Musea haken in op 2o^z"paï? het Zeeuws jaar van de fiets flïtS Tien resultaten uit de Zeeuwse museumpeiling 2010 is in Zeeland het jaar van de fiets. Naast allerlei evenementen, waaronder de Giro d'Italia en de Tour de France, kunnen inwoners en bezoekers het hele jaar door vanaf de fiets genieten van alles wat Zeeland te bieden heeft. Ook de Zeeuwse musea haken hier op in en hebben leuke fietsroutes samengesteld om Zeeland te verkennen, met het eigen museum als start- en eindpunt. Vanuit diverse musea zijn vrijwilligers op de fiets gestapt om een route uit te stippelen. Sommigen hebben de route opgezet rondom een bepaald thema dat aansluit bij het museum. Inmiddels zijn de eerste fietsroutes (een Bevelandse fietsroute van 31 kilometer, een Fietsroute Walcheren 40-45 variërend van 20 tot 42 kilometer, een Watersnoodroute van 26 kilometer en een Watersnoodroute van 42 kilometer) op de website www.zeelandmuseumland.nl geplaatst. Publiek kan deze fietsroutes downloaden vanaf de website en zo thuis of vanaf het vakantieadres de ideale museumdag samen stellen. Gedurende het jaar 2010 worden er nieuwe fietsroutes door Zeeland Museumland bijgeplaatst. Twee musea hebben een speciale tentoonstelling ingericht in het kader van het themajaar. Zowel in Historisch Museum De Bevelanden (Goes) als Museum De Burghse Schoole (Burgh-Haamstede) zijn fraaie historische fietsen te zien. Ook is in beide musea het aardige boekje Is Jo d'r óók? over wielrennen op z'n Zeeuws (dat de SCEZ en uitgeverij Den Boer|De Ruiter samenstelden t.g.v. van de finish van de Giro d'Italia in Middelburg) gratis verkrijgbaar. In maart verscheen het algemeen rapport van de Zeeuwse museum peiling over 2009. Door 1.388 bezoekers is een enquête ingevuld in 16 musea. Hieronder een beknopte opsomming van tien resultaten (in willekeurige volgorde). 'Grotere' musea schommelen sterk qua bezoeken per jaar Een herinrichting verhoogt het aantal museumbezoekers voor een paar jaar, maar zakt dan terug tot het oude niveau. Het effect van wisselende positionering, aansprekende wisselexposities of manifestaties zorgt voor een tijdelijke piek in bezoekersaantal, maar wordt gevolgd door een dal in het jaar daarop. 'Kleinere' musea hebben een vrij stabiele bezoekersstroom. Driekwart van de museumbezoekers komt van buiten de provincie Zeeland Het belangrijkste deel van die bezoekers komt uit Zuid-Holland (16%), Noord-Brabant (13,5%) en het buitenland (13,5%, waarvan 8,5% Duitsland). Daarna volgt Gelderland (bijna 8%) en Utrecht (6%). Zeeuwse musea halen meer lager opgeleiden binnen dan landelijk Waarbij 'grotere' musea weer meer hoger opgeleiden binnen halen dan 'kleinere' musea. Het meeste museumpubliek in Zeeland heeft havo/vwo en hbo. Mensen bezoeken een museum om het bijzondere gebouw en de unieke collectie De belangrijkste reden om een museum te bezoeken is het gebouw (>24%), de unieke collectie (<24%) en de vaste tentoonstelling (<16%). Hierna komt pas de wisseltentoonstelling (12%). Bezoekers willen het liefst geïnformeerd worden door middel van tekstborden en beelden Daarna geeft het publiek de voorkeur aan dingen zelf doen ('hands-on'), interactieve beeldschermen en de klassieke rondleiding. De sterkste elementen zijn: klantvriendelijkheid en vaste presentatie Andere sterke punten bij musea zijn het gebouw (>15%), de informatievoorziening en de wisselexpositie (beide circa 10,5%). De zwakste elementen zijn: toegankelijkheid voor minder validen en bewegwijzering Als zwakste element van het museum wordt de toegankelijkheid voor minder validen het vaakst genoemd(>8%), gevolgd door de bewegwijzering (7,5%) en parkeergelegenheid (<6,5%). Mensen bezoeken een museum om het bijzondere gebouw en de unieke collectie (foto Anda van Riet, Zeeuws Museum, Middelburg). 84% beoordeelt het museum met goed of uitstekend De bezoeker is zeer te spreken over de Zeeuwse musea als we afgaan op de beoordelingen. 13% gaf het museum een voldoende tot ruim voldoende. Slechts 0,3% geeft matig en niemand oordeelt slecht. Belangrijkste taak van museum is het verzamelen en bewaren van voorwerpen De één na belangrijkste taak is de mogelijkheid wat te leren van het verleden. Hierna volgt dat kinderen en scholieren er wat kunnen leren (educatie). 61 mist niets in aanbod van musea Circa 8,5% mist een museum over de Zeeuwse geschiedenis. Veel bezoekers (>11%) hebben deze vraag niet ingevuld. Het rapport van de Zeeuwse museumpeiling 2009 is te downloaden vanaf de startpagina van www.zeelandmuseumland. nl. Zeeuws Erfgoed 8 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 8