Colofon Bij de Omslag a® B Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland M O nuMENT aal Zeeuws Erfgoed is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over archeologie, cultuurhistorie, erfgoededucatie, monumenten, musea en streektalen in Zeeland. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. redactie Marinus van Dintel, Aad de Klerk, David Koren, Jan Kuipers, Veronique De Tier, Tony Veenstra en Janneke de Wit eindredactie Saskia Buitenkamp, Aad de Klerk, Jan Kuipers en Veronique De Tier foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld. De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbenden. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor beeldmateriaal, door derden aangeleverd, waarop auteursrecht berust. Aan dit nummer droegen bij ARCHEOLOGIE Robert van Dierendonck, Henk Hendrikse, Hans Jongepier, Jan Kuipers, Bernard Meijlink en Bram Silkens CULTUURHISTORIE Marinus van Dintel en Aad de Klerk ERFGOEDEDUCATIE Josien Pootjes MONUMENTEN Marinus van Dintel, Cor Heijkoop, Wim Jakobsen, David Koren, Henk van de Schraaf, Coert van Spall en Jan van Zon MUSEA Hesther van den Donk en Janneke de Wit STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Phons Bakx ALGEMEEN Tony Veenstra ALLERLEI Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking Zeeuws Erfgoed jaargang 9 nr. 4 december 2010 - Zeeuws Archief Nieuws nr. 48 opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres locatie De Burg, Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Internet www.scez.nl Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 17 januari 2011, zeeuwserfgoed@scez. nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. Alhoewel geen typisch Zeeuws gebruik, wint het oeroude zoemhoutslingeren aan populariteit in Zeeland. In de historische ambiance van het middeleeuwse Abdijcomplex in Middelburg waag den tientallen mededingers en omstanders in oktober een poging om de titel 'ludiek wereldkampioen zoemhoutslingeren' voor de drie categorieën schoonslingeren, middelgewicht- en zwaarslingeren in de wacht te slepen. Het zoemhout, ook wel snorrebot genoemd indien van been, gewei of hoorn gemaakt, bestaat uit een houten plankje dat aan één uiteinde met een koord verbonden is en waaraan het in de rondte wordt geslingerd. Hoewel het zoemhout in de geschiedenis zeer omvangrijk is beschreven, beschrijft het zelf niet meer dan een cirkelbaan in de lucht. Dat is althans de basis om het zoemhout rond te draaien. Maar er gebeurt nog iets anders met het plankje voordat er een toon klinkt. Het plankje moet tijdens de rotatie ook nog eens snel rond zijn eigen as aan het koord rond- wervelen. Pas als dit gebeurt, ontstaat er een snorrende zoemtoon. De wetenschap is verdeeld over de betekenis van dit muziek instrument (zie verder bij Publicaties) De vuurtoren van Breskens, ook wel de vuurtoren van Nieuwesluis genoemd, is de oudste nog bestaande gietijzeren vuurtoren van Nederland. De toren werd gebouwd in 1866-1867, naar een ontwerp van de Nederlandse architect Quirinus Harder. Harder ontwierp diverse vuurtorens uit gietijzer, dat als constructiemateriaal in het midden van de negentien de eeuw nieuw was. Bij de vuurtoren van Breskens is het gietijzer ook in toegepaste vorm terug te vinden, onder andere in de balustrade van het lichthuis en de gietijzeren trappen in het interieur. Bij de bouw werden overi gens ook andere materialen gebruikt; zo kreeg het ijze ren lichthuis een koperen koepel als bekroning. Oorspronkelijk was de achtkantige, taps toelopende vuurtoren voorzien van een vast licht. Hiermee vormde hij samen met het zuidwestelijker geplaatste kustlicht een lichtlijn langs de kust van de Westerschelde. Toen na de Tweede Wereldoorlog dit tweede kustlicht niet meer in werking werd gesteld, kreeg de vuurtoren van Breskens een licht dat elke tien seconden onderbroken wordt. Ook werd de vuurto- ren in een ander jasje gestoken; de vooroorlogse rood- 1 witte banden werden vervangen door de huidige zwart-witte banden. In 1982 werd de vuurtoren van Breskens aangewezen als rijksmonument. In de bescherming is niet alleen het exterieur, maar ook het interieur, waaronder het Fresnel-optiek van Barbier, Bénard Turenne, opgenomen. Zeeuws Erfgoed 27 december 2010/04 COLOFON Bij DE OMSLAG

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 27