,- ia Z i d torie - Hoe mooi (of hoe lelij elijk) is Zeeland eigenlijk? Landschapsminnend Zeeland stond deze zomer op zijn achterste benen. Men was getroffen door het bericht dat het Zeeuwse landschap het rapportcijfer 2,2 had gekregen, een kwalificatie bijna net zo slecht als die voor Drenthe (met een 2,1) en voor Flevoland (met een 1,7). Het hoogste cijfer was Friesland ten deel gevallen: 7,2. Vrijwel iedere Zeeuw die er in dit verband toe doet, sprak schande van deze onheuse bejegening van 'ons' landschap en vond vele ingezondenbrievenschrijvers aan zijn zijde. De teneur van de meeste reacties was: hier moest wel broddelwerk zijn geleverd; en: Zeeland is wél mooi, wat deskundigen van elders ook mogen vinden. Het was de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap (VNC), onder andere bekend van het sterspotje 'Nederland weer mooi', die zich het negatieve oordeel over het Zeeuwse landschap aanmatigde. Om de schijn van subjectiviteit (want wat is in wiens ogen eigenlijk mooi?) te vermij den, hanteerde ze daarbij enkele criteria. Grote wateren werden bij het oordeel buiten beschouwing gelaten. Veel natuurgebied en veel bos zouden bijdragen aan een hoge score. Dat zou ook gelden voor die delen van het landschap waar de oorspronkelijke verkaveling en een zekere kleinschaligheid herkenbaar zijn gebleven in de blauwe dooradering met sloten en de groene belijning met houtwallen en heggen. Geen wonder dat met deze maatstaven gemeten het Zeeuwse landschap er bekaaid vanaf komt. Grote wateren zijn in onze provincie juist alles overheersend, terwijl bos vanouds de grote afwezige is. Zeeland heeft zwaar geleden onder rampspoeden en is - mede tengevolge daarvan - de meest ruil- en herverkavelde van alle provincies. De vroegere eilandenstructuur bracht in de vorige eeuw relatief veel infrastructurele werken met zich mee die het landschap vaak bruut doorsnijden. De door de VNC bespeurde lelijkheid is dus voor een deel te verklaren en hangt voor een ander deel samen met de gebruikte criteria. Soms slaat men de plank ver mis. Walcheren te typeren als "een leeg en kaal land waar je wegwaait", getuigt van pure onkunde. De zogenaamde Belvederegebieden noemt men leeg. Alsof de Zak van Zuid-Beveland met zijn vele boomdijken leeg is! ii* 'v Onmiskenbaar mooi: h bij Nisse (foto Natuurmonumenten). Mooi of minder mooi? Akkerland net buiten Middelburg.

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 3