Nieuwe toekomst voor bedreigd erfgoed <"!Wi tfifli Op de website www.meldpunterfgoedzeeland.nl kan een breed publiek melding maken van bedreigd, onbekend en/of ondergewaardeerd erfgoed in Zeeland. Hierdoor wordt dit erfgoed in een zo vroeg mogelijk stadium geïnventariseerd en kunnen desgewenst behoudsmaatregelen getroffen worden. Sinds de start van het Meldpunt in februari 2009 zijn ruim 150 meldingen gedaan. Hoewel er veel meldingen binnenkomen van onbekend en ondergewaardeerd erfgoed, heeft een aanzienlijk gedeelte van de meldingen betrekking op erfgoed dat met sloop bedreigd wordt. Bij deze laatste categorie meldingen is het van belang dat nog eens kan worden nagegaan of alle wegen tot behoud en eventueel herbestemming bewandeld zijn. De onderstaande voorbeelden met (uiteindelijk) een goede afloop maken dit duidelijk. Hof Kromwege in Oost-Souburg Zij- en achtergevel van de zeventiende-eeuwse woning van Hof Kromwege. Afgelopen maanden is in Oost-Souburg hard gewerkt aan de restauratie van de zeventiende-eeuwse woning van Hof Kromwege, gelegen aan de Kromwegesingel 18. Jarenlang was het boerenwoonhuis onbewoond en bevond het zich in een dermate vervallen staat, dat voor toekomstig behoud gevreesd moest worden. Doordat het dak op verschillende plaatsen open lag, ging het verval extra hard. Op het laatste moment kon het tij worden gekeerd voor dit rijksmonument uit 1664. De huidige eigenaar, wooncorporatie Woonburg, heeft de afgelopen maanden het casco laten opknappen. Hierbij werd het houtwerk grotendeels vervangen en werd ook het metselwerk hersteld. De woning krijgt een (tijdelijke) nieuwe bestemming als informatiecentrum voor de nog te bouwen brede school op het omliggende terrein. Helaas kon voor het nabijgelegen varkenshok blijkbaar geen herbestemming gevonden worden; het eveneens vervallen, maar behoudenswaardige erfonderdeel kon afgelopen zomer niet aan de slopershamer ontkomen. Het Zuiderhoofd in Westkapelle Het Zuiderhoofd in Westkappelle verkeert al geruime tijd in slechte staat van onderhoud. Hierdoor wordt het elk jaar vanuit veiligheidsredenen voor het publiek afgesloten. Om verder verval en eventueel sloop op termijn tegen te gaan heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden afgelopen zomer bekend gemaakt op korte termijn het Zuiderhoofd op te laten knappen. De kosten ervan, circa €450.000 zullen grotendeels voor rekening komen van de gemeente Veere, Projectbureau Zeeweringen, sportvisserij Zuid-West Nederland, sportvisserij Nederland en het waterschap. Alle genoemde partijen zijn op een bepaalde manier betrokken bij het Zuiderhoofd. Zo liggen beheer en onderhoud van het paalhoofd bij het waterschap en van het plankier bij de gemeente. Bij het opknappen van het Zuiderhoofd wordt rekening gehouden met een financiële bijdrage van de Provincie Zeeland. Door de slechte staat van onderhoud is het Zuiderhoofd niet toegankelijk voor het publiek. Kuststrook ten zuiden van het Zuiderhoofd. In het metselwerk van de woning zijn nog veel bouwsporen zichtbaar.

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 5