Nieuw leven in de brouwerij ROP RESTAURATIE OPLEIDINGSPROJECTEN Leren nietje handen Zicht op het volledige complex van Brouwerij Van Waes-Bood in Westdorpe (foto Maurice Kindt). Van de vele gebouwen die belangrijk voor ons zijn om te behouden, is de voormalige Brouwerij Van Waes-Boodts in Westdorpe er één. Deze in 1905 door Emile van Waes en echtgenote Chlothilde Boodts opgerichte brouwerij kreeg de naam 'De Volharding' mee. Later werd 'De Volharding' bekend als Beiersch Bierbrouwerij Van Waes-Boodts. Het geldt voor veel monumentale gebouwen, klein of groot: als ze er niet meer zijn missen we ze en als ze er wel zijn, zien wij ze vaak over het hoofd. Nu is dat laatste niet zo eenvoudig bij de brouwerij Van Waes-Boodts, gezien de hoogte van de koeltoren. Ten gevolge van modernere machines en uitbreiding van productie zijn er verschillende verbouwingen geweest. In 1934 werd de brouwerij uitgebreid en in 1938 werd het bestaande gebouw 2,2 meter verhoogd. In 1964 werd er gestopt met brouwen en werd alles overgenomen door de zoon van Emile van Waes, Robert van Waes. Vier jaar later werd het bedrijf echter opgeheven. Later is de brouwerij verkocht aan Egbert en Joris van Waes, landbouwers die het gebouw gebruikten om aardappelen op te slaan. Sinds 1998 stonden de gebouwen leeg en te koop. Enige jaren geleden heeft de voormalige brouwerij een nieuwe bestemming gekregen. Na jaren van verpaupering werd het complex verbouwd tot woning. Om de verbouwing te kunnen realiseren zijn de bijgebouwen van de brouwerij in 2003 gesloopt. De koeltoren, die bestaat uit een betonskelet met metselwerkvulling, is met zijn opvallende zadeldak en de voorgevel van de brouwerij aangewezen als beschermd monument en daardoor behouden gebleven. In april 2010 is een subsidie beschikbaar gekomen om de toren te restaureren. In de toren van het complex worden vier appartementen gebouwd. Het is wel bijzonder: wonen in de toren van een historische brouwerij. De eigenaren vonden het een prima idee om ook deze restauratie als restauratie-opleidingsproject (ROP) te laten uitvoeren, zodat ook hier leerlingen de kans krijgen om zich te bekwamen in het restaureren. De start van de restauratie zal plaatsvinden in de tweede helft van augustus dit jaar, waarna de werkzaamheden een klein jaar zullen duren. Zeeuws Erfgoed 12 september 2010/03 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 12