Inhoudsopgave SCEZpresse STREEKTALEN ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALE N 2 SCEZpresse CULTUURHISTORIE 3 Hoe mooi (of hoe lelijk) is Zeeland eigenlijk? 4 Lijst van Leemten op geschiedeniszeeland.nl MONUMENTEN 5 Nieuwe toekomst voor bedreigd erfgoed 6 Themamiddag historische landbouwschuren Rapport 'Havens en ligplaatsen' digitaal beschikbaar 7 Nieuw rapportagesjabloon voor monumentenwacht Huien van de kerktoren 8 Klimoefeningen, en net iets meer... 9 Zorgen over kerken gedeeld 10 Wijzigingen in het Brim 11 Fort Ellewoutsdijk: van verdedigingswerk tot opleidingsproject 12 Monumentenronde: Stichting Bunkerbehoud ALGEMEEN 13 Een kijkje in Het Schuitvlot, de tweede locatie van de SCEZ: Drukbezochte Open Monumentendag ARCHEOLOGIE ERFGOEDEDUCATIE 14 Themadag Archeologie Publiek ARCHEOLOGIE 16 Archeologisch Nieuws Onderzoek en meldingen 19 Vondst voor het voetlicht: Middeleeuws vuurscherm uit Sluise bodem MUSEA 20 Volkscultuur Nieuws 21 Schoolkinderen gaan de strijd aan tegen het water Boeiende nacht over waterwerken en landwinnen ERFGOED ALLERLEI 22 Publicaties 24 Streektaal Varia De Zeeuwse Dialectdag en een luisterboek 25 Streektaaloverleg en Streektaalconferentie Kennismakingscursus Zeeuws Zeeuwse Klapbank: immaterieel erfgoed Bijeenkomst Zeeuws-Vlaamse informanten 26 Thools dictee Zing Zeeuws 27 Colofon Bij de Omslag MOnuMENTaal: Zoemhout 32 MOnuMENTaal Re RK kerk Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming. Gebouwd in 1953/54 door de architecten A. Siebers en W. van Dael. In 2008 aangewezen al rijksmonument. Op de achtergrond de koorschildering van E. Dekker uit 1955 met als onderwerp de Hemelvaart van Maria. De verkiezingen in het afgelopen jaar hebben het politieke landschap veranderd. De economische crisis werkt door in collegeprogramma's en regeerakkoord. Dat zal voor het collegeprogramma van Gedeputeerde Staten van Zeeland na de provinciale verkiezingen van 2 maart niet anders zijn. Op alle overheidsniveaus is sprake van drastische bezuinigingsmaatregelen. Kiezen is belangrijker dan ooit. Niet alles kan meer in stand worden gehouden. Dat geldt ook voor de cultuursector in Zeeland. De goede keuzes sluiten aan op de kernkwaliteiten en de bijzonderheden van onze prachtige provincie. Veel daarvan is terug te vinden in het landschap. Niet het politieke maar het échte landschap. Dan gaat het over water, ruimte, cultuurhistorie, natuur, monumenten en erfgoed. Dat is het ware kapitaal van Zeeland. Het is kapitaal waarvan ik vind dat het in maatschappelijk en economisch opzicht nog onvoldoende wordt benut. Er moet snel een cultuurprofiel voor Zeeland komen dat hier op inspeelt. Dat zal dan niet alleen onderscheidend zijn, maar ook nog eens profijt opleveren. Hoe houden we in deze periode van bezuinigingen de kwaliteit van ruimte, erfgoed en landschap op peil? Hoe zorgen we ervoor dat de kwaliteits- bepalende elementen niet verloren gaan? Denk bijvoorbeeld aan de vele historische kerken, die in toenemende mate hun oorspronkelijke functie verliezen. Op 4 november ging het hierover in een bijeenkomst van het Platform Historische Kerken Zeeland. De bijeenkomst werd gehouden in een van de jongste rijksmonumenten van Zeeland: de in 1954 in gebruik genomen parochiekerk Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming in Philippine. Maar ook deze bijzondere kerk verliest binnen afzienbare tijd zijn functie en wat dan? Dan komt het aan op een zorgvuldige samenwerking van alle betrokken partijen, waardoor de juiste keuzes gemaakt kunnen worden en de juiste maatregelen kunnen worden getroffen. Dat betekent dat de regel geving praktischer moet worden, de subsidieregelingen efficiënter en dat er moet worden geïnvesteerd in herbestemming en nevengebruik. Dat betekent ook een meer pragmatische, ontwikkelingsgerichte aanpak, meer publiek- private financiering, het bundelen van kennis en vooral ook het maximaliseren van het maatschappelijk draagvlak. We weten wat ons de komende jaren te doen staat. Weinig erfgoed blijft zoals het oorspronkelijk was. Alles verandert en niets is voor de eeuwigheid. Wat ons niet van de plicht ontheft om zorgvuldig met ons erfgoed om te gaan. De nieuwjaarskaart van de SCEZ verbeeldt iets van die voortdurende verandering op de verschillende werkterreinen: archeologie, cultuurhistorie, erfgoededucatie, monumenten, musea en streektalen. De nieuwjaarskaart is ook een verwijzing naar de actualiteit van volgend jaar. Het jaar 2011 is door het NCV uitgeroepen tot het Jaar van het Immaterieel Erfgoed (evenals 2012). Het is tevens het Europese Jaar van de Vrijwilliger. In 2011 gaat ook nog eens het Nationaal Programma Herbestemming van start. Ik wens u goede dagen en een voorspoedig Nieuwjaar. Wim Scholten, directeur

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 2