9 si r f| Geslaagd Thools dictee Zing Zeeuws 2010 in De Klomp te Ovezande m - De deelnemers aan het eerste Thoolse dictee. Terwijl de jury nakijkt, speelt het publiek 'petje op, petje af. Het werd een mooie avond in Oud-Vossemeer. Het eerste Thoolse dictee, dat op 3 november werd georganiseerd, was zeer geslaagd. Een volle zaal en enthousiaste deel- nemers, wat kan een organisatie zich nog meer wensen? Niet alleen de achttien deelnemers, maar ook de meeste mensen in de zaal probeerden het Thoolse dictee mee te schrijven. Nel Slager las het dictee voor. Een dictee van 22 zinnen is wel een serieuze opdracht, ook voor de jury die de dictees mocht corrigeren. Anita Goedegebuure werd de winnaar. Zij maakte 18 fouten. De nummer twee en de nummer drie hadden beiden 21 fouten. Terwijl de jury het dictee nakeek werd het publiek beziggehouden met muziek, met een overzicht van leuke Thoolse uitdrukkingen en met een quiz (petje op, petje af). De laatste deelnemers (ongeveer tien mensen stonden nog recht) kregen de vraag wat tikketêêle betekende en dat was de genadeslag voor negen van hen. Slechts één deelnemer bleef staan en kreeg de mand met streek producten. De algemene indruk van deelnemers, publiek en organisatie was zeer positief. Het is de bedoeling dit dictee elk jaar te organiseren op de eerste woensdag van november. Dat is een mooi voornemen, niet omdat we nu per se dialect moeten leren schrijven, maar door een dictee te maken, word je je wel heel erg bewust van je eigen dialect en wat de verschillen zijn met het Nederlands. Een idee voor andere regio's? In Oud- Vossemeer was het een heel leuke avond met heel veel belangstellenden! Op 6 november was het weer zover. In Ovezande werd de finale van de wedstrijd 'Zing Zeeuws!' gehouden. Er waren twee categorieën. In de categorie tekst en muziek dongen tien deelnemers mee naar drie hoofdprijzen. De tweede categorie was dit jaar moeilijker gemaakt dan de vorige jaren, en dat was ook te merken aan het deelnemersveld. Slechts drie tekstschrijvers slaagden er in een groep of zanger te vinden om hun lied uit te voeren. Ze vielen dan ook allemaal in de prijzen deze keer. Het werd een gezellige avond, met heel diverse optredens. De Stamgasten traden op in gezinsverband. Tess (12), Henk (11) en Pjer (10) brachten samen met hun vaders hun nummer. Er was ook een Zeeuws-Vlaamse tango. De deelnemers kwamen uit heel diverse regio's maar dit jaar was Zeeuws-Vlaanderen opvallend aanwezig. Er waren oudere deelnemers en jongere. De winnaars van de eerste categorie waren Ries de Vuyst, Fück en Eigen Wies. In de categorie teksten won Gijs Kamphuis voor Jan Lauret en Hanny de Backere. Ries de Vuyst, winnaar van de eerste prijs voor tekst en muziek met het lied Zwaktebod. De publieksprijs - dit jaar een boerinnetje gemaakt door Jan Davidse (l) - ging naar de jonge groep Fück, die twee keer in de prijzen viel. De prijzen werden uitgereikt door cultuurgedeputeerde Harry van Waveren (r). j De jongste deelnemers van Zeeuws 2010', de Stamgasten uit Ellemeet met een van de vaders. Zeeuws Erfgoed 26 december 2010/04 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 26