liddele vuur- Vondst voor het voetlicht vnii Tegen brandgevaar Het vondstmateriaal uit de kuil bestond uit gebruikelijke keramiek zoals fragmenten van steengoedkannen en scherven rood- en grijs- bakkend aardewerk. Ook werden enkele glasfragmenten verzameld, waaronder een klein fragment van een glas-in-loodraam met de afbeelding van een vogeltje. Tussen al deze zaken bevonden zich twee zeer interessante voorwerpen. Het eerste is een deksel, vervaardigd uit Spaans goudlustermajolica met een fragment van een bijpassende kom. Het andere vormt het onderwerp van deze bijdrage: een vuurscherm van roodbakkend aardewerk met loodglazuur en koperoxide. Direct in het oog springend hierop is het 'aanziende' portret van vermoede lijk een man. Een vuurscherm is een halfrond met de hand vervaardigd voorwerp, bedoeld om de vuurresten in de haard zodanig af te dekken dat eventuele vonken geen brand konden stichten. Een ander in de middeleeuwen vaak voorkomend voorwerp met dezelfde functie is de vuurklok of vuurstolp. Vuurscherm van roodbakkend aardewerk met aanziend portret van een man. Bodemvondst uit Sluis, 2000. Hoogte 34 centimeter, gerestaureerd. Datering 14e eeuw, inv. nr. 506-14. Voorbeelden van gepubliceerde vuurschermen met dit type portretten zijn mij onbekend; we mogen het vuurscherm uit Sluis dan ook als redelijk uniek beschouwen. In de literatuur vond ik alleen een vermelding van een applique in de vorm van een vrouwen hoofd, op een fragment van een vuurscherm gevonden in Sommelsdijk. Overigens is het vuurscherm uit Sluis óók een fragment, maar er bleek voldoende van bewaard om een verantwoorde reconstructie mogelijk te maken. Deze restauratie is uitgevoerd door de heer P. Leenhouwers uit Sluis. Hierdoor is het weer mogelijk om dit exemplaar bij diverse presentaties zoals tentoonstellingen in te zetten. Voorlopig wordt het vuurscherm opgesteld in de archeologievitrine van het Zeeuws Archeologisch Depot in locatie Het Schuitvlot aan de Looierssingel in Middelburg. Henk Hendrikse, depotbeheerder Aan de bovenzijde van het vuurscherm zijn twee luchtgaten aangebracht die ervoor zorgen dat het smeulende vuur 's nachts aan bleef. Vuur maken was nu eenmaal een tijdrovende bezigheid; als het uit was moest men buitenshuis om vuur gaan, waarvoor betaald moest worden. Aan de bovenzijde van het scherm zit een handgreep met omgeslagen randen, om het makkelijk te kunnen verplaatsen. Aan de binnenzijde van vuurschermen vinden we vaak een roetkorst, waardoor ook scherven van vuurschermen door de archeoloog makkelijk te herkennen zijn. Broche van tin/lood afkomstig uit de opgraving Korte Nobelstraat, Zierikzee, 2003. Diameter 1,9 centimeter, datering I4e eeuw. Rias Olivier (red.), Bodemvondsten uit Goeree-Overvlakkee, 25jaar archeologisch en historisch onderzoek door De Motte (Ouddorp 1994), 179. Een mid o leverde een bijzondeE)iO£l.^ffivuurscherm uit omstreeks 1350, voorzien van een 'portret'. Van klok naar scherm Naast het feit dat het Sluise vuurscherm met een expressieve kop is versierd, is de vorm van het voorwerp ook van belang. De meeste uit opgravingen bekende middeleeuwse voorwerpen met dezelfde functie zijn namelijk vuurklokken. Pas toen de haard van de centrale plaats in de woning naar de wand verhuisde, kreeg het voorwerp zijn halfronde vorm. Dit betekende ook dat de woning inmiddels stenen in plaats van houten wanden had. Vuurklokken zijn doorgaans dus ouder dan vuurschermen. Aanziende portretten zoals op ons vuurscherm zien we bijvoorbeeld ook op tin/loden broches uit dezelfde periode, circa het midden van de veertiende eeuw, en op munten uit deze tijd, bijvoorbeeld de penny's van de verschillende Edwards uit Engeland. Medewerkers van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (PACZ), nu onderdeel van de SCEZ, voerden in oktober 2000 een archeologische verkenning uit wegens de voorgenomen bouw van een apparte mentencomplex aan de Hoogstraat in Sluis. Leden van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN), afdeling Zeeland, verleenden medewerking. Na het onderzoek is de bouwput verder uitgegraven tot het gewenste niveau en zijn de werkzaamheden gevolgd door enkele amateurarcheologen, in de hoop nog niet waargenomen bewonings- sporen aan te treffen. Tijdens die waarneming is ook het restant van een laatmiddeleeuwse afvalkuil aangetroffen. De vondsten daaruit zijn overgedragen aan het Zeeuws Archeologisch Depot van de SCEZ (ZAD). Zeeuws Erfgoed 19 december 2010/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 19