Archeologisch Nieuws Onderzoek en meldingen Walcheren Onderzoek Romeins Aardenburg gestart Op 6 september ging het Odyssee-project van de eerste uitwerking van Romeins Aardenburg van start. Op de startvergadering in Middelburg zijn de eerste werk afspraken gemaakt en is de voorlopige indeling van het eind 2011 te verschijnen rapport vastgelegd. In dat rapport wordt ook een deelonderzoek opgenomen, dat Wouter Dhaeze voor zijn promotie aan de Universiteit Gent heeft uitgevoerd en beschreven. De resultaten van zijn studie komen met deze publicatie ook beschikbaar voor het project. Guus Besuijen van Hazenberg Archeologie heeft voor zijn werkzaamheden een werkplek gekregen in locatie Het Schuitvlot (SCEZ). Hij is bezig met het ordenen van de gegevens van circa 1.400 fragmenten versierde terra sigillata, die al grotendeels beschreven zijn door de opgraver, de voormalige provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger. De data van de 340 stempels op terra sigillata zijn al geordend en ter beschikking gesteld aan Ester van der Linden (Hazenberg Archeologie), die de gegevens controleert en aanvult naar de recente stand van kennis. Ook aan de munten wordt gewerkt: daarbij is geconstateerd dat een deel ervan in kwaliteit achteruit is gegaan, en dat nieuwe bestudering voor dat deel niet meer mogelijk is. Benno Ridderhof van het bedrijf Mud, Blood en Beer (MBB) is al enige tijd bezig met het bewer ken van de gescande opgravingstekeningen van Aardenburg, zodat deze tekeningen aan elkaar gekoppeld, en de vondstgegevens aan de sporen gelinkt kunnen wor den. Deze tekeningen zijn dan weer digitaal te bewerken voor analyse van de gedateerde sporen en voor publicatie in het rapport. Vorderingen en informatie over het project worden bijge houden op de websites www.erfgoednederland.nl/odyssee en www.romeinsekust.nl. Presentatie van de onderzoeksresul taten vindt in 2012 ook plaats in een tentoonstelling in het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg. Opgraving in Aardenburg, perceel Van der Hooft 1966). Tweede man van links (zonderpet): ir. J.A. Trimpe Burger. Duizend jaar oude boerderij Domburg Op de locatie van het voetbalveldje bij de Golfslag te Domburg is door de gemeente Veere de bouw van een nieuwe school gepland. De Walcherse Archeologische Dienst (WAD) voerde hier in de zomer van 2010 een opgraving uit die op grote belangstelling van het publiek en de media kon rekenen. Het vooronderzoek, uitgevoerd door de WAD en SOB Research, had al aangetoond dat het hier om een interessante locatie ging, net ten zuiden van de vroegmiddeleeuwse ringwalburg en op de rand van de hoger gelegen kreekrug. verschillende grachten en kuilen die in de tiende en elfde eeuw gedateerd kunnen worden. De boerderij is drieschepig en komt sterk overeen met plattegronden gevonden bij opgravingen in Oost-Souburg. De complexe oversnijdingen van de sporen tonen aan dat er op het terrein sprake is van verschillende fases van gebruik. Opvallend is de vondst van een aantal middeleeuwse benen fragmenten van glissen, een soort primitieve schaatsen. Misschien bevond zich hier wel, aan de rand van het dorp bij de laaggelegen poelgronden, een mooi schaatsplekje? Tijdens de opgraving werden de resten van een boerderij en erf van omstreeks 1000 na Chr. gevonden. De plattegrond is nagenoeg compleet en meet ongeveer 10 bij 6 meter. Rond de boerderij bevonden zich De WAD is druk bezig met het bekijken van alle vondsten en het ontrafelen van de sporen. De resultaten worden gepubliceerd in een Walchers Archeologisch Rapport. Zeeuws Erfgoed 16 december 2010/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 16