de cultuur, synagoges, vluchtelingen in het interbellum, onderwijs, etc. Met bijlagen waaronder een persoons namenregister en woordenlijst. A.G. Verhulst, Dagboek 1943-1945. Krijgsgevangen in Stalag IV-B [S.l.]: Lulu.com, 2009) 324 pag.; ill., tek.; ISBN 978-91-4457-5548-9. Integrale weergave van de dagboeken die door de Middelburger Verhulst werden bijgehouden als krijgsgevangen dwang arbeider in Stalag IV-B in Mühlberg aan de Elbe. Hij schreef dagelijks over zijn ervaringen in het kamp, de contacten met zijn medegevangenen, het thuisfront en hoe in het kamp de oorlog ervaren werd. In het boek wordt de periode van aankomst in het kamp in juli 1943 tot en met de reis naar huis in mei 1945 verteld. Titelpagina vermeldt ook het kampnummer 97.401. J.P.B. Zuurdeeg, Oud-Vossemeer en Roosevelt (Tholen: gemeente Tholen, 2010) 40 pag.; ill., foto's, krt., tek. Genealogische beschrijving van de Zeeuwse oorsprong van de Amerikaanse presidentenfamilie. Tijdschriften Zeeuws Tijdschrift 60/ 3/4 (2010) 1-106. Een grote hoeveelheid onder werpen in dit ZT, met literaire invulling van Floortje Zwigtman en Franca Treur, historische onderwerpen in de vorm van de financiën van Jacob Roggeveen, de slaven van het Zeeuwse schip 'Witte Leeuw', Napoleon in Vlaanderen en de Zeeuwse veldwach ters, kunstbijdragen over Tinkebell, Lydia Schoutens verdronken dorpen monument en Nanda Runge en nog vele andere onderwerpen en interviews. Heem- en oudheidkundige bladen Tholen De Nieuwsbrief van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (september 2010) is gevuld met huishoudelijke mededelingen. Daarnaast heeft de kring Grepen uit Oud-Vossemeers verleden uitgegeven (augustus 2010). Zeshonderd jaar geleden is de grondslag gelegd voor het dorp Oud-Vossemeer, de aanlei ding voor de redactie om het achtste jaarboek van de heemkundekring volle dig te wijden aan dat dorp. K. de Koning begint met '...Haer Landt van Vossemaer...', waarin hij probeert de onzekerheden rond het ontstaan van Oud-Vossemeer op te lossen. In 1410 heeft graaf Willem van Beieren land ten noorden van Tholen verkocht om dat in te polderen. De verschillende meningen van de historici Ermerins, Hollestelle en anderen worden door de auteur gegeven; ook behandelt hij het ontstaan van de naam van het dorp. Verder schrijft De Koning een artikel over het wapen van de voormalige gemeente. In de grote zaal van het ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer zijn een groot aan tal familiewapens afgebeeld, en de auteur bespreekt de personen die achter die achttiende-eeuwse wapens schuilgaan. B. van den Aarssen schrijft 'De ronde van 31 augustus 1948', een artikel waarin hij laat zien wat Oud- Vossemeer onderscheidt van andere kernen in de gemeente: een eigen wielerronde. De ronde van 1948 was de eerste koers in het dorp, die gewon nen werd door Wim van Est, beroemd coureur. Sindsdien wordt er jaarlijks een koers gereden. N. Slager-den Engelsman haalt herinneringen op aan de gang van zaken op een gemaal; het eerste stoomgemaal op Tholen verrees in 1900 en twee generaties Den Engelsman woonden en werkten er in dienst van het waterschap. H. Zuurdeeg verzorgt een bloemlezing uit zijn verzamelde gegevens over straatnamen op Tholen en Sint- Philipsland. Walcheren De Wete, gedaan aan de leden van de Heemkundige Kring Walcheren (2010, 4), laat enkele deskundigen terugkijken op de ontwikkelingen in de laatste tien jaar. 'Walcheren in 2010. Een terug blik en een vooruitblik' is door bestuurslid L. Faasse geschreven als inleiding op de stukken van die deskundigen: 'Landbouw op Walcheren anno 2010' van J. Kodde, 'Wonen, werken en verkeer op Walcheren anno 2010' door C.J. Colijn, 'Natuur en landschap op Walcheren anno 2010' door M.A. Hemminga en als laatste 'Recreatie op Walcheren anno 2010' van de hand van H.J. van Koeveringe. Volgend jaar bestaat de Heemkundige Kring Walcheren veertig jaar, en zullen dezelfde mensen vooruitblikken naar 2025. M. van den Broeke schrijft over het woonverblijf van de ambachtsheren van Melis- en Mariekerke; een verslag over een opgraving van twee jaar geleden naar het huis te Meliskerke is bij het artikel gevoegd. A. Dekker levert een bijdrage over de jaren dertig van de vorige eeuw. Hij werkte toen als jongmaatje bij de oude wagenmakerij van Frans de Roo in Oostkapelle. Hij laat zien dat zonder moeilijke theoretische opleiding uitste kende vakmensen gevormd werden. Het gereedschap van de wagenmaker is nog te zien in de oudheidkamer in de toren van de NH Kerk in Oostkapelle. F. van den Driest schrijft naar aanlei ding van het jaar van de fiets over fiet sen en fietspaden op Walcheren. In zijn 'Vadertje' vertelt hij over het gebruik van de meitak. De meningen over de herkomst van het gebruik blijken nogal verdeeld te zijn. In Den Spiegel, kwartaalblad van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2010, 4), behandelt J. de Ridder de geschiedenis van de timmer fabriek in de bijdrage 'Van timmerwin- kel tot stadsmonument'. De bouw grond werd in 1907 aangekocht en in 1914 wilde de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde het werk voltooid hebben. Nadat veel 'hinderwethobbels' overwonnen waren kwam het gebouw te staan op de hoek van de Aagje Dekenstraat en de Koningsweg. Het reilen en zeilen van de timmerfabriek tot op heden kunnen we dankzij dit artikel volgen. P. van Druenen doet uit de doeken hoe Omroep Zeeland in Souburg terecht kwam, wat daaraan voorafging en wat er verder gebeurde in 'Heb je nog wat leeg staan?' Behalve 'omroepnieuws' krijgen we ook een stukje onderwijsge- schiedenis te lezen en informatie over het gemeentehuis van Souburg. D. Otten vertelt hoe honderd jaar VOC-cartografie aan de vergetelheid zal worden onttrokken door het boek Zeeuwse kaarten voor de VOC. Het kaartenmakersbedrijf van de Kamer Zeeland in en 1eeuw geschreven door maritiem historicus R. Paesie. Arneklanken van de Historische vereni ging Arnemuiden (2010, 3) begint zoals gewoonlijk met een sfeerimpressie in woord en beeld van G. de Nooijer. L. van Belzen behandelt in zijn gene alogische rubriek de familie Schuit in Arnemuiden. Een selectie berichten over Arnemuiden, verzameld door J.C. Bliek uit kranten, geven in dit en in latere nummers van het tijdschrift, een beeld van het sociale leven in de betreffende tijd. Met P. Feij bezoeken we de periode waarin Lodewijk Napoleon over ons land regeerde in de Franse tijd. J. Adriaanse biedt het negende vervolg artikel aan over de afgelopen honderd vijftig jaar geschiedenis van Arnemuiden. Dit keer gaat het over de verkoop van het cultuurhistorisch belangrijke carillon aan een koopman in oud roest. In Arnemuiden worden belangrijke archeologische vondsten bewaard, zoals de middeleeuwse ampul, gevonden bij een opgraving aan de Clasinastraat, die beschreven wordt door L.C. Schouls en R. Schroevers. A. Verouden heeft in Brussel het kohier aangetroffen van de honderdste penning uit 1570 over een bloedbad in 1572, aangericht door de Spanjaarden. Daarna licht hij de kerkenraadsnotulen van 1603-1605 toe. Over een unieke hoogaars - 'De vrouw Adriana' Arnemuiden 17 - vertelt J. Lindenbergh-Beunk. De Bevelanden De Spuije, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (zomer 2010), begint met een stuk over de Eerste Wereldoorlog: 'Klein leed in de Grote Oorlog' door A.J. Barth. Het gaat over militairen en zeelieden die dood aanspoelden op de kust van Noord-Beveland. De meesten naam loos, slechts van enkelen is bekend wie ze waren. Nicolaas van der Vesten werd in 1562 benoemd tot deken van het kapittel in de kerk van Kapelle. De notariële akte waarin die benoeming werd vastgelegd wordt besproken door G.J. Lepoeter. W. Schackmann heeft een artikel geschreven over enkele Bevelandse families die vanaf 1818 naar Zuidwest- Drenthe vertrokken, financieel gesteund door beter gesitueerden. Zij probeerden een nieuw bestaan op te bouwen in de landbouwkolonies Frederiksoord, Willemsoord en Wilhelminaoord. Ook in dit nummer aandacht voor de opening van een wandelpad in 's-Heer Hendrikskinderen, voor een kunst manifestatie in het Goese havengebied en voor de publicatie van het boek De geschiedenis van de Zeeuwsche Fruitteeltmaatschappij, geschreven door J.P. de Jonge. Zeeuws-Vlaanderen De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2010, september) is voor een groot gedeelte gewijd aan de telefoon. 'De telefoon van toen en nu' van A.G. Eggebeen, 'Waar staat de afkorting UV voor?' en 'Eerste UV-knooppuntcentrale in het telefoondistrict Breda' van E. Hamelink. UV blijkt te staan voor Unk Verkeerscentrale; professor Unk heeft bij Philips de snel lopende kiezer U55 (55 standen) ontwikkeld. In 1974 werd in Terneuzen een UV in Zeeuws Erfgoed 23 december 2010/04 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 23