies onder de bezielende leiding van landschapsarchitect Jan Willem Bosch (Bosch en Slabbers) maakte ook duidelijk hoe dit in de praktijk kan uitpakken. Gezien de positieve reacties zal er in het voorjaar door SCEZ en SLZ een aanvullende cursusdag worden georganiseerd om de opgedane kennis en contacten op te frissen. Carolien Sinke van de gemeente Reimerswaal leidt cursusdeelnemers rond op de oesterputten. (foto 's Stichting Landschapsbeheer Zeeland). Deelnemers buigen zich over een fictieve ruimtelijke casus op Duiveland. Roy van de Voort (Rijkswaterstaat) geeft aanwijzingen aan collega Marius Vrijlandt (Dienst Landelijk Gebied). Zeeuws Erfgoed 8 maart 2010/0 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 8