Lijst van Leemten op geschiedeniszeeland.nl HISTORISCH ONDERZOEK OVER ZEELAND Dankzij de VNC-rapportage stond het landschap wekenlang hoog op de agenda. Dat was misschien wel de belangrijkste winst. Daarnaast: gepaste trots op ons Zeeuwse landschap is zeker niet misplaatst, maar oprechte bezorgdheid over het vele lelijks en de voortwoekerende verrommeling moet misschien wel de boventoon voeren. Want een mooi landschap met veel erfgoed blijkt een omgeving op te leveren waarin zowel mensen zich welbevinden als de economie gedijt. Dat zijn in deze barre tijden belangrijke zekerheden. Aad de Klerk, adviseur cultuurhistorie en landschap Is Zeeland dus mooier dan de schoolmeesters van de VNC ons willen doen geloven? Ja en nee. Natuurlijk telt Zeeland heel veel mooie plekken. Diverse organisaties en vele vrijwilligers zetten zich er dagelijks voor in om al dat moois te behouden en zo mogelijk uit te breiden. Ook is het goed te bedenken dat wie de historie - in Zeeland vaak gerelateerd aan het water - van een plek of een landschap beter kent, daar meer waardering voor opbrengt. Natuurlijk, smaken verschillen, maar een grootschalig verkavelde, weidse polder kan ongelooflijk mooi zijn. Er zijn zelfs mensen die de schoonheid van hoogspanningsmasten bezingen. Maar toch. Laten we onszelf ook niet te rijk rekenen aan landschappelijk schoon. De voor de recreatie ingerichte gebieden achter de Schouwse, Walcherse en Zeeuwsvlaamse kust zijn in een aantal gevallen ronduit lelijk. Juist daar ontvangt Zeeland zijn gasten, dus zijn dit de visitekaartjes die we afgeven. Nog altijd ook lijken daar nieuwe projecten in de pijplijn te zitten. Onze bedrijventerreinen zijn per definitie niet om aan te zien. En dan de uitbreiding van dorp en stad: welke verdient er een schoonheidsprijs? Sinds een aantal maanden is de zogenaamde 'Lijst van Leemten' als pdf-document op www.geschiedeniszeeland.nl te vinden. Hierdoor hebben zowel onderzoekers als geïnteresseerden gemakkelijk inzicht in onderwerpen uit de Zeeuwse geschiedenis waarover tot op heden nog weinig of geen literatuur verschenen is. De Lijst van Leemten werd in 1984 voor het eerst gepubliceerd met als doel het wetenschappelijk onderzoek naar deze onderwerpen te promoten. De lijst, die tot voor kort alleen in brochurevorm verkrijgbaar was, wordt regelmatig geactualiseerd door medewerkers van het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek, de SCEZ en de Werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Dit gebeurt naar aanleiding van recent verschenen publicaties. De Lijst van Leemten is overigens niet compleet; sommige onderwerpen zijn bewust niet opgenomen omdat er weinig of geen bronnenmateriaal voorhanden is. Maar ook zullen onderwerpen aan de aandacht van de opstellers ontsnapt zijn. Indien u een onderwerp op de lijst mist, dan kunt u dit aanmelden via onderzoek@geschiedeniszeeland. nl. Via bovenstaand e-mailadres kunt u ook uw eigen onderzoek aanmelden. Hierdoor draagt u bij aan het actueel houden van de lijst. Naast de Lijst van Leemten vindt u op geschiedeniszeeland.nl ook alle adressen en organisaties op het gebied van cultuurhistorisch erfgoed in Zeeland. Aarzel niet om contact op te nemen, de medewerkers van de desbetreffende organisaties zullen u graag met uw onderzoek helpen. Omslag van de brochure 'Lijst van Leemtenuit 1999. lijst van leemten Zeeuws ErfgOed 4 december 2010/04 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 4