Fort Ellewoutsdijk: van verdedigingswerk tot opleidingsproject ROP RESTAURATIE OPLEIDINGSPROJECTEN Leren met je handen www.natuurmonumenten.nl www.scez.nl/rop-zeeland Fort Ellewoutsdijk heeft een bijzondere geschiedenis. Het is onderdeel van een negentiende-eeuwse verdedigingslinie. Het fort is gebouwd tussen 1835 en 1839, na de afscheiding van België. Het fort moest voorkomen dat vijandelijke schepen naar Antwerpen konden varen. Samen met kanonnen op de vesting van Terneuzen verdedigde Fort Ellewoutsdijk de Westerschelde. Het fort werd gebouwd in de vorm van een zeshoek en was volledig omgracht. Aan de buitenzijde is het vesting werk 80 meter breed en 110 meter lang. De buitenmuren die rechtstreeks uit het water oprijzen zijn 10 meter hoog. In het muurwerk aan de zeezijde bevinden zich 19 recht hoekige bomvrije ruimten die voorzien zijn van in zwaar metselwerk uitgevoerde tongewelven. Bovenop de gewelven is 2 meter grondbedekking aangebracht. Daarbovenop lag oorspronkelijk een aarden borstwering waarachter de kanonnen stonden opgesteld en aan de bovenzijde is het metselwerk met een dikke laag grond bedekt. Vóór de uitvinding van het getrokken geschut en de brisantgranaat (jaren 80 van de 19de eeuw) was fort Ellewoutsdijk bomvrij. In totaal konden er 500 manschappen in het fort gelegerd worden. In de Tweede Wereldoorlog kwam het fort in Duitse handen en zijn bunkers aangebracht. Fort Ellewoutsdijk heeft toen als gevangenis gediend. Bijzonder is dat er na de oorlog NSB-ers gevangenen gezeten hebben. Voordat Natuurmonumenten het fort in 1981 in beheer kreeg, heeft het als opslagplaats voor Defensie gediend. Op 30 augustus is gestart met de restauratie van het fort. Zo moet er onder meer bestrating van het binnenplein worden verbeterd, voegwerk worden hersteld en vocht worden bestreden. De restauratie is hard nodig om het rijksmonument duurzaam te behouden en om deze reden is het fort tot begin 2011 niet toegankelijk. Het fort ligt in een wandelroute met daaraan een (vogel)uitkijkpunt van waar men een bijzonder mooi uitzicht heeft over de Westerschelde. Natuurmonumenten zoekt nog naar een geschikte herbestemming van het fort na restauratie. Daarbij wordt gedacht aan een verdere openstelling van het fort door bijvoorbeeld het publiek te informeren over de geschiedenis van het fort en de Westerschelde. Ook is het idee om er een kleine horecaonderneming te vestigen. Begin februari 2011 zou de restauratie gereed moeten zijn. De gemeente Borsele zal ook bijdragen aan het onderbrengen van tentoonstellingen en exposities in het fort. Natuurmonumenten heeft als opdrachtgever de volledige medewerking verleend om de restauratie van het fort als restauratie opleidingsproject te laten uitvoeren. Voor de leerling-restauratiemetselaar is het een hele klus om de dikke zware muren weer op een goede manier te herstellen. Opgemerkt moet worden dat door kogel inslagen beschadigde stenen gehandhaafd worden; het zijn immers sporen die de historie van het fort illustreren. Voor de leerling restauratietimmerman zit ook veel werk in het herstel van de deuren, waarvan sommige 10 centimeter dik zijn. De kozijnen moeten gerestaureerd worden en luiken en ramen moeten weer goed draai- en sluitbaar gemaakt worden. Elke week worden er foto's gemaakt van de restauratie; deze staan op de website van Natuurmonumenten onder Natuurgebieden: Lopende ROP-projecten Het Fort Ellewoutsdijk is niet het enige restauratieproject waar leerlingen opgeleid worden. De volgende projecten zijn door opdrachtgevers inmiddels ook aangemerkt als Restauratie Opleidingsproject (ROP): Een leerling timmeren brengt de betonbekisting aan de bovenrand van het fort aan. Dit onder toezicht van de leermeester/uitvoerder van het project. - NH Kerk in Nisse - NH Kerk in Oost-Souburg - Oostpoort in Sluis - Belfort in Sluis - Molen De Jager in Oud-Vossemeer - Hof Kromwege in Oost-Souburg - voormalige Brouwerij Van Waes-Boodts in Westdorpe - Stadhuismuseum in Zierikzee - diverse kerktorens op Schouwen-Duiveland - RK Kerk in Kloosterzande - NH Kerk in Wilhelminadorp Zeeuws Erfgoed 11 december 2010/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 11