Stichting Bunkerbehoud I MqnumenTeNRONDE Doel en werkzaamheden De Stichting Bunkerbehoud is in 1999 opgericht met als doel het behouden, beschermen en restaureren van waardevolle bunkers en verdedigingswerken. Inmiddels heeft de stichting meerdere bunkers gerestaureerd en in beheer. Deze worden regelmatig voor het publiek opengesteld. De Stichting Bunkerbehoud is inmiddels uitgegroeid tot een volwaardige vestingbouwkundige organisatie, die op het gebied van vestingwerken uit de Tweede Wereldoorlog leidend is in Nederland. De werkzaamheden van de stichting zijn de laatste jaren fors uitgebreid en onder te verdelen naar de drie kernactiviteiten: - Bezoekersfunctie: verschillende museumbunkers in Zoutelande, Vlissingen en Middelburg; - Kenniscentrum: op het gebied van vestingbouw in Zeeland en specifiek van de Slag om de Schelde. Hierbij worden battlefield tours en rondleidingen georganiseerd voor groepen belangstellenden, waaronder de militaire academies uit binnen- en buitenland; - Adviestaak: het geven van gevraagd (en ongevraagd) advies aan overheden en particulieren op het gebied van het behoud van vestingbouw, zoals bij het Walcherse Landfront, bunkers op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws- Vlaanderen. Moderne vestingbouw De stichting richt zich hoofdzakelijk op moderne vestingbouw. Daarmee bedoelen wij betonnen verdedigingswerken vanaf de Eerste Wereldoorlog. Het belangrijkste aandachtsgebied van de stichting is de Atlantikwall, een verdedigingslinie aangelegd door de Duitsers tussen 1942-1944 die liep van Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens. De Nederlandse kust, gelegen voor het Duitse moederland, werd krachtig verdedigd. De Zeeuwse Delta en met name West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren werden zwaar verdedigd met duizenden bunkers en versperringen. Dit gebeurde in verband met de strategische positie van deze regio's aan de monding van de Westerschelde: de toegang tot de wereldhaven Antwerpen. Na de Tweede Wereldoorlog verdwenen veel bunkers en andere verdedigingswerken onder de slopers hamer, thans rest nog slechts 10% van wat ooit gebouwd is. Werk in uitvoering aan de zogenaamde Bunkerroute 2e fase, bij de rotonde Rondweg Koudekerke-Duinstraat (foto Stichting Bunkerbehoud). Toenemende belangstelling De laatste jaren is er een grote belangstelling ontstaan voor de eerder genoemde restanten uit de Tweede Wereldoorlog. Ook bij de overheden is het besef gegroeid om representatieve onderdelen te bewaren als tastbare herinnering aan de voor Zeeland zo ingrijpende Tweede Wereldoorlog. Met name in relatie tot de 'vergeten slag' om de Schelde worden de nog aanwezige vestingwerken gezien als belangrijke relicten die in direct verband staan met het bombardement van Breskens in september 1944, de inundatie van Walcheren in oktober 1944 en de direct daaropvolgende landingen bij Westkapelle en Vlissingen op 1 november. Internationaal symposium Atlantikwall Een recente activiteit van de stichting was een tweedaags internationaal Atlantikwall-symposium, dat begin september voor het eerst in Nederland werd georganiseerd. De eerste dag werd gehouden bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed te Amersfoort. Aan de directeur van de Rijksdienst werd door de samenwerkende bunkerorganisaties in Nederland een selectievoorstel van beschermingswaardig Atlantikwall-erfgoed aangeboden. De tweede dag van het symposium vond plaats in Middelburg en kenmerkte zich als een 'velddag', met een rondrit langs het Walcherse Landfront. Momenteel wordt dit Walchers Landfront ontsloten door enkele fietsroutes en is het onderwerp voor verdere studie naar land schappelijke ontwikkeling. T o eko mstvisie Als erfgoedorganisatie wil de Zeeuwse Stichting Bunkerboud haar rol in Nederland verder uitbouwen en het belang van de bunker als waardevol cultureel erfgoed onder de aandacht brengen. Dat in Zeeland daadwerkelijk om de Atlantikwall is gevochten en de Slag om de Schelde medebepalend is geweest voor het verloop van de Tweede Wereldoorlog, zijn hierbij belangrijke aandachtspunten. Kerngegevens De Stichting Bunkerbehoud heeft: - circa 30 actieve vrijwilligers - circa 250 donateurs - circa 20.000 bezoekers op jaarbasis bij de museumbunkers en Battle-field tours - een halfjaarlijks mededelingen- en informatieblad in kleur voor de donateurs en relaties

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 12