olkscultuur Nieuws m Koninklijke onderscheiding voor Wim van der Heijden 2011-2012 Jaren van het Immaterieel Erfgoed Op 15 oktober werd tijdens het symposium Waarborgen voor de toekomst. Immaterieel erfgoed in de praktijk' in Maarssen, georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur (NCV), officieel het landelijk Jaar van de Tradities afgesloten. Datzelfde NCV heeft 2011 en 2012 uitgeroepen tot Jaren van het Immaterieel Erfgoed. Binnenkort wordt de zorg voor het immaterieel erfgoed formeel geregeld als Nederland de UNESCO-conventie ter bescherming van het immaterieel erfgoed ondertekent. UNESCO formuleert het immaterieel erfgoed ook wel als het "niet tastbaar levend cultureel erfgoed". Zij hecht er veel waarde aan dat de vele plaatselijke organisaties, die zich inzetten voor het immaterieel erfgoed, betrokken worden bij de uitvoering van de conventie. Tradities en gebruiken zijn levend erfgoed en kunnen niet worden geconserveerd in tegenstelling tot het materieel erfgoed. Tradities, Jaren VQn h Immotef*0 gebruiken en dialecten verdwijnen wanneer ze niet meer worden onderhouden. De gemeenschap zelf draagt de zorg hiervoor en is verantwoordelijk om het kwetsbare erfgoed in stand te houden. Het immaterieel erfgoed is de culturele bagage die ons vormt en ieder van ons met zich meedraagt. Kennis van elkaars gewoonten en gebruiken zorgt voor een sociale cohesie in de samenleving. Immaterieel erfgoed boeit omdat het over de eigen omgeving en het verleden gaat, en bindt mensen aan hun omgeving en aan elkaar. Zeeland zal, met de komst van een adviseur volkscultuur bij de SCEZ, in de komende twee jaar aansluiting zoeken bij de landelijke projecten zoals 'levenslooprituelen' en 'what's in a name', rituelen rond namen en naam geving. Ook zal, na ratificatie van de UNESCO-conventie, worden bijgedragen aan een nationale inventarisatie van het immaterieel erfgoed. T-shirttentoonstelling 'Tradities' gratis te huur Tien Zeeuwse tradities zijn op T-shirts afgebeeld en van een verklarende tekst voorzien. De tentoonstelling is compact en samengesteld door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in samenwerking met de SCEZ. Deze makkelijk rond te vervoeren tentoonstelling kan gratis in bruikleen worden gevraagd door erfgoedinstellingen, verenigingen en scholen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met adviseur volkscultuur Hesther van den Donk, 0118-670617, hpsm.vanden.donk@scez.nl. Reünie DOG-borduurders Het is al weer tien jaren geleden dat het project de langste merklap van de wereld 'Door Ons Gedaen' van start ging. Op 11 november werd in depotlocatie Het Schuitvlot een reünie voor de borduurders georganiseerd. Het was een hartelijk weerzien van 7 5 reünisten die allen zeer geboeid luisterden naar de presentatie van Eef de Jonge. In de presentatie werd teruggekeken op de fijne samenwerking en de vele successen van DOG. Mia Elmont inventariseerde met de borduurders de ideeën voor een nieuw textielproject waarbij mogelijk ook de jeugd betrokken zal worden. Met een kijkje in het depot, waar de merklap uitgerold lag, werd de bijeenkomst afgesloten. De reünie van de langste merklap werd ook bijgewoond door twee trotse jonge borduursters. Op 20 oktober, tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten in locatie De Burg, werd aftredend secretaris Wim van der Heijden (links op de foto) onverwacht verrast. De Middelburgse wethouder Aalberts kwam binnen met de boodschap dat het Hare Majesteit had behaagd Wim te onderscheiden met het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. En dat vooral, maar niet uitslui tend voor zijn inzet op het gebied van de Zeeuwse streekdrachten. Zo was Wim medeoprichter van de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten en heeft hij zich samen met echtgenote Liza ingezet voor de totstandko ming van het boek De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000. Daarnaast was Wim onder meer medeoprichter van de Heemkundige Kring Walcheren, en actief in kerk (in Kleverskerke) en museum (in Arnemuiden). Zeeuws Erfgoed 20 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 20